Devekuşu Hastalıkları

Devekuşu hastalıkları, başarılı devekuşu yetiştiriciliğini engeller . Devekuşu hastalıkları Devekuşları dünyanın en hızlı ve en güçlü kuşudur. Hemen hemen her türlü iklim ve hava koşulunu tolere edebilir ve kolayca uyum sağlayabilirler.

Çok sıcak bir durumda kendilerine temiz hava üretmek için kanatlarını açıp hareket ettirirler. Hatta sıcak kumda, soğuk karda yürüyebilir ve karla kaplı alanda yaşayabilir. Tek kelimeyle çok güçlü kuşlardır ve hastalıklara karşı çok dirençlidirler.

Ancak bakım, yönetim, yaşama ve beslenme düzeni aşırı derecede bozulduğunda devekuşları salgın hastalıklara yakalanabilir.

Yavru devekuşu hastalığa karşı çok hassas hale gelir ve üç aylıkken çeşitli hastalıklara yakalanır. Bu bebeğin ölüm oranı çok yüksek.

Devekuşu Hastalıkları

Farklı Devekuşu Hastalıkları

Devekuşu, aşağıda açıklanan birçok hastalık ve parazitle enfekte olabilir.

parazitler

Devekuşu için çok zararlı olan birçok parazit vardır. Bu parazitler iki tiptir.

Dış Parazitler

Bu tür parazitler devekuşu vücudunun dışında yaşar. Devekuşu gövdesinden beslenir ve beslenirler. Bazı dış parazitler aşağıda listelenmiştir.

Keneler

Keneler devekuşu için çok zararlıdır. Çünkü çeşitli hastalıkları bulaştırırlar. Kongo humması, kenelerin neden olduğu, insanları da etkileyen çok zararlı bir devekuşu hastalığıdır.

Devekuşu derisine büyük zarar verirler. Derilerinde delik açar. Kene, devekuşu yetiştiriciliğinde büyük bir tehdittir. ‘Bayticol’ gibi piretroid içeren ilaç kene tedavisidir.

bitler

Bitler tüy için zararlıdır. Devekuşu tüyü çok değerlidir. Ancak bitler ona zarar verirse, çiftçi ekonomik olarak zarar eder. Bitleri önlemek için ‘Doğal Odun Külü’ kullanın.

İç Parazitler

İç parazitler devekuşunun vücudunda yaşar. Ayrıca kuş için çok zararlıdırlar. İçeride yaşarlar ve oradan yemek yerler. Bazı zararlı iç parazitler aşağıda listelenmiştir.

Tenya

Tenyalar uzun, düz ve yaklaşık 50 ila 100 cm uzunluğundadır. Devekuşunun ince bağırsağında yaşar ve yemle beslenir. Tüm besin maddelerini kuştan alır. Sonuç olarak devekuşu zayıflayarak acı çekiyor. Kuşlarınızı tenyalardan korumak için her üç ayda bir ‘doğal sarımsak tozu ve taneleri yemlerine ve suyuna karıştırarak ‘ kullanın.

Tel Solucanı

Tel kurtları çok küçük boyutlara ulaşır. Yaklaşık 3 mm boyundadır ve devekuşunun mide duvarında yaşar. Tel kurdu çıplak gözle görülmez. Mide duvarına çok fazla zarar verirler. Kan emerler. Sonuç olarak devekuşları bu parazitler yüzünden aniden ölürler. ‘doğal bezelye’ bu parazitleri önlemede çok etkilidir.

Bulaşıcı hastalıklar

Bir kümes kuşu olarak devekuşları ayrıca çeşitli bulaşıcı hastalıklardan muzdariptir. Devekuşu en yaygın hastalıkları aşağıda açıklanmıştır.

Hemorajik Enterit

Bu en korkulan devekuşu hastalıklarıdır. Bir ile üç aylık arasındaki yavru devekuşu bu hastalıktan çok etkilenir. Bu hastalığa bir mikrop neden olur ve devekuşunun hızlı ölümüne neden olur. Hemorajik enterit aşısı bu devekuşu hastalığını önlemede çok etkilidir.

Grip

Kuş gribi, tüm kanatlı kuşların çok ölümcül bir hastalığıdır. Bu hastalıkta ölüm oranı altı aylıktan küçük devekuşu için çok yüksektir. Viral bir hastalıktır ve tedavisi yoktur. Enfekte kuşun ana belirtileri yeşil idrardır. Bu hastalık kuşlarınızı etkiliyorsa, mümkün olan en kısa sürede veterinerle görüşün.

Çiçeği

Kuş çiçeği devekuşu için çok zararlıdır. Bu hastalık, uygun zamanda durdurulmazsa çiftçiye çok engel olabilir. Göz çevresinde ve özellikle ağız ve gaga kenarlarında siğil, kahverengi, şişmiş yumrular çiçek hastalığının başlıca belirtileridir.

Isıran böcekler bu hastalığın mikrobunu taşır ve yayar. Pox, ıslak koşullarda ve yaz mevsiminde çok yayılır. Aşılamayı çiçek aşısı ile karıştırarak bu devekuşu hastalığını önleyebilirsiniz.

Newcastle

Newcastle en korkulan devekuşu hastalıklarından biridir. Genç devekuşları bu hastalığa son derece eğilimlidir.

Bu hastalığın başlıca belirtileri giddines, denge kaybı, yana doğru sallanma, geriye sendeleme, baş yerde üç ayak pozisyonu alma vb.dir.

Bu hastalığın uygun bir tedavisi yoktur. Önleyici yöntemler ve adımlar bu devekuşu hastalığını durdurabilir.

Yorum yapın