Cream Legbar Tavuk Cinsi Özellikleri

Cream Legbar, kısmen mavi yumurtalarıyla ABD’de en sevilen ırklardan birisidir. Genetikte büyüleyici bir çalışma olduğunu söyleye biliriz. Sonuç olarak bir kaç cinsin birleşimiyle böle bir ırk ortaya çıkmıştır.
Bu tür öle kolayca ortaya çıkmadı bunu ortaya çıkarmak için yıllar harcandı.

Bu makalede, Cream Legbars’ın mizacını araştırıyoruz, sürünüze veya kümesinize uygun mu?

Cream Legbar Tarihçesi

1931’den önce Cream Crested Legbar diye bir kuş yoktu. Bu kuşun hikayesi, iki erkeğin çalışma ve vizyonunun sonucudur: Profesör RC Punnett ve Profesör Michael Pease, İngiltere bu tür üzerinde çalışmıştır.

Profesör Punnett , Cambridge Üniversitesi Genetik Enstitüsünde Islah Programına liderlik etti . Michael Pease onunla çalıştı ve Profesör Punnett emekli olduğunda Profesör Pease onun yerini aldı. Genetik konusunda pek çok makale yazmaya devam eden ünlü bir genetikçi olan Punnett , çiftleşen yapan piliçleri kolaylaştıracak ve kusursuz hale getirecek otomatik çiftleşen tavukları üretmeye çalışıyordu.

1930’da tanınmış bir bahçıvan olan Clarence Elliott, Profesör Punnett’e seyahatlerinde topladığı bazı Güney Amerikalı Araucana tavuklarını verdi . Bu tavuklar mavi yumurta bırakıyordu.

Artık emekli olan ve evde çalışan Profesör Punnett, bu kuşları ilk önce altın renginde bir Hamburg’la birleştirmeye başladı. Sayısız geçişler ve arka geçişler izledi ve sonunda krem ​​renkli bir kuş üretti. Profesör şimdi kremalı tavuklarda hiç görülmemiş bir renge sahipti. Bu resesif bir gen bulmakta öncü bir atılım olmuştur.

Ayrı çalışan Profesör Pease, projelerinden birinde de krem ​​renkli ırklara rastladı. İki profesör birleşerek ortaya Cream Legbar cinsini çıkarmayı başarmışlardır.

İlk kez 1947’de Londra Süt Şovunda sergilendi.

Bugün bu cinse hala sahip olduğumuz için şanslıyız. 1970’lerde cinsin neredeyse soyu tükeniyordu. O dönemlerde yumurta satış alanları yoktu yani bir pazar yoktu zamanla bu pazar oluşunca büyük bir sorun ortadan kalkarak cinsin yayılmasına sebebiyet verdi. Sonuç olarak
Cream Legbar birden popüler bir hal aldı.

Görünüm

Legbar Chickens

Cream Legbar hafif bir kümes hayvanıdır, erkeklerde 3,5 Kg ağırlığında ve dişilerinde 2,75 GR ağırlığındadır. Uzun, yassı sırtlı üçgen biçimli bir gövdeye sahiptir.

6 nokta ile tek bir kırmızı tarak vardır. Kulak memeleri krem ​​veya beyazdır. Gözler kırmızımsı koyu renklidir ve gaga renkli sarıdır. Gaga hafif bir aşağı eğriye sahiptir. Her iki cinsiyette de öne çıkmaması gereken bir tepe vardır, aksi takdirde görüşlerini engeller.

 Kuşların omuzları orta derecede geniş olup, sırtları hafif eğimlidir. Erkekler kuyruklarını 45 derecede tutarlar, tavuklar biraz daha azdır. Kanatlar vücuda yakın tutulur.

Cream Legbar’ın renklendirilmesi krem ​​ve grilerin bir kombinasyonudur. Kısıtlama en çok erkeklerin kuyruğunda ve göğsünde görülür. Dişi renkleri çok daha incedir ve boynuna ve göğsüne biraz somon rengi verebilir.

