Civcivleri Nasıl Isıtılır?

Birçok kişinin hayatında en az bir kere beslediği canlılar arasında olan civcivlerin vücut ısıları sağlıklı bir besleme süreci için oldukça önem arz ettiğinden birçok kişi tarafından ”Civcivleri nasıl ısıtırız?” sorusu merak edilmeye başlandı. Ev şartlarında bakımı en hassas olan kümes hayvanlarından biri olan civcivlerin sağlıklı ısınabilmesi için hangi yöntemlerin kullanılabileceğini inceleyelim.

Besleme Alanında Kullanılan Materyaller

Civcivlerin ısınma problemini direkt olarak etkileyen besleme alanının yapıldığı materyaller, uzun vadede civcivlerin soğuktan zarar görmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle civciv sayısına göre tercih edilecek büyüklük için yalıtım özelliği olan bir malzeme tercih edilmelidir. Bunların başında ise, civciv üretiminde sık sık kullanılan strafor köpükler gelmektedir.

Bu köpükler dışarı ve besleme alanı arasında yalıtım sağlayacağından civcivlerin talaş veya çalı yardımı ile ısınmasına olanak sağlayabilmektedir.

Strafor köpüklerin temin edilememesi durumunda ise birkaç kat karton kutuyu iç içe geçirerek sıcaklık yalıtımını sağlayabileceğiniz gibi, kutuların içerisine yerleştirilecek ekstra materyaller de sıcaklık sorununu kökten çözebilmenizi sağlayabilir.civcivleri nasil isitiriz

Besleme Alanı İçerisinde Malzeme Seçimi

Civcivlerin vücut ısılarının gereken dengeyi sağlayabilmesi için mutlaka uygulanması gereken ilk seçenekler arasında ise, civcivi beslediğiniz kap, kutu veya barınağın gerekli materyaller ile doldurulmasıdır. Doğasına bırakıldığında anne tavuğa dokunarak ve değerek uyuyan civcivler, bu sayede vücut ısısını denge altına almaktadır. İşte civciv için hazırlanan barınaklarda ısıyı ayarlayabilmek için gerekli materyaller;

  • Strafor köpük
  • Saman
  • Kurumuş toprak çalısı
  • Talaş

Bu materyaller ile dolduracağınız civciv barınağı, civcivlerin vücut ısılarını dengelemesi için yeterli malzemeleri içermektedir. Strafor köpük sayesinde dışarıdan gelen soğuk hava akımını kesebileceğiniz gibi, aynı zamanda saman, çalı veya talaş ile civcivin kendini ısıtmasına olanak sağlayabilirsiniz.

Civcivleri daha iyi şartlarda ısıtabilmek için birçok yöntem bulunurken, en sağlıklı sonuç sağlayarak güvenli bir civciv besleme işlemi bu şartlarda kolaylıkla gerçekleştirilmektedir.

Buharlı Isıtıcılar

Civciv bakımında en önemli koşullardan biri olan vücut ısısı sorunu, yeterli seviyelere ulaşmadığında civcivin ölmesi ile karşılaşılmaktadır. Bu nedenle ortalama olarak 29 santigrat derece ortalamasında büyümesi gereken civcivler için kullanılabilecek ilk yöntem, buharlı ısıtıcılardır.

Buharlı ısıtıcılar, direkt olarak ısıyı civcivlere yansıtmayacağından odanın sıcaklık dengesinin kurulmasında önemli bir rol oynarken, aynı zamanda civcivlere yönetilen ısının kontrol altına alınmasına da imkan vermektedir. Bu nedenle klima, buharlaştırıcı gibi birçok evde bulunan buharlı ısıtıcıların tercih edilmesi gerektiği civciv vücut ısısı için en doğru ısıtma yöntemleri arasında bulunmaktadır.

“Civcivleri Nasıl Isıtılır?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın