Civciv Bakımı Hakkında Bilgiler

Hayvanlar aleminde yer alan en sevimli hayvanlar civcivlerdir. Hem renkleri hem de tüylerinin yumuşaklığı nedeni ile civciv yetiştirmek son derece keyiflidir. Hassas hayvanlar kategorisinde bulunan civcivler minik yapıları ile de ilgi çekerler. Hem boyutları hem de hassas olmalarından dolayı civcivlerin beslenmesi için en uygun ortam kafesler veya kümeslerdir. Yetiştirme aşamasında eğer doğru taktiler izlenirse bu durumda civcivleri sağlıklı koşullarda büyütmek mümkün olur. Civciv bakımı hakkında bilgiler konusunda araştırma yapan yetiştiriciler edindikleri bilgiler doğrultusunda sahip oldukları bu minik canlıları en güzel koşullarda yetiştirebilir.

Civciv yetiştirmek ve ilerde tavuklara sahip olmak isteyenler ufak da olsa bir kümes edinmelidir. Civciv bakımı hakkında bilgiler konusuna ek olarak civcivlerin yaşam alanları ve beslenme koşulları gibi konular da oldukça önemlidir.

Civciv Bakımı Hakkında Bilgiler

Civciv Bakımı Püf Noktaları

Civciv bakımı hakkında bilgiler ve civciv yetiştirirken dikkat edilmesi gerekenler konusunda birçok detaydan bahsetmek mümkündür. Civcivler son derece zahmetsiz bir şekilde sağlıklı koşullarda yetiştirilebilirler. Bu sayede gereksiz yapılacak masraflar civcivlerin daha sağlıklı yem tüketmeleri için harcanabilir. Civciv bakımı hakkında bilgiler ve dikkat edilmesi gereken püf noktalar şöyle sıralanabilir;

  • Civcivlerin yem ve sularının sürekli temiz olması oldukça önemlidir.
  • Yaşadıkları kümes ortamında her türlü güvenlik önleminin alınması gerekir.
  • Kümesin belirli bir ısıya sahip olması için gerekli ısıtma düzeneklerinin kurulması gerekir.
  • Civcivlerin yemleri kaliteli olmalıdır.
  • Civcivlere yem haricinde besleyici takviye besinler de verilebilir.
  • Gece karanlığına karşı kümeslerde yeterli aydınlatmanın sağlanması gerekir.

Civcivler Hakkında Bilinmesi Gereken İlginç Bilgiler

Civcivler çok sevimli oldukları kadar farklı da hayvanlardır. Beslemesi son derece zevkli olan civcivlere ait bilinmesi gerekenler şu şekildedir;

  • Civcivler de tavuklar gibi uçamayan canlılardır.
  • Civcivlere tavuk olduklarında önce yemeyi değil dövüşmeyi öğrenirler.
  • Civcivler etçil hayvanlardır. Kuru yem yanında buldukları küçük canlıları da yiyebilirler.
  • Dünya genelinde bilinen sayısız civciv türü bulunur.

Civciv bakımı hakkında bilgiler konusunda bilgi edinen yetiştirici ve besleyiciler edindikleri ek bilgiler doğrultusunda zorlanmadan bu hayvanların büyümesini sağlayabilirler.

Yeni Doğan Civciv Ne Yer?

Civciv bakımı hakkında bilgiler ile civcivleri daha sağlıklı koşullarda büyütmek mümkün olur.  Civcivlerin beslenmesi konusunda rastlanan en ilginç bilgi bu canlıların 3 gün boyunca susuz ve yem yemeden kalabildikleridir. Doğduktan sonra ilk günlerde hemen yem yemeyebilirler. Bu durum ilerleyen günlerde de gelişebilir.

Civciv bakımı hakkında bilgiler konusunda yapılan araştırmaların birçoğunda civcivlerin ne yediği bilgisi öğrenilmeye çalışır. Civcivler ilk doğdukları günü anaç altında geçirir. Bununla birlikte bir sonraki gün de yine bu şekilde geçebilir. Ancak üçüncü günden itibaren civcivler yavaş yavaş besin almaya başlatabilir. Bu noktadan itibaren civcivlere uygun yemlerin tercih edilmesi gerekir. Bir haftadan sonra civcivler ekmek ufağı ve bu tarz küçük besinleri yemeye başlayabilir. 4 haftayı dolduran civcivler artık toprağı eşeleme durumuna gelir. Bu zamandan sonra ise kendileri toprakta buldukları besinleri yemeye başlayabilirler.

Yorum yapın