Damalı Dev Tavşan Özellikleri

Damalı Dev tavşan, Avrupa’da geliştirilen büyük bir cins. Damalı Dev tavşan Aslında on dokuzuncu yüzyılın sonunda Fransa’nın Lorraine bölgesinde ortaya çıktı.

Cins, Flaman Devleri, Benekli tavşanlar ve büyük Fransız sarkık kulaklı tavşanlardan geliştirildi. Damalı Dev tavşan, yirminci yüzyılın başında Amerika Birleşik Devletleri’ne ulaştı.

Cins başlangıçta Lorrainese olarak biliniyordu ve Birleşik Krallık’ta Giant Papillion olarak biliniyordu . Papillion, Dama burnundaki işarete atıfta bulunan kelebek anlamına gelir. Ancak Birleşik Krallık’taki Dev Papillion, vücut tipi ve işaretleri bakımından biraz farklıdır.

Damalı Dev tavşan, Amerikan Tavşan Yetiştiricileri Derneği tarafından tanınmaktadır. Günümüzde cins, bir et ırkından ziyade bir gösteri tavşanı olarak kabul edilmektedir. Dev Chinchilla ve Flaman Dev tavşanı gibi diğer ünlü tavşan ırklarından daha ağır olmasına rağmen .

Bununla birlikte, aşağıda Damalı Dev tavşanın fiziksel özelliklerini, kullanımlarını, özel notlarını ve tam cins profilini gözden geçirin.

Damalı Dev Tavşan Özellikleri

Damalı Dev tavşan, diğer bazı evcil tavşan ırklarına kıyasla iri bir cinstir. Flaman Dev ve Dev Çinçilla gibi diğer bazı en popüler tavşan ırklarından daha büyük ve ağırdır. Damalı Dev tavşanlar, kaslı bir yapıya ve ince tip bir gövdeye sahiptir.

Vücutları uzun, sırtları kemerli ve bacakları uzun ve güçlüdür. Sıkıca dik tutulan büyük, geniş kulakları olan geniş bir kafaları vardır. Damalı Dev tavşanın ceketi renkli işaretlerle beyazdır.

Gözlerinin etrafında halkalar, renkli kulaklar, yanak parıltıları ve burun üzerinde kelebek şeklinde bir işaret vardır. Kürkleri kısa, kalın ve çok yumuşaktır. Omurgadan kulaklardan kuyruğa kadar uzanan bir sırt şeridi, arka kısımlarında renkli yamalar bulunur.

Cinsin tanınan renk çeşitleri Siyah ve Mavi’dir. Olgun bir Damalı Dev tekenin ortalama vücut ağırlığı en az 5,0 kg ve olgun bir karacanın ağırlığı yaklaşık 5,4 kg’dır. Ancak bu cinsin belirlenmiş bir maksimum ağırlığı yoktur.

kullanımlar

Damalı Dev tavşan, daha büyük boyutlu bir tavşan cinsidir. Ancak et üretimi için nadiren yetiştirilir. Günümüzde cins, esas olarak bir gösteri tavşanı cinsi olarak yetiştirilmektedir.

Özel notlar

Damalı Dev tavşanlar genellikle iyi huylu hayvanlardır. Nispeten sakin bir mizaca sahiptirler. Çok hareketli ve enerjik tavşanlardır. Çok oyuncudurlar ve bol miktarda egzersiz gerektirirler.

Bu cins genellikle evde çok iyi performans gösterir ve mükemmel evcil hayvanlardır. Çok arkadaş canlısı ve kolay gidiyorlar. Evcil hayvan olarak yetiştirilmeleri durumunda, düzgün ve çok dikkatli bir şekilde ele alınmaları gerekir.

Bununla birlikte, Damalı Dev tavşanların bazen agresif davranışlara eğilimli olduğu söylenir. Bu tavşanların ortalama ömrü 5 ila 8 yıldır. Ancak esaret altında 10 yıla kadar yaşayabilirler. Bununla birlikte, aşağıdaki çizelgede bu tavşan cinsinin tam cins profilini gözden geçirin.

Irk Adı Damalı Dev
Diğer İsim Lorrainese, Dev Papillion
Irk Amaç Et üretimi için iyidir. Evcil hayvan kadar iyi. Bugün ağırlıklı olarak gösteri hayvanı olarak besleniyor.
Cins Büyüklüğü Büyük
Ağırlık En az 5 kg ve belirtilen maksimum ağırlık yok
Ticari Üretime Uygun Evet
Evcil Hayvanlar kadar iyi Evet
İklim Toleransı Herşey
Renk Çeşitleri Siyah, Mavi
Nadirlik Yaygın
Menşei ülke Fransa
Yorum yapın