Çek Kazının Özellikleri ve Kökeni

Çek kazı, Çek topraklarından gelen yerli kazın bir yerel ırkıdır. Çek kazı Çekçe’de Ceská husa , Almanya’da Tschechische Gänse olarak bilinir .

Cins aslında Almanya’da geliştirildi, ancak orijinal kuşlar Bohemya’dan geldi. Bohemya, şimdi Çek Cumhuriyeti olarak adlandırılan eski Çekoslovakya’nın batı üçte ikisini işgal eden bir alandır .

Kaz yetiştirmek, bu bölgedeki küçük çiftçiler için önemli bir mali gelir kaynağıydı.

On dokuzuncu yüzyılın ortalarına kadar her yıl Bavyera’ya 50.000’den fazla kaz ihraç edildi. Ve bu dönemde Fransa, İsviçre, Almanya ve Hollanda’ya 1.000 tondan fazla tüy ihraç edildi.

Ve yaklaşık 100 ton yumurta Belçika, Almanya ve hatta İngiltere’ye ihraç edildi . Çek kaz ırkı, 2008 yılında Birleşik Krallık’ta standardize edilmiştir . Aşağıda cins hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Çek Kazının Özellikleri

Çek kaz ırkı, diğer kaz ırklarına göre daha küçüktür. Görünüş olarak Roma kazına çok benzer , ancak boyut olarak daha küçüktür. Bu kuşların tüyleri çoğunlukla beyazdır.

Kuşların gaga ve bacakları turuncu renktedir. Boyunları genellikle kısa ve iridir. Cins iki biçimde mevcuttur: kafasında tepeli ve tepesiz.

Çek kazlarının ortalama olgun vücut ağırlığı yaklaşık 5,5 ila 6,6 kg’dır. Ve olgun kazların ortalama ağırlığı 3,5 ile 5,6 kg arasındadır.

kullanımlar

Çek kaz ırkı çok amaçlı bir cinstir. Hem yumurta hem de et üretimi için yetiştirildiği gibi tüyü için de yetiştirilmektedir.

Özel notlar

Çek kazı çok dayanıklı bir kaz türüdür. Hastalıklara karşı dirençli, beslenme ve üremede iddiasız. Kazlar yılda ortalama 10-20 yumurta bırakır.

Yumurtaları yaklaşık 120 gram ağırlığında, büyük boyuttadır. Kazların çok iyi bir annelik içgüdüsü vardır. Yumurtaları çatlatmak ve kuşları büyütmek için çok iyidirler.

Et ve yumurta üretiminin yanı sıra tüy üretimine de oldukça uygundur. Çek kazının tüyleri kalitelidir, diğer tüy türlerine göre çok uygun tüy oranına sahiptir.

Tüyler, yüzyıllar boyunca yastıkları doldurmak için değerli bir malzemeydi. Cins, dış mekan yönetim sistemi için çok iyidir ve özellikle küçük ölçekli kapsamlı çiftçilik sistemi için uygundur.

Cins, hobi çiftçileri için de çok iyidir, çünkü otlatma kabiliyeti için çok iyidir. Cins, et üretimi için çok iyidir ve eti daha kaliteli, daha ince ve daha lezzetlidir.

Bununla birlikte, aşağıdaki tablodaki Çek kazının tam cins profilini gözden geçirin.

Irk Adı Çek
Diğer İsim Çekçe’de Ceská husa olarak adlandırılır ve Almanya’da Çek Kazları olarak bilinir.
Irk Amaç Et, yumurta, tüy
Özel notlar Çok dayanıklı ve aktif, hastalıklara karşı dayanıklı, beslenme ve üreme konusunda iddiasız, kazlar çok iyi bir annelik içgüdüsüne sahiptir, hem et hem de yumurta için iyidir, yüksek kaliteli tüy üretir, kapsamlı sistem için iyi, hobi çiftçileri için iyi, iyi otlatma yeteneği
Irk Sınıfı Orta
Ganders 5,5 ila 6,6 Kg
kazlar 3,5 ila 5,6 Kg
kara kara düşünme Harika
İklim Toleransı yerel iklimler
yumurta rengi Beyaz
Yumurta Büyüklüğü Büyük
Yumurta Verimliliği Yılda 10-20 yumurta
Uçma Yeteneği Ortalama
Çeşitler İki: başında arma olan ve olmayan
Nadirlik Yaygın
Ülke/Menşe Yeri Almanya

 

Yorum yapın