Çin Kazı Özellikleri

Çin kazı, kaz ailesinin en güzel ve zarif üyesi olarak kabul edilir. Uzun ve zarif boyunları vardır. Ve boyunlarından dolayı Çin kazına bazen ‘Kuğu Kazı’ denir.

Cins, hem karada hem de suda zarif ve ağırbaşlıdır. Afrika kazı gibi , Çin kazının da yerli Asya vahşi Kuğu kazından geldiği düşünülmektedir.

Cins, bazı bölgelerde başka isimlerle de bilinir. Örneğin, Fransa’da Oies de Chine ve Almanya’da Höckergänse olarak bilinirler. İki renk çeşidinde görünürler; beyaz ve kahverengi. Her ikisi de çok popüler.

Birleşik Krallık’ta ayrıca iki farklı Çin kazı türü vardır, daha ağır bir İngiliz çift amaçlı faydalı kuş türü ve 1970’lerde Amerika’dan tanıtılan zarif bir sergi türü.

Çin kazı Amerika Birleşik Devletleri’ne erken getirildi ve her iki tür de Sömürge dönemlerinde iyice yerleşmişti. Cins, 1874’te Amerikan Kümes Hayvanları Derneği’nin Mükemmellik Standardına ve 1954’te İngiliz Su Kuşları Standartlarına kabul edildi. Aşağıdaki cins ayrıntılarını inceleyin.

Çin Kazının Fiziksel Özellikleri

Saf Çin kazı, zarif bir görünüme sahip küçük bir cinstir. Belirgin bir göğüs ile kompakt, kısa gövdeleri vardır. Vücutla 45 derecelik bir açıda buluşan uzun kemerli ince boyunları vardır. Cins, yabani kuşlardan çok daha büyük boyutta farklıdır. Ve faturanın üst tarafında genellikle güçlü bir şekilde gelişmiş bir taban topuzuna sahiptirler.

Gaganın tepesindeki topuz, erkeklerde dişilerden daha belirgindir. Ve topuz, 6-8 haftalık olduklarında, cinsiyetlerini belirlemek için kullanılabilecek kadar belirgin hale gelir. Topuz yumuşak bir cilttir ve pullu değildir ve dokunulamayacak kadar sıcaktır.

Beyaz Çin kazının incikleri, gagaları ve topuzları turuncu renklidir. Ancak kahverengi çeşidin sapları turuncu renklidir ancak gagaları ve topuzları siyah veya çok koyu yeşildir. Her iki türün de mavi gözleri var. Omurgaları, lobları veya gerdanları yoktur.

Erkek Çin kazı genellikle dişilere göre daha dik durur ve gagası yukarı bakacak şekilde başını dik tutar. Dişiler daha yatay duruşlara sahiptir ve başlarını zarif bir şekilde kemerli boyunlarının ucunda aynı hizada veya hafifçe aşağı doğru tutar.

Çin kazının boyutu nispeten daha küçüktür. Erkekler dişilerden nispeten daha büyüktür. Ortalama olarak, erkekler yaklaşık 5 kg ve dişiler yaklaşık 4 kg ağırlığındadır. Fotoğraf formu Vikipedi.

kullanımlar

Çin kazı çok üretkendir ve en iyi yumurtlayan kaz ırkları olarak kabul edilir . Ancak hafif sınıfta listelenirler, bu nedenle et üretimi için özellikle kullanışlı değildirler. Ayrıca süs cinsi olarak kullanılırlar ve koruyucu olarak kullanılırlar.

Irk Gerçekleri

Çin kazı sadece güzel görünmekle kalmaz, aynı zamanda olağanüstü yiyecek arama yeteneklerinden dolayı diğer kaz türlerinden daha kolay yetiştirilir. Çok aktif toplayıcılardır. Ve büyük yiyecek arama yeteneklerinden dolayı, çilek, tütün ve diğer mahsullerde yabani ot kazı olarak kullanılmıştır.

Çin kazı, yüksek yumurta üretme yetenekleriyle bilinir. Genellikle üreme mevsimi boyunca 50 ila 60 yumurta bırakabilirler. Ancak bir üreme mevsiminde 100’e kadar yumurta bırakan Çin kaz ırkının raporları var.

Üreme mevsimleri normalde yaklaşık beş ay sürer (Şubat’tan Haziran’ın sonuna kadar). Yumurtaları çoğunlukla beyaz renklidir ve ortalama bir yumurta ağırlığı 120 gramdır. Erkekler gürültülüdür ve bazen agresif olabilirler. Aşağıdaki tabloda bu kaz ırkının tam cins profilini inceleyin.

Irk Adı Çince
Diğer İsim Fransa’da Oies de Chine ve Almanya’da Höckergänse olarak bilinir.
Irk Amaç Yumurta, Süs, Et
Özel notlar Çok aktif, harika toplayıcılar, kazlar agresif olabilir
Irk Sınıfı Işık
kara kara düşünme Ortalama
Ağırlık Standart ağırlık erkekler için yaklaşık 5 kg ve kadınlar için yaklaşık 4 kg’dır.
İklim Toleransı Tüm İklimler
yumurta rengi Beyaz
Yumurta Büyüklüğü Büyük (yaklaşık 120 gram)
Yumurta Verimliliği İyi (üreme mevsimi başına 50-60 yumurta)
Uçma Yeteneği Yoksul
Nadirlik Yaygın
Çeşitler Beyaz Kahverengi
Menşei ülke Çin
Yorum yapın