Bacaklar temiz, sarı renkli ve dört ayak parmağı olmalıdır. Dik, uyanık bir halleri vardır. Cilt de sarıdır.

Standart

Amerikan Kanatlılar Birliği şu anda Cream Legbar’ı bir cins olarak tanımıyor. Ancak, 1958’den bu yana, diğer iki Legbar çeşidine – altın (1945) ve gümüşe (1951) katıldığı Büyük Britanya Tavukçuluk Kulübü tarafından tanınmaktadır.

Nadir, yumuşak tüylü hafif kümes hayvanları şeklinde sınıflandırılmıştır.

Eğilim ve Yumurta Salımı

Close up Legbar Chicken

Bu kuşun mizacıyla ilgili bazı anlaşmazlıklar var gibi görünüyor. Bazı kaynaklar onların alaycı, gergin ve gürültülü olduğunu söylüyor; Diğerleri ise, onların samimi, arkadaş canlısı ve kolayca idare edilebildiklerini söylüyor.

Orijinal bir hayvan Genel olarak, Cream Legbar’lar kolay, rahatlıkla kullanılabiliyor ve oldukça arkadaş canlısı. Bununla birlikte, vahşi bir yüzleri vardır. Onlar mükemmel ırklardır ve avcı yapılarıyla göze batarlar.

Özellikle horozlar çiftleşme ve üreme mevsiminde agresif olabilir.

Yumurta Bırakma

Cream Legbars, haftada ortalama 4 orta boy açık mavi yumurta bırakır ve bu durum çok verimli bir salıma sahip olduğunu belli eder.

Civciv Cinsiyeti


Cream Legbars civciv cinsiyeti kolay anlaşılır.  Dişi, arkada belirgin bir koyu sincap şerit oluştururken; erkeklerin şeritleri çok daha az belirgindir. 

Yaygın sağlık sorunları

Sorunların az olduğu sağlıklı bir kuş türü gibi gözüküyorlar. Ama bitlerden onları korumalısınız. Bit kontrolü yapmayı ihmal etmeyiniz.

Çok nadir olsalar da , bir tür ‘batık’ veya tortikolis alabilirler. Bu aslında tepeli ırklara özgü ender görülen bir resesif gen türünün neden olduğu ‘Denizatı Sendromu’ olabilir.

Bütün tepeli ırklarda olduğu gibi, yavruları yetişkinlerle tanıştırırken dikkatli olmalısınız . Kafatası hala tam olarak oluşmamış ve doğru noktadaki bir gaga beyin hasarına neden olabilir.

Bu sağlık kaygılarına ek olarak, beklenebilecek olağan parazitlere de dikkat etmelisiniz (akarlar, bitler ve solucanlar). Düzenli sağlık kontrolleri ve önleyici tedbirler edinin.

Cream Legbar Sizin İçin Uygun mu?

Cream Legbar Chicken

Cream Legbar, yemekten hoşlanan bir tavuk, ırkıdır bu yüzden onlara gezmek için bir alan sağlayabilirseniz daha iyi olacaktır. Bu hayvanlar biraz kırılgandır.

Karışık bir sürüde kolayca yakalanma eğilimi vardır, bu yüzden ayrı veya dikkatli , agresif olmayan ırklarla birlikte tutulmaları gerekir . Genel olarak, düşük bakım gerektiren bir kuş türüdür, bu nedenle yeni başlayanlar için ideal olacaktır.

Farklı bir tavuk arıyorsanız, mavi yumurtlayan ve yarı bağımsız bir tavuk arıyorsanız, bu sizin için bir tavuk cinsi olabilir.

Cream Legbar’ı öğrenmekten keyif aldığınızı umarız bu nedenle sürünüze birkaç tane ekleyebilirsiniz.

“Cream Legbar Tavuk Cinsi Özellikleri” üzerine bir yorum

Yorum yapın