Civciv Nasıl Satın Alınır?

Bir tavuk kümesine doğru yürürken ve civcivlerden yetiştirdiğiniz kendi tavuklarınız dan taze yumurta toplamayı hayal ediyorsanız. Piliç yetiştirmenin başarılı ve harika bir şekilde yapmak isteyebilirsiniz, ancak bu rüyanın gerçek olabilmesi için yeni tavuk kümenize girecek bebek tavuklarını satın almanız gerekecektir. Bu yazıda, yeni civcivler için nasıl bir ortam kura bileceğinizi  ve yumurta yetiştirme girişiminiz için kaliteli ve sağlıklı piliç satın alacağınızı öğreneceksiniz.

 

 

Civciv Nasıl Satın Alınır 1

Hangi tavuk ırkına sahip olmak istediğinize karar verin. Dışarıda çok sayıda tavuk var ve tüm hayvanlarda olduğu gibi hepsi benzersiz kişilikler. Farklı ırklar, ihtiyaçlarınıza ve yaşam tarzınıza uyacağından, mevcut çeşitli tavuk türleriyle ilgili biraz araştırma yapın. Örneğin, bazı tavuk yumurta için daha iyi olduğu düşünülür ve bir diğerleri et için saklanır. Hem yumurta hem de et için iyi olan çift amaçlı bir cins elde edebilirsiniz. Yerel kütüphanenizdeki tavuk ırklarıyla ilgili iyi bir kitap hangi ırkı sizden istersiniz diye ayırmanıza yardımcı olacaktır. Cinsi belirledikten sonra, bulunduğunuz bölgede bulunup bulunmadığına karar vermeniz gerekecektir, bu nedenle, ilk tercihinizi karşılamama ihtimaline karşı birkaç farklı cins seçmeniz önerilir.

 • İyi tavuk bir yumurtacı şunları içerir: Lohman tavuk, ataks tavuk ve White Leghorns.(Ligorin) – En yaygın ve Verimli Irklar.
 • Hem yumurta hem de et için iyi olan tavuklar şunları içerir: Barred Plymouth, Wyandotte, Black Orpington ve Light Sussex. (Tabiki Köy tavukları.)
 • İstediğiniz tavuk türlerinin bulunduğunuz bölgede bulunmayabileceğini aklınızda bulundurun, bunların yerine farklı bir ırk da bulabilirsiniz.

Civciv Nasıl Satın Alınır 5

Yumurtadan çıkmış civciv satın almak isteyip istemediğinize karar verin. Yumurtaları kuluçkaya yatırırsanız büyük olasılıkla dişilerle birlikte bazı erkek tavukları elde edersiniz, ancak zaten yumurtadan çıkmış civciv satın aldığınızda satın aldığınız civcivlerin cinsiyetini bilebilir. Dahası, yumurtaları kuluçka için daha fazla teçhizata ihtiyacınız olacak, ki bu da tavuk yetiştirme ve onları muhafaza etmenin maliyetine dahil edilmelidir. Eğer büyük bir yumurta üretme gayreti isterseniz veya gelecek yıllar boyunca sürekli olarak tavuk yetiştirmeyi planlıyorsanız, iyi bir yatırım olabilir.

 • Para kazanmak isterseniz, ikinci el kuluçka makineleri için çevrimiçi ticareti veya müzayede sitelerini kontrol edin. Tarıma ayrılan gazete, dergi ve bültenleri de inceleyebilir ve kullanılmış eşyalar için reklamlar da içerebilir.
 • Tavuklarınızı yetiştirmek isterseniz horozlar iyidir, ancak çok fazla gürültü çıkarır, dövüşür ve satmaktan veya kurtulmak zor olabilirler. Öte yandan tavuklar az ses çıkarır, daha iyi olur, yumurtalar bırakır ve kolayca satılır.

Civciv Nasıl Satın Alınır 2

Piliçlerini eve getirmeden önce yemlerini ve kümese hazırlayın. İlk önce (35 ° C) olmalıdır. Tavuk kümesi, tavukları barındıracak kadar büyük bir oranda inşa edilmelidir. Ayrıca tavukların barınması ile ilgili yerel kanunları kontrol edin, çünkü boyut, yerleşim ve bina için kurallar olabilir, ayrıca sahip olabileceğiniz tavuk miktarına ilişkin sınırlamalar da olabilir.

 • Elektrik kesildiğinde jeneratör yedeklemeyi düşünün, böylece hayvanlarınızın üşümesine ve ölmelerine mani ola bilirsiniz.

 

Piliçlerini nereden ve nasıl alacağınızı öğrenin. Piliçleri posta, çevrimiçi (ticaret ve açık arttırma siteleri gibi veya yetiştiricilerin web sitelerinden) sipariş edebilir veya yerel bir çiftlik mağazasından veya bir yetiştiriciden satın alabilirsiniz.

 • Piliçleri çevrimiçi alırken, kötü olanı almanız için bir şansınız var. Bu, hızlı ve nazik bertaraf için hasta piliçlerle ilgilenmek veya veterinere götürmek istediğinize karar vermenin bir meselesi haline gelir.
 • Bir damızlıkçıdan veya mağazadan civciv satın alırken, onları inceleyebilir ve en sağlıklı olanları seçebilirsiniz. Emin değilseniz, zaten sağlıklı tavuk yetiştirme konusunda tecrübeli birini yanınıza alın.
 • Yerel bir çiftlik mağazasından alışveriş yapıyorsanız bahar aylarında sadece civcivleri olabilir.
 • Bir başka olasılık ise civcivleri yerel tavuk çiftliklerinden veya mezelerden kurtarmaktır. Öncesinde çağırın ve böyle yerlere istenmeyen piliçlerin peşinde olduğunuzu bildirin; Deformasyon ya da hastalık gibi sorunlar yaşayabileceklerinden haberdar olun.

 

Civciv Nasıl Satın Alınır 4

Bir dükkandan veya damızlıkçıdan alışveriş yapıyorsanız, civcivleri gözlemleyin. Bir civcivin sağlıklı olup olmadığını anlamak için aşağıdaki işaretleri arayın:

 • Aktiftirler ancak tamamen tavlanmış tavuklardan daha fazla uyurlar.
 • Kirli olmamalılar.
 • Birbirlerine nefes nefese olmamalılar.
 • Parlak ve donuk gözleri olmalı.
 • Bazen yiyen ve içen civcivler de hastalıklı olabilir iyi bir şekilde inceleyiniz..

 

Civciv Nasıl Satın Alınır 3

Yumurtalarınızı nereden almak istediğinizi belirleyin. Yerel bir çiftlik mağazasından, yetiştiriciden veya çevrimiçi olarak satın alabilirsiniz, ancak yumurtaların kuluçka yapılamayacağı bir risk söz konusudur.

NOT: PAZARDA SATILAN CİVCİVLERE HER DAİM DİKKAT EDİN VE ONLARI İYİCE İNCELEYİN BOYALI CİVCİVLER ALMAYINIZ ONLARI KÖTÜ ŞARTLARDA HAYVANLARA EZİYET EDEREK BOYUYORLAR.  –

 

Bu yazımda da umarım faydalı ola bilmişimdir. Şimdi birazcık civciv nasıl alınır bilgiye sahip ola bildiniz.

 

Yorum yapın