Civciv Tavuk Aşıları

CİVCİV AŞILARI CİVCİV ÇIKIMINDAN YETİŞKİN TAVUK OLANA DEK YAPILMASI GEREKEN AŞILAR…

Civcivlerimiz in çıkmasıyla birlikte büyük bir maraton bizleri bekliyor artık onlara iyi şekilde bakmak ve yetişkin birer hayvan olmaları için sağlıkları açısından kümes sağlığı için yapmamız gereken iğneler ve ilaçlar önemli faktörlerdir tabi bu arayış içerisine girince bir den fazla kaynak buluyor ve bu kaynakların bir birlerinden farklı prensiplerle çalıştıklarını rahatça göre biliriz bu gün ise biz bu işi kolaylaştırıyor hepsini bir sitede birleştiriyoruz.

cesur horoz turkce dublaj cizgi film 9456815

Harikalar Diyarı Sunar 🙂

Civcivlerimizin Çıkımından sonra ki günlerde hemen aşağıda gördüğünüz yöntemleri uygulaya biliriz.

7. GÜN Newcastle (Canlı Aşı) Klorsuz İçme Sularına
10. GÜN Gumboro (Canlı Aşı) Klorsuz İçme Sularına
21.GÜN Gumboro + Newcastle (Canlı Aşı) Klorsuz İçme Sularına
35. GÜN Newcastle + Bronşişt (Canlı Aşı) Klorsuz İçme Sularına
70. GÜN Newcastle + Bronşişt (Canlı Aşı) Klorsuz İçme Sularına
12. HAFTA Koriza + Çiçek Ölü Aşı – İğne ile Kanat zarına
16. HAFTA 4 lü Karma Ölü Aşı Enseden veya Gögüsten Deri Altına İğne İle

Yukarıdaki tablo gayet iyi ve başarılı hayvanlarınıza gönül rahatlığı ile uygulaya bilirsiniz. Onların Sağlığı Ve Sizlerin Huzuru için Bu Tablo Daha Çok evde hobi olarak yapan arkadaşlar için yararlı bir tablodur.

 

 

GELDİK BİR DİĞER TABLOMUZA HEMEN AŞAĞIDAN İNCELEYE BİLİRSİNİZ.

1. GÜN MA5+CLON30 (İNTERVET) -SPREY AŞI – 

KULLANIM SAHASI / ENDİKASYONLAR
Sağlıklı civcivlerin, Enfeksiyöz Bronşit etkeninin Massachusetts tipine ya da serolojik olarak bağlantılı tiplerine ve Newcastle hastalığına karşı bağışıklık sağlamak amacıyla kullanılır.
7/8/9 GÜN İNAKTİF ND + IBD(GUMBOPEST) -ENJEKSiYON- 

Endikasyonlar: Bir canlı aşıyı takiben rapel aşı olarak broyler, damızlık ve yumurtacı yarkaların Gumboro ve Newcastle hastalığına karşı aşılanması amacıyla kullanılır.

13.GÜN CLON30+IB 4/91 -SPREY-

KULLANIM SAHASI / ENDİKASYONLAR
Enfeksiyöz Bronşitis virüsü 4–91 serotipi veya serolojik olarak benzer tiplerin neden olduğu hastalığa karşı sağlıklı tavuklarda aktif immunizasyon sağlamak amacıyla kullanılı
16.GÜN GUNMBORO -İÇME SUYU-

Gumboro hastalığı veya Enfeksiyöz bursal hastalık virüsü (IBDV), bağışıklık sistemi yeni gelişmekte olan genç kanatlılarda önemli rol alan Bursa fabricius’ları hedef alan bir hastalıktır. Hastalık nedeni, Birna virüs, Bursa fabricius’lardaki olgunlaşmamış B-lenfositleri yok ederek immunsupresyona neden olur. IBDV’nin çok virülent suşları %40’a varan mortaliteye neden olabilir. Hastalığın kontrolü en iyi şekilde geliştirilmiş biyogüvenlik yöntemleri ve aşılamalarla sağlanabilir.

23.GÜN GUMBORO -İÇME SUYU-

Semptomların ve lezyonların ciddiyeti enfektif virusun virulansı, kanatlının türü (yumurtacı veya etlik ) ve enfekte kanatlının bağışıklık durumuna bağlıdır. İki ayrı klinik tablo izlenir:

39.GÜN ND CLON 30 -İÇME SUYU-

KULLANIM SAHASI / ENDİKASYONLAR
Newcastle hastalığına karşı tavuk ve hindilerde bağışıklık sağlanması
46.GÜN IB MA5 -İÇME SUYU-

KULLANIM SAHASI / ENDİKASYONLAR
Sağlıklı civcivlerin, Enfeksiyöz Bronşit etkeninin Massachusetts tipine ya da serolojik olarak bağlantılı tiplerine karşı bağışıklık sağlamak amacıyla kullanılır.
55.GÜN ND İNAKTİF/CORYZA/ÇİÇEK+AE -ENJEKSİYON/ENJ/KANAT ZARI ENJ.-

(NET BİR BİLGİYE ULAŞAMADIK FAKAT  KARMA BİR AŞI OLDUĞUNU SÖYLEYE BİLİRİZ.-  Enfeksiyöz Bronşitis, Newcastle Hastalığı, Egg Drop Syndrome ve Haemophilus paragallinarum tarafından oluşturulan Enfeksiyöz Koriza (Coryza) hastalıklarına karşı immunizasyonu için kullanılan inaktif bir aşıdır.

16.HAFTA İNAKTİF ND+IB+EDS+CORYZA  – ENJEKSİYON-

KULLANIM SAHASI / ENDİKASYONLAR

Tavuklarda Haemophilus paragallinarum tarafından oluşturulan enfeksiyöz coryza enfeksiyonunu ve klinik belirtilerini azaltmak için aktif immunizasyonu uyarmak, Newcastle hastalığı, yumurta verim düşüklüğü sendromu’76 ve içerdiği Massachusetts serotipi ile viral bronşite karşı korunma sağlamak amacıyla kullanılır. Koruyucu etkisi en az bir yumurtlama dönemi boyunca devam eder

 

Evet bu tablomuzu da sonlandırdık arkadaşlar bu daha detaylı ve uğraştırıcı bir yöntemdir köylerimizde evimizde baktığımız hayvanlara bende içerisinde olmak üzere bu kadar aşı uygulamıyorum hayvanlara doğal bir şekilde bakar ve bazı ilaçları sağladığınız taktirde zaten hasta olmazlar yukarıdaki tablo daha çok bu işin ticaretini yapan kişilerin kullandıkları tablodur. Ama dikkat ederseniz hepsi bir birini kovalayan ilaçlar hobi olarak yaptığınız bu işte o kadar abartıya gerek yok… 🙂

 

Şuraya tıklayarak bir veteriner hekimin aşıyla alakalı yaptığı ve anlattığı profesyonel çalışmasını okuya bilirsiniz belki faydalı olur. ppkanatliasi 

 

Yazımızın sonuna geldik umarım sizlere faydalı bilgiler vere bilmişimdir diğer yazılarımızda görüşmek üzere hayvanlarınıza iyi bakın

“Civciv Tavuk Aşıları” üzerine 2 yorum

  1. Aşıları nereden temin edebiliriz evimde 20 kadar tavuk ve hobi olarak civciv bakıyorum civcivler kukuckada 15 günleri var çıkmaya sıfırdan başlayalım bu işe gönül verdik hobi olarak başladık hayvanlarım ölürse üzülürüm tedbir almak lazım yardımlarınız için teşekkür ederim.

    Yanıtla
Yorum yapın