Türken tavuk cinsi ve özellikleri

Çıplak Boyun Tavuk Irkı – Türken Bilgisi

Çıplak Boyunlu tavuk, eski bir çift amaçlı kanatlı cinsidir. Doğal olarak baş ve boyun bölgesinde tüylerden yoksundur. Çıplak Boyun tavuğunun kökeni belirsizdir, ancak cinsin dokuzuncu yüzyılın sonunda Macar conguerers tarafından Asya’dan getirildiği düşünülmektedir. Bu tavuk ırkı, Türken, Kaalnek, Transilvanya Çıplak Boyun tavuğu vb. Olarak da adlandırılır. Birçok insan, bu cinsin bir tavuk ve yerli hindi melezi olduğunu düşünür. Ama bu doğru değildir ve bu kuşlar saf tavuklardır .

Çıplak boyun özelliği oldukça baskındır. O kadar baskındır ki çıplak olmayan hangi horoz yada tavukla çiftleşirse çiftleşsin çıkan yavrular 1. dereceden çıplak olarak doğmaktadır. Günümüzde Çıplak Boyun tavuğu Kuzey Amerika’da nadirdir, ancak Avrupa’da oldukça yaygındır. Bu cins, 1965 yılında Amerikan Tavukçuluk Birliği’nin Mükemmellik Standardı tarafından tanınmıştır. Aşağıdaki özellikleri, davranışları ve tam cins profilini gözden geçirin.

Çıplak Boyun Türken Tavuk Özellikleri

Çıplak Boyun tavuğu, kümes hayvanı dünyasındaki en tuhaf görünümlü kuştur, ki bu da boyun tüylerinin ve tokaların olmamasıyla çok ilginç bir görünüme sahip olmasına sebep olur. Tamamen tüysüz boyunları ve yüzleri ile hindi ve tavuk arasında bir melez gibi görünürler. Çoğunlukla et üretimi amacıyla yetiştirilen bir tavuk için oldukça standart bir şekle sahiptirler. Genellikle, büyük ve geniş bir sırta sahiptirler.

Türken tavuğu çeşitli renklerde ortaya çıkar. Boğazlarındaki maruz kalan cilt güneşte (kırmızı hindi gibi) parlak kırmızıya döner, ancak güneşe maruz kalmadığında, pembe ya da sarı kalır. Derilerinin geri kalanı sarı. Bacakları soluk tüylü çeşitlerde tüysüz ve sarıdır ya da ayakları üzerinde dört ayak parmaklı koyu tüylü ırklarda ise kayrak mavisidir. Çıplak boyunlu tavuklar kırmızı renkli tek taraklara ve büyük yanaklara sahiptir. Kırmızımsı koyu renkli gözleri var ve kulak memeleri kırmızıdır. Ortalama olarak, standart Türken yaklaşık 3.9 kg dur. Erkeklerde ve dişiler de yaklaşık 3 kg’dur. Ve ufak tefek erkek yaklaşık 965 gram ağırlığında ve dişiler yaklaşık 850 gram ağırlığındadır. 

Davranış / Mizaç

Çıplak boyunlu tavuklar çok sert, aktif ve kuvvetli kuşlardır. Çift amaçlı bir cins olarak yetiştirilir ve hem et hem de yumurta üretimi için uygundur. Tavuklar iyi tabakalardır, çok sayıda kahverengi yumurta üretirler. Serbest menzilde mutlu olurlar. Ancak, kafes ortamını da iyi tolere edebilirler. Soğuğa oldukça dayanıklıdırlar, ancak tüy bulunmadığı için aşırı soğuk sıcaklıklarda koruma gereklidir. Mükemmel bir ırktır ve çok sıcak iklimlerde bile çoğu tavuktan iyi performans gösterirler. Çok sakin kuşlardır evcilleştirilmeleri kolaydır. Çıplak Boyun tavuğu hastalığa karşı dirençli ve çok güçlüdür. Yani bu cins küçük çiftçiler için mükemmel bir seçim olabilir.

Çıplak Boyun Tavuğu | Irk Profili
Cins adıÇıplak Boyun
Diğer adıKaalnek, Turken, Transilvanya Nacked Boyun
Cins amacıİki Amaçlı (Et ve Yumurta)
Irk MizaçAktif, Sakin, Arkadaş canlısı, Sessiz, Kolayca Taşınır
Cins boyutuBüyük
TarakTek
İklim ToleransıTüm iklimler
Yumurta RengiKahverengi
Yumurta boyutuBüyük
Yumurta VerimliliğiOrta
Tüylü bacaklarHayır
ÇeşitlerBuff, Siyah, Mavi, Kırmızı, Gümüş ve Beyaz

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara