Civcivlerin Sağlığı Nasıl Korunur?

Günümüzde çoğu kişi ileride tavuk edinmek için civciv besliyor. Bu yöntem hazır tavuk almaktan daha sağlıklı ve ekonomik bir yöntem olduğu için çoğu kişi tarafından tercih ediliyor. Bunun yanında bu yöntem tavuk çiftlikleri olan ve tavuk satan kişiler tarafından da uygulanmaktadır. Küçük bir civciv alan bir kişi evinde beslemek üzere aldığı civcivi beslerken bazı şeyleri göz önünde bulundurarak hayvanı beslemelidir. Civcivler oldukça hassas hayvanlardır. Eğer doğru beslenilmez ve hastalıkları giderilmez ise kolayca ölebilirler. Peki bu civcivlerin sağlığı nasıl korunur?, Nasıl beslenir ve nasıl doğru bir şekilde tavuk yetiştirilir? Bu soruların cevaplarının hepsi bu yazıda yer alıyor.

Civciv Beslerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle civcivler ilk alındıklarında karton bir kutuya koyulurlar. Bu kutunun altını kontrol etmek ve altına bir poşet geçirmek oldukça mantıklı bir hareket olacaktır. Sonrasında civcivler üşümesin diye bir ampul koymak oldukça iyi bir fikirdir. Fakat ampulün gücünün 100 wattı geçmemesine dikkat edin. Civcivler yeni alınmış ise aldığınız yemin ince çekilmesine özen gösterin. Eğer civcivler susuz kalmış ise susadıklarını belirtmek için yüksek bir sesle öteceklerdir. Bunu gördüğünüz anda yavaşça su veriniz. Eğer bahçe var ise bahçeye çıkarılması gerekir çünkü civcivler doğal ortamlarına oldukça düşkündürler. Civcivler büyüdüklerinde ise onlara kümes yapılırsa onlar için daha iyi olur.civcivlerin sagligi nasil korunur

Kışın Civciv Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kış zamanlarında hava oldukça soğuduğu için civcivler için oldukça önemlidir. Eğer önlemler alınmaz ise hayvanlar hasta olabilir. Öncelikle kışın civcivleri ısıtmak için gerekli ısı 30 derece civarında olmalıdır. Bu seviyeyi geçmemelidir. Bu ısıyı yakalamak için evde bulunan kaloriferlerin altına bir bez koyarak orada uyumasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanında civcivleri beslerken onlar için özel yapılmış başlangıç yemlerinden alınız. Evde bulunan her şeyden asla yedirmeyiniz.

Beslenme Takviyelerine de Önem Gösterin

Civcivlerin ilk birinci haftalarında onlara güç sağlaması için onların sularına pekmez karıştırarak verebilirsiniz. Bunun yanında pekmez enfeksiyonlara karşı korur. Pekmezin yanında civcivlere özel satılan vitamin takviyesini de suya ekleyebilirsiniz. Bu işlem de civcive güç verecektir.

Yorum yapın