Doğru Tavuk Kümesi Modelleri Nasıl Seçilir?

Sürünüz için bir tavuk kümes almayı yada yapmayı mı düşünüyorsunuz?

Değerlendirilecek önemli konut unsurları (aşağıda tartışacağız) şunları içerir:

  • boyut
  • depolama
  • havalandırma
  • yırtıcı koruma
  • insan erişimi
  • temizlik
  • yumurta kutuları
  • tünek çubukları

Kümes tasarımının kendisine ek olarak, yer ve elektrik ve suya erişim gibi tavuk tutma faktörleri de dikkate alınmalıdır.

Ne kadar büyük

Tavuklarınız için en iyi kümes boyutu, kaç tavuk tutmak istediğinize, hangi cinsleri barındıracağınıza ve dışarıdan erişime sahip olup olmadığına bağlıdır.

Tavuklarınızın dışarıya erişimi varsa, genellikle her tavuk kümes içinde 1 ila 2 metre kare alana sahip olması önerilir. Bantam ırkları en az 1 Metre kare alana ihtiyaç duyar. Ağır ırkların en az 2 Metre kareye ihtiyacı vardır.

Tavuklarınızın dışarıya erişimi yoksa, boyut gereksinimleri kuş başına 2 ila 3 metre kare alana kadar artar.

Tanımlanan minimum boyutlar normalde yeterli olmasına rağmen, bir tavuk kümesi modeli seçerken, mümkünse daha fazla alan planlamak iyi bir fikirdir.

Yer Önemlidir

Özelikle günlük yumurta toplanacaksa evinizin yakınında bulunan bir kümes önemlidir.

Tavuk kümesi modelinizde su ve elektrik bulundurmak da öenmlidir. Tavuklar çok su içiyor ve aktif hayvanlardır. Daha iyi yumurta üretimi için ısıtmalı suluklar, otomatik kapı açıcı ve kış ışıkları gibi şeylere güç sağlamak hayvanlar için daha iyi olur.

Kümesin sıcaklığının dengelenmesi için plan yapın gölgeler güneş ve daha fazlası için plan yapın.

Kümesinizi sıcak havadan korumak için doğru alanı bulun, ancak soğuk havayı da unutmayın kuzey rüzgarlarından kaçınacak noktalarda oluşturun.

İnsan Erişimi ve Depolanması

Tavuklarınızı temizlemek, sulamak, beslemek ve bakımını yapmak için genellikle kümese girmek gerekir.

Kolay erişim ve çalışma alanı olması çok önemlidir. Bu, tavuk evinin içinde duran insan boyun da bir kapı ve odanın dahil edilmesi gereken önemli özellikler olduğu anlamına gelir. Daha küçük kümesler için, temizlik ve tavuk bakımı için iç mekana erişimi sağlamak üzere kaldırılabilen menteşeli bir çatı eklemek iyi bir fikirdir.

Birçok tavuk kümesi planında depolama için yer yoktur. Bununla birlikte, yapı içinde ayrı bir depolama alanına sahip olmak akıllı bir tasarım ilavesi olabilir. Bu, özellikle başka ahırlarınız veya müştemilatlarınız yoksa doğrudur.

Çam çip balyaları, tavuk besleme torbaları, istiridye kabuğu, kum, temizlik malzemeleri ve tıbbi ürünler gibi malzemeler bir yerde saklanması gereken şeylerdir. Kümes içinde bir depolama alanına sahip olmak, tavuk bakmayı kolaylaştırır.

Havalandırma

Tavukların ürettiği büyük miktarda nem, amonyak, toz ve ısıyı gidermek için tavuk mahfazasının yıl boyunca iyi havalandırılması gerekir. İyi havalandırma, tavuklara sağlıklı kalmak için ihtiyaç duydukları oksijen açısından zengin hava sağlar.

Hava koşulları değiştikçe ihtiyaç duyulan havalandırma deliklerinin sayısı ve yeri değişir, bu nedenle gerektiğinde kapatılabilen veya açılabilen birçok havalandırma seçeneğine sahip olmak önemlidir.

Kümes daha fazla kuşla kalabalık olduğunda daha fazla havalandırma deliğine sahip olmak gerekir. Kümes havalandırma gereksinimlerinizi dikkatlice düşünün.

Kötü havalandırma aşırı ısınma, donma, körlük, solunum problemleri ve hatta ölüme neden olabilir.

Sıcak havanın sorun olmadığı alanlarda, genellikle 5 metre karelik taban alanı başına 50 cm havalandırma açıklığı önerilir. Sıcak havalarda, kümesin tüm taraflarının yeterli havalandırmayı sağlamak için çıkarılabilecekleri şekilde yapılması önerilir.

Soğuk havalarda kullanılacak havalandırma açıklıkları yüksek olmalı (tüneklerin üstünde) ve çatı çıkıntıları ile yağmur ve kardan korunmalıdır. Geceleri tavukların tüneklerinde soğuk bir hava akımı olmasını istemezsiniz. Sıcak hava menfezleri kümede daha düşük olabilir, böylece serinletici bir esinti sağlarlar.

