Doğal Yollarla Tavuk Sağlığı Nasıl Korunur?

Tavukçulukla uğraşan kişilerin tavuklarının sağlığını korumaları şarttır. Eğer doğal yollarla tavuk sağlığı nasıl korunur? Konusunda bilgi sahibi değillerse büyük zarar etmeleri söz konusudur. Ülkemizde tavuk yetiştiriciliği sektörü rağbet gören bir sektör olmasına rağmen tam anlamıyla yeniliklerden etkilenmemiştir. Tavuk ölümlerinin veya teleflerin sebeplerinden bir tanesi de budur. Yemleme, sulama ve barındırma şartlarının yeterli kaliteye sahip olmaması, sektörün yoğun çabalarla ayakta durmasına sebep olmaktadır.

Tavuk Sağlığını Koruma Yöntemleri

Tavuk yetiştiriciliği özen ve hassasiyet isteyen işlerin başında gelir. Tavuklar narin kuşlardır ve bakımları sırasında es geçilen en ufak bir detay onlara zarar vermeye yetecektir. Tavuk yetiştiriciliğinde steril bir kümes sağlamanın önemi büyüktür. Kümesin dibinde tavuğun yürümesini engelleyici hiç bir detay bulunmamalı, takılıp düşmesine sebep olacak tümsek olmamalıdır. Kümes eğer gübrelenen bir alan ise mutlaka gübre kontrolleri yapılmalı, ıslak olmamalıdır. Suluk ve yemlikleri mutlaka hergün temizlenmeli ve bu besinlerine doğal aromatik besinler eklenmelidir. Tavuk kümesine veya tavukların gezindiği yerlere, tavuk sahibi veya bu alanda çalışan kişiler haricinde hiç kimse yanaştırılmamalıdır. Kümesin içine girecek olan kişinin ayrı bir kıyafeti ya da tulumu olmalıdır.dogal yollarla tavuk sagligi nasil korunur

Tavuk Yetiştiriciliğinde Atlanılmaması Gereken Detaylar

Tavuk yetiştiriciliğinde aşılamanın önemli bir yeri vardır. Rutin kontroller ve aşılama atlanılmaması gereken detaylardandır. Ayrıca kümesin içine nerede beslendiği belli olmayan tavukların da sokulmaması şarttır.

Tavuk Sağlığı İçin Yararlı Besinler

Tavukların sağlıklı olması hem tüketiciler, hem de üreticiler açısından önemli bir konudur. Kümesin aşırı sıcak ya da soğuk olması, tavukların cereyanda kalması tavuk sağlığına zarar verecektir. Tavuklara zaman zaman vitamin takviyesi yapılmalı, içtikleri su ve yedikleri yemin kaliteli olması şarttır. Sağlıklarına yarar sağlayıcı özellik taşıyan soğan, sarımsak, limon ve sirke farklı kürlerle su haline getirilerek tavuklarda kullanılır. Malzemeler ince ince doğranır ve 5 litre suyun içine boşaltılır. Bir su bardağı sirke bu karışıma eklenir ve bu karışım 6 gün boyunca karanlıkta bekletilir. Altıncı günün sonunda temizlenerek steril hale getirilmiş olan suluklara konulur. Tavuk sağlığını korumada en etkili doğal yöntem bu kürdür.

Yorum yapın