Deoni Sığır Özellikleri

Deoni sığırı, yerli bir sığır türüdür. Başka isimlerle de bilinir. Deoni sığırı Deccani , Dongari , Dongarpati veya Surti gibi Deoni sığır ırkı, Karnataka’daki Bidar ilçesinin Basavakalyan, Bidar ve Bhalki taluklarından ve Maharashtra eyaletinin Latur ilçesine bitişik kökenlidir.

Bu cins Deoni’nin adı Maharashtra’nın Latur bölgesindeki Deoni Taluka’dan türetilmiştir. Hindistan’da önemli bir çift amaçlı sığır ırkı olarak kabul edilir. Ve hem çeki hayvanları hem de iyi süt verenler olarak bilinirler.

“Deoni sığırlarının, Dangi, Gir ve yerel sığırların karışımından türeyen bir soydan geliştirildiğine” inanılıyor. Deoni sığırlarının baş ve kulaklarının, ayrıca boynuzlarının oluşumunda bir ölçüde Gir tipi sığırların katkısı oldukça belirgindir.

Genel yapıları ve sağlamlıkları da Dangi sığırlarına benzer. Holstein ve Jersey ile melezlenen Deoni sığırları çok iyi süt verenlerdir. Sığır ırkı artık Telangana’nın yollarında ve Maharashtra ve Karnataka’nın bitişik bölgelerinde oldukça popüler .

Deoni Sığır Özellikleri

Deoni sığırı orta boy bir hayvandır. Fiziksel yapı olarak büyük ölçüde Gir’e benzer. Vücutları orta derecede gelişmiştir ve belirgin kaslarla simetriktir.

Deoni sığırları üç renk varyasyonunda bulunur. Bu varyasyonlar; düzensiz siyah benekli beyaz gövde (Shevera), yüzün yanlarında siyah renkli açık beyaz (Wannera) ve vücudun alt tarafında siyah noktalı açık beyaz (Balankya). Derileri kalındır ve vücuda gevşek bir şekilde bağlıdır.

Deoni sığırlarının başı erkeksi, uyanık, geniş ve hafif dışbükeydir. Balankya soyunda başları tamamen beyaz, Shevera ve Wannera türünde siyah beyazdır. Boynuzları kalın ve orta büyüklüktedir. Göğüs derin ve geniştir. Kulakları uzun ve hafif kıvrık uçlu sarkıktır.

Her üç ırkta da Deoni sığırlarının alnı belirgin, geniş, hafif şişkin ve beyaz renklidir. Gözleri belirgin, parlak ve siyah kaşlarla uyanıktır. Boynuzların uçları küttür.

Güçlü ve iyi gelişmiş kısa boyunları vardır. Ve hörgüç ineklerde küçük, boğalarda ise masif ve iyi gelişmiştir. Gerdanları kalın, sarkık (ineklerde boğalara göre daha az sarkık) ve kıvrımlı kaslıdır.

Deoni ineğinin memesi iyi yapışmış ve kare şeklinde yerleştirilmiş siyah memelerle orta büyüklüktedir. Bu sığırın kuyruğu uzundur, siyah ve beyaz geçişli diz altına kadar uzanır. Toynakları siyah renkli, iyi yapılmış ve biçimlidir.

Deoni boğaları, iyi boyuttaki siyahımsı skrotumlarla kolayca karakterize edilir. Deoni sığırlarının ortalama canlı ağırlıkları boğalarda 620-680 kg, ineklerde 432-485 kg arasında değişmektedir. 

kullanımlar

Deoni sığırı, Hindistan’da önemli bir çift amaçlı ırktır. Çeki hayvanı olarak yetiştirilirler ve ayrıca süt için tutulurlar.

Özel notlar

Deoni sığırları uysal ve sakin bir ırktır. Çok dayanıklıdırlar ve öküzler ağır işler için çok iyidir. İnekler, 300 günlük laktasyon döneminde yaklaşık 1135 kg verimle orta derecede iyi sağımcılardır.

Ve Deoni ineklerinin sütündeki ortalama yağ içeriği yaklaşık yüzde 4,3’tür. Ortalama ilk buzağılama yaşı yaklaşık 46 aydır ve inekler genellikle ilk kızgınlıklarını ortalama 36 aylıkken gösterirler.

Hindistan’da, Deoni sığırları genellikle nadas alanlarında, kuru topraklarda veya çiftliklerin setlerinde otlatılarak tutulur. Cins, üreme yollarına ve Hint iklimine iyi adapte olmuştur ve Hindistan’ın önemli bir sığır genetik kaynağını oluştururlar. Bu sığırların ortalama ömrü 15 yıla kadar çıkmaktadır. Aşağıdaki tabloda tam cins profilini inceleyin.

Irk Adı Deonis
Diğer İsim Deccani, Dongari, Dongarpati veya Surti
Irk Amaç Ağırlıklı olarak çeki hayvanı olarak tutulur, ancak Hindistan’da süt üretimi için de uygundur.
Özel notlar Dayanıklı, Dost canlısı, Uysal, Sakin
Cins Büyüklüğü Orta ila Ağır
Ağırlık Deoni sığırlarının ortalama canlı ağırlıkları boğalarda 620-680 kg, ineklerde 432-485 kg arasında değişmektedir.
İklim Toleransı Tüm İklimler
Ten rengi Ağırlıklı olarak Beyaz
Boynuzlu Evet
Süt verimi İyi
Nadirlik Yaygın
Çeşitler Üç renk varyasyonu. Shevera, Wannera ve Balankya. Yukarıdaki ayrıntılara bakın.
Menşei ülke Hindistan
Yorum yapın