Civcivin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Kümesli hayvan yetiştiriciliği alanında faaliyet gösteren ya da göstermek isteyen kişilerin en merak ettiği sorular arasında civcivin cinsiyeti nasıl anlaşılır sorusu yer almaktadır. Yazımız içerisinde bu sorunun cevabını 4 farklı metot ile açıklayarak kişilerin kendilerine en kolay gelen yöntemle kolaylıkla cinsiyet belirlemeleri yapabileceklerini belirtmek istiyoruz. Metotlar hakkındaki bilgiler;

Silver(Beyaz) ve Gold (Açık Sarı-Kahverengi) Metot

Yetiştirici alanında uzman olan kişiler genellikle civcivlerin cinsiyetini genetik bazı özellikleri ele alarak tespit edebilmektedir. Sadece erkek civcivlere ait bazı genetik faktörler dışa kolaylıkla sızdırılabilmekte olup yetiştiriciler tarafından anlık olarak gözlemlenebilmektedir. Bu özellikler genellikle tüy üzerlerinden rahatlıkla görülebilmekte. Eğer civciv tüyü üzerinde Silver(Beyaz) ve Gold (Açık Sarı-Kahverengi) ile tespit edilebilmekte. Erkeklerde tüy üzerinde genetik olarak beyaz lekeler mevcut olurken dişilerde kahverengi lekeler oluşabilmektedir.

Barred(Çubuklu) ve Non-Barred(Çubuksuz) Metot

Tüyleri üzerinden cinsiyet ayrımında bulunamayan kişiler için yukarıda da belirttiğimiz gibi metot şekli oldukça fazladır. Determine denilen tüy üzerindeki renk ayrımı bazı durumlarda tespit edilemeyecek bir hal almaktadır. Bununla beraber civcivlerin kafatasından da tespit edilebilmektedir. Fenotipik olarak civciv kafatasında bulunan renklerde cinsiyet ayrımı yapabilmede etkin olarak kullanılabilmektedir. Kafatasında siyah izlerin bulunması civcivin erkek, siyah üzerine beyaz izlerin bulunması dişi olduğunu göstermektedir.

Hızlı ve Yavaş Tüylenme Metot

Tüylerde meydana gelen uzuma hızı da civcivlerdeki cinsiyet tespiti yapabilme de ön plana çıkmaktadır. En kolay şekilde Civcivin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır sorusunun cevabını arıyorsanız tüylerdeki uzama durumundan kalaylıkla bu durumu öğrenebilirsiniz. Eğer kanat tüylenmeleri yavaş ve kısa olursa cinsiyetinin erkek olduğunu, hızlı ve uzun olması durumunda da cinsiyetinin dişi olduğunu söyleyebiliriz.

Civciv Cinsiyeti Belirleme Metodu

Civcivler, cinsiyetlerini belirli edebilen en basit hayvan türü olarak karşımıza çıkmakta. Toplu halde onlarca civcivi bir araya toplayarak cinsiyetlerini kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Yapılması gereken tek şey; civcivlerin dikkatini çekebilecek hareketler yapmaktır. Ufak bir el çırpması tavukların dikkatini çekecektir. Eğer civcivler arasında başını kaldırıp sesin nereden geldiğini gözlemleyen civcivler var ise bunlar erkek yani horozdur. Herhangi bir tepki vermeden yem yemeye devam eden, tepkisiz kalanlar ise dişi yani tavuk olduğunu söyleyebiliriz.

Yorum yapın