Cereopsis Avusturalya Kazı

Arkadaşlar bugün sizlere Avustralya Kazı olarak da bilinen Siriyabsıs – Cereopsis kazından bahsedeceğim. Dünyanın en egzotiklerinden biri. Videoyu beğendiyseniz ve bunun gibi daha fazlasını görmek istiyorsanız, bir like bırakın ve kanala abone olun. Burada Brezilya’da Avustralya kazı olarak da bilinen Avustralya kazı, ilk olarak 1801’de  tanımlanmıştır. Avustralya’nın güney ve güneydoğu kıyılarında bulunur. Bu kazlar hantaldır ve tüyleri yuvarlak siyah noktalarla neredeyse tek tip gridir

Kuyruk ve uçuş tüyleri kararmış ve bacaklar siyah ayaklarla kırmızımsı. Siyah ve limon yeşili kısa gagası ona çok tuhaf bir görünüm verir. Yetişkin Avustralya kazının uzunluğu 75 ila 100 cm arasındadır, ortalama 4 kg ağırlığında ve 150 ila 190 cm kanat açıklığına sahiptir. Erkekler dişilerden biraz daha büyüktür. Bu kuşlar otlayarak beslenirler, gündüzleri yaşarlar ve nadiren yüzerler. Otçuldur, sadece bitki maddelerini yer. Avustralya kazlarının olağan beslenmesi, habitatlarının adalarında yaygın bir bitki olan bıldırcın otu’u içerir. Ayrıca bu kuşlar çok çeşitli ot türlerini, yapraklarını, tohumlarını ve saplarını tüketirler. Tuzlu veya acı su içebilme özelliği, birçok kazın yıl boyunca kıyıdaki adalarda kalmasına izin verir. Dünyadaki en nadir kazlardan biridir. Küçük sürüler halinde daha geniş çapta dolaştıkları üreme mevsimi dışında sokulgandırlar.

Üreme mevsiminde genellikle çimenlik alanlarda, çimenlerde veya çalılıklarda bulunurlar. yılın geri kalanında kumsallarda, kıyıdaki otlaklarda, acı lagünlerde ve tatlı su göllerinin kıyılarında görülebilirler. Doğudaki kuşlar en azından tarım arazilerinde yem yemeye adapte olduklarından, sayılardaki daha önceki düşüş tersine dönmüş gibi görünüyor. Yaşam için tek bir eşle çiftleşen tek eşli bir türdür. Kış aylarında ürerler. Her çift sonbaharda bir bölge kurar, bir yuva hazırlar ve onu diğer kazlara ve avcılara karşı yüksek sesle ve kararlılıkla savunur.

YouTube video

horlamaya benzer, meraklı bir ses çıkarırlar. Son derece şiddetli bir türdür. Kaz, açık mera kümelerinde bir yuvaya yumurta bırakır. Yuva erkek tarafından yapılır ve kuş tüyü ile kaplanır, kısa bir süre sonra dişi 3 ila 6 yumurta bırakır ve bunları 34 ila 37 gün boyunca kuluçkaya yatırır. Yavrular her iki ebeveyn tarafından da bakılır. Yumurtadan çıktıktan yaklaşık 70-76 gün sonra civcivler tüylerle kaplanır. Cinsel olgunluğa 2 ila 3 yıl arasında ulaşılır. Tutsaklığı iyi destekler, hapsedilmede kolayca ürer. Bu kuşlar, habitatlarının ekosisteminde önemli bir rol oynar. Tohumları dağıtarak çeşitli bitki türleri ile beslenirler. Ayrıca Cereopsis kazı, baykuşlar, tilkiler ve kaplumbağalar gibi çeşitli yırtıcılar için bir av türüdür. Bu kuşların küresel popülasyonu istikrarlı ve tehdit altında değil. Cereopsis kaz popülasyonunun toplam sayısı yaklaşık 16.000-18.000 civarındadır. Kırmızı Listede, türler En Az Endişe Veren olarak sınıflandırılmıştır. Cinsel olgunluğa 2 ila 3 yıl arasında ulaşılır.

Kırmızı Listesinde, türler En Az Endişe Veren olarak sınıflandırılmıştır.

Yorum yapın