Civciv Nasıl Olur?

Civciv nasıl olur ve tavuk mu yumurtadan çıkar yoksa yumurta mı tavuktan sorusu her daim en fazla merak edilen konular arasındadır. Civcivin yumurtadan sağlıklı bir şekilde çıkabilmesi için öncelikle sağlıklı bir şekilde kuluçka dönemini bitirmesi gerekir. Bu sürenin en iyi şekilde geçebilmesi için de yumurtalar arasında kaliteli olanlar seçilerek damızlık olarak ayrılır. Tavuklar eğer beslenme esnasında herhangi bir vitaminden eksik kalmazsa son derece sağlıklı ve istenilen kalitede yumurtalar üretir. Bu sayede de birçok yumurtadan kuluçka sonrasında sağlıklı civcivler meydana gelmesi mümkün olur.

Civciv nasıl olur sorusuna yanıt arayanlar, kuluçka döneminde yumurtayı yakından takip ederek gelişme sürecini yakından takip edebilirler. Kuluçkada bulunan yumurtanın gelişimi şu aşamalar ile gerçekleşir;

  • İlk olarak tavuğun vücudunda yumurtanın gelişimi tamamlanmalıdır. Bu süreç döllenmenin ilk aşaması ile başlamış olur.
  • Embriyonun gelişimi 22 günde gerçekleşir. Bu sürecin ilk 1 günü tavuk vücudunda, diğer 21 günü ise kuluçkadadır.
  • Kuluçkaya konulan yumurtalar uyku dönemine girer.
  • Yaklaşık 37,7 derece sıcaklıkta yumurtaların tutması beklenir.
  • Hedeflenen bekleme gününe ulaşıldıktan sonra tutan yumurtalarda civciv gelişimi gözlenir.

hatching-chicks-2448541_1280

Yumurtadan Civciv Nasıl Çıkarılır?

Yumurtadan civciv çıkarmak için kuluçka sürecinin dikkatli bir şekilde takip edilmesi gerekir. Civciv nasıl olur sorusuna yanıt arayanlar, kuluçka sürecini yakından takip ederek bu dönem sonunda civcivlere sahip olabilir.

Kuluçkada bulunan yumurtaların her 2 günde bir yerinden oynatılması önemlidir. Bu sırada gerektiğinde gerekli dezenfeksiyon işlemi de sağlanmalıdır. Bu aşamada yumurtaların çok uzun süre boyunca follukta bekletilmesi yanlış olur. Folluğu her daim temiz tutulması, yumurtaların kirlenmesini önlemek açısından önemlidir. Yumurtaların dış kısmında doğal bir koruyucu tabaka bulunur. Yumurtalar yıkandığı durumda bu özel tabaka yok olur. Bu nedenle bu dönem boyunca yumurtaların su ile temas etmesi ve yıkanmasının önüne geçilmelidir. Civciv nasıl olur sorusuna yanıt arayanlar bu sürece bizzat katkıda bulunarak gelişime olumlu yönde katkıda bulunabilir.

Civciv Yumurtadan Ne Zaman Çıkar?

Civcivlerin oluşumlarını tamamlayarak yumurtadan çıkmaları için 17 güne ihtiyaç olur. Civciv nasıl olur diye merak edenler bu sürenin sonunda yumurtalarından civciv çıktığını görebilir. Civcivler bu dönemde sürekli olarak yumurtaların üzerinde bekler. Ayaklarını vücutlarının yanına alan tavuklar oturma esnasında başlarını da öne doğru eğer. Bu sayede yumurtada vücut ağırlıklarının yaklaşık olarak %15’lik kısmı yansır. Kuluçkanın 22. Gününde ise artık civcivlerin yumurtayı çatlamaları beklenir. Civciv nasıl olur sorusuna yanıt olarak yumurtanın evrim aşamaları şu şekilde gerçekleşir;

  • Dönem: 1-5 gün arası civcivin iç organları gelişim gösterir.
  • Dönem: 6- 14 gün arası dış çehre ile birlikte dış organların gelişim süreci tamamlanır.
  • Dönem: 15- 20 gün arası civciv büyüme gösterir.
  • Dönem: 21. Güne gelindiğinde civcivin yumurta kabuğunu çatlatarak dışarı çıkması beklenir.

Civciv nasıl olur sorusunu merak edenler kuluçka döneminde yumurtayı gözlemleyerek de bu süreci yakından takip edebilir. Herhangi bir aksi durum olmadığında, gelişimini tamamlayan her civciv, beklendiği günde yumurtadan çıkar.

Yorum yapın