Yırtıcı Koruması

Tavukları mükemmel bir yemek olarak gören ve onlara ulaşmak için her şeyi yapacak birçok yırtıcı hayvan var. Bu nedenle, yırtıcılara karşı korunaklı bir kümes oluşturmak mecburidir.

Bir gelinciğin ne kadar küçük bir deliğe sığabileceği ya da ne kadar güçlü ve hünerli hayvanlar olduğunu unutmayın. 

Bu nedenle, geceleri her şeyin üstesinden gelebilecek tedbirler alınmalıdır. Tüm pencereler veya havalandırma delikleri open inç donanım beziyle (açık olsa bile) kapatılmalıdır. Tavukların kümese girmek ve çıkmak için kullandığı küçük açılır kapak da geceleri güvenli bir şekilde kapanmalıdır.

Kümes içine alt kısımdan erişimler gözlemlenip tedbirler alınmalıdır.

Döşeme Malzemeleri

Döşeme malzemesindeki ortak seçenek beton veya ahşaptır.

Beton zeminler temizlenmesi ve istenmeyen erişimi önlemenin en kolay yoludur. Ama aynı zamanda en pahalı seçenektir.

Ahşap zeminler ucuzdur ve çürümeyi önlemek ve kemirgenleri veya yırtıcıları dışarıda tutmak için en az 30  cm yerden kaldırılırsa iyi bir yaklaşımdır. Ancak, ahşap zeminlerin temizlenmesi genellikle zordur, çünkü levhalar arasında dışkılar birikir.

Ahşap zeminlerin muşamba ile kaplanması veya ahşabın koruyucu bir kaplama ile kaplanması ahşap zemin temizliğini kolaylaştırmak için yaygın olarak kullanılan iki seçenektir.

Tünekler

Geceleri, tavuklar içgüdüsel olarak yırtıcıların korunması için tünemek ister.

Geniş tünekler kışın faydalıdır. Tavukların bütün gece sıcak kalmaları için ayaklarının tüylerinin altında kalmasını sağlarlar.

Plastik veya metal borular tünek için uygun değildir, çünkü tavukların kavraması çok kaygan olduğundan zordur.

Sulayıcılar, besleyiciler ve yuva kutuları tüneklerin altına yerleştirilmemelidir, çünkü tavuklar uyurken geceleri üzerlerine pislerler.

Bununla birlikte, tüneller kümes içinde yuva kutularından daha yükseğe yerleştirilmelidir.

Tünekler, kümes tabanından yaklaşık bir ayaktan tavana birkaç metre kadar yüksekliklerde bulunabilir. Ancak, tavukların alçaktan yüksek tüneklere kolayca atlayabilmesi için yüksekliği kademelendirilmelidir.

 

Temizlik

Bir diğer husus, tavuk kümesi modelinin temizlenmesi ne kadar kolay olacaktır. 

Çıkarılabilir tepsiler veya damlatma tahtaları (damlanmanın yere düşmesine izin veren sağlam telden yapılmış) temizliği kolaylaştırmak için iki özelliktir.

Birçok tavuk bakıcısı derin çöp yöntemini kullanır ve yatakların birkaç ay içinde birikmesine izin verir. Daha sonra tüm kümeyi düzenli aralıklarla temizlerler.

Yuva Kutuları

Tavuklar yumurtalarını karanlık ve korunaklı bir yere koymayı tercih ederler. Bu nedenle, kuşları yerleştirmek için tasarlanan tavuk yuvalarının uygun boyutta olduğuna dikkat edin.

Yuva kutuları standart boyutlu kuşlar için 30 cm veya ağır ırklar için 35 cm önerilir. Kümes ve koşulardan farklı olarak, çok geniş yapılmamalıdır birden fazla tavuk aynı kutuya girmeye çalışır ve yumurtaları kırar.

Gruptaki her dört tavuk için bir yuva kutusu genellikle yeterlidir.

Bazı küme tasarımları, menteşeli bir kapak kaldırılarak küme dışından erişilebilen yuvalama kutuları içerir. Bu tasarımlar yumurta toplamayı ve yuva kutularını temiz tutmayı oldukça kolaylaştırır.

Bir tavuk kümesi modeli oluştururken veya satın alırken dikkate alınması gereken birçok husus vardır. Ve yukarıda özetlenen seçenekleri dikkate almak son derece önemlidir.

Zemin Kaplama

Yeni bir ahşap yapı kümesi planlıyorsanız, tavuk eklemeden önce iç ahşap yüzeyleri boyamayı düşünün. Boya ahşabı koruyacak, parazit istilasını önlemeye yardımcı olacak ve kümenin temizlenmesini kolaylaştıracaktır.

Kaplama işi kümesinizin uzun vadede dayanıklı ve uzun ömürlü olmasına sebebiyet verecektir.

“Doğru Tavuk Kümesi Modelleri Nasıl Seçilir?” üzerine 3 yorum

Yorum yapın