Civciv Nasıl Yetiştirilir?

Civciv Nasıl Yetiştirilir? Civcivler hayvanlar aleminde en sevimli yavrular arasında yer alır. Sarı renkleri ve minik ölçüleri ile hayranlık uyandıran bu sevimli yavruları evlerinde veya kümeslerinde beslemek isteyen çok olur. Civciv nasıl yetiştirilir konusunda yeterli bilgiye sahip olduktan sonra civcivleri rahat bir ortamda büyütebilmek de mümkün olur.

Civciv büyütmek son derece keyifli bir aktivitedir. İleride bir kümes ve tavuklara sahip olmak isteyenler civciv büyüterek ilk adımı atarlar. Civcivler hassas yavrular oldukları için bakım ve büyüme aşamasında oldukça dikkat ve titizlik gerektirirler. Civciv nasıl yetiştirilir konusunda bilinmesi gerekenler konusunda ne kadar fazla bilgi edinilirse, civcivleri büyütmek o kadar kolay olur.

Civciv Ne Yerse Çabuk Büyür?

Civciv nasıl yetiştirilir sorusuna yanıt arayalar civcivi çabuk büyütmek için ne yapmalı konusunda da araştırmalar yapar. Bir an önce büyüyen civcivlerin hayata tutunmaları ve tavuk olmaları mümkün olacağından, bu durum üreticiye kısa süre içerisinde verim almak olarak döner. Civcivlerin hızlı büyümesi için piyasada birçok özel katkılı yem içeriği bulunur. Ancak bu yemler sağlık açısından zararlıdır. Civcivleri çabuk büyütmek için şu şartların sağlanması yeterlidir;

 • Kaliteli restorasyona sahip olan bir yem
 • Sindirim sistemi için gerekli probiyotik ve prebiyotikler
 • Evde hazırlanacak doğal karışımlar ile yem takviyesi
 • Multivitaminler
 • Sağlıklı bir kümes ortamı

Bu şartlar sağlandığında civciv nasıl yetiştirilir sorusuna da büyük anlamda cevap bulunmuş olur. Ortama alışan ve sağlıklı beslenen civcivler kısa süre içerisinde gelişim gösterir.

Yeni Doğan Civciv Ne Yer?

Yeni doğan civcivler 1 aylık olana kadar özel civciv yemi tüketir. 1 aylık olduktan sonra salata yaprakları ve yeşillikleri de yemeye başlayabilir. Yaklaşık olarak 40 günlüğe ulaşan civcivler yavaş yavaş buğday yemeye başlayabilir. Bununla birlikte ekmek kırıntısı ve peynir gibi besinler de verilmeye başlanabilir. Civciv nasıl yetiştirilir sorusuna verilecek bu cevap ile civcivlerin sağlıklı büyümeleri sağlanabilir.

Civciv nasıl yetiştirilir konusunda bilgi araştıranların bilmesi gereken en önemli şey civcivlere suyun nasıl verileceği konusudur. Civcivler soğuk su içemez. İçtikleri taktirde ishal olur ve ölürler. Bu suyun daha ortam sıcaklığında ılık olarak verilmesi gerekir. Bir miktar şeker eklenerek verilecek olan su ile civcivlerin daha sağlıklı büyümelerini sağlamak mümkün olur.

Evde Civciv Bakımı Püf Noktaları

Civciv nasıl yetiştirilir ve evde civciv bakımının püf noktaları nelerdir sorularını yanıtları oldukça basittir. Evde bakılan civcivler için bilinmesi gereken püf noktalar şunlardır;

 • Civcivlerin büyüyecekleri kafeslerin temizliğine dikkat edilmelidir.
 • Kafesler mutlaka önceden ısıtılmış olmalı ve sıcaklık derecesi sürekli olarak aynı seviyede tutulmalıdır.
 • Civcivlerin sulukları sürekli kontrol edilmelidir.
 • Yemlerin, civcivlerin kolay ulaşabilecekleri yerde olmasına dikkat edilmelidir.
 • Kafesin sıcaklığı, civcivler büyüdükçe düşürülmelidir.
 • Kafesin bulunduğu yerin cereyanda kalmaması gerekir.
 • Civcivler büyüdükçe verilmesi gereken yemler birbirinden farklıdır. Bu aşamada uygun yemler mutlaka temin edilmeli ve büyüme döneminde destekleyici şekilde civcivlere verilmelidir.
Yorum yapın