Civciv Cinsiyeti Öğrenme

Civciv Cinsiyeti Civcivler herkes tarafından çok sevilir ve evlerde sürekli olarak beslenmek istenen canlılar arasında yer alır. Büyütülmek üzere alınan civcivlerin cinsiyetleri de sürekli olarak merak edilen bir konudur. Civciv cinsiyeti öğrenme konusunda sayısız araştırma yapılır.  Civcivin cinsiyeti nasıl anlaşılır ve civciv tavuk mu horoz mu olduğu nasıl anlaşılır gibi sorular birçok civciv sahibinin araştırdığı ortak konulardır.

Civciv Cinsiyet Öğrenme Yöntemleri

Civciv cinsiyeti belirleme konusunda birçok farklı metot kullanılabilir. Civciv besleme ve yetiştirme konusunda yeterli deneyime sahip olan kişiler cinsiyeti kısa sürede öğrenme konusunda daha deneyimlidir. Civciv cinsiyeti öğrenmek için en fazla kullanılan yöntemler şu şekilde sıralanabilir;

 • Tüy uzunluğu
 • Tüylerin rengi
 • Vücut Ölçüsü
 • Genetik test
 • Civciv DNA’sı inceleme
 • Endüstriyel cinsiyet belirleme teknikleri

Bu yöntemler civciv cinsiyeti hakkında gerçekçi bilgileri ortaya koyar. Belirleme teknikleri içerisinde geçen endüstriyel testler genelde pahalı işlemler olduğu için daha çok basit yöntemler ile civcivlerin cinsiyetleri öğrenilmeye çalışılır. Yapılacak tekniklerde izlenmesi gereken önemli detaylar şu şekildedir;

 • Civcivlerin tüylerinin uzunluğu cinsiyet hakkında önemli ölçüde fikir verir. Horoz olan bir civcivin tüyleri daha uzundur. Civcivlerin tüyleri daha kısa ve aynı düzeyde olur.
 • Tavuk olan civcivlerin kafa bölgesinde bulunan tüyler daha koyu olur. Bununla birlikte dişilerin vücudunda daha koyu çizgi ve lekeler bulunur.
 • Civcivler 3-4 haftalık olduğunda vücutlarındaki büyüme oranı cinsiyet hakkında önemli bilgiler verir. Erkeklerin baş ve vücut bölgeleri dişilerden daha büyük ve iri olur. Ebat olarak küçük kalan civcivler genelde tavuktur.
 • Endüstriyel aletler ile yapılan ölçümler birçok durumda civcivlerin kesin olarak cinsiyetini ortaya koyar. Civciv cinsiyeti öğrenmek için kullanılan özel aletler civcivin cinsel organını incelemeyi sağlar.
 • Biyokimya laboratuvarlarında yapılan incelemeler ile civcivlerin cinsiyetleri kolayca anlaşılabilir. DNA esti yapılan civcivlerin tavuk mu horoz mu oldukları kısa süre içerisinde anlaşılır.

civicvvv

Tavuk Mu Horoz Mu Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Civciv cinsiyeti konusunda araştırma yapanlar konu hakkında mutlaka bir bilgiye sahip olurlar. Tavuk da horoz da bütün herkesin bildiği hayan türleridir. Dikkatli olan ve konu hakkında bilgiye sahip olan kişiler, daha ilk civcivi aldıkları sırada civcivin cinsiyetini tahmin edebilir.

Erkek civcivlerde genelde tüylerde beyaz lekeler göze çarpar. Dişi olan civcivlerde ise lekeler daha çok kahverengiye dönüktür. Bununla birlikte ilk bakışta civcivin cinsiyeti hakkında fikir yürütmek birçok koşulda mümkün değildir.

1 Aylık Civciv Cinsiyet Ayrımı

Bir aylık civcivin büyüme evresine bakılarak cinsiyeti hakkında bilgi sahibi olunabilir. Bu aşamada iki farklı türden civcivi yan yana getirerek kıyas yapmak mümkündür. Kalıp olarak büyük olan ve tüyleri daha açık olan 1 aylık civcivlerin cinsiyeti horoz olarak yorumlanır. Eğer tüyler büyüdükçe daha koyu renge gidiyorsa bu durumda civcivin tavuk olma ihtimali yüksektir. Civciv cinsiyeti nasıl öğrenilir konusunda yapılacak araştırmalar ile civciv sahipleri civcivlerinin cinsiyetleri hakkında birtakım fikirlere sahip olabilir.

Yorum yapın