Doğu Fırfırlı Güvercin Özellikleri – Oryantal Frill güvercini

Oryantal Frill güvercini, Doğu Fırfırlı Güvercin uzun yıllar boyunca seçici üreme yoluyla geliştirilen bir süslü güvercin türüdür. Doğu Fırfırlı Güvercin Hünkari gibi başka isimlerle de bilinir ; Klasik Oryantal Fırfır , Eski Tarz veya Eski Tarz Fırfır (yalnızca “klasik” tarz Oryantal Fırfırlar).

Anavatanında Hünkari denir. ‘ Hünkari ‘ kelimesinin anlamı ise Padişahların kuşudur. Aslen Türkiye’de Manisa Sarayı’nda Osmanlı Padişahları için özel olarak yetiştirilen bir Türk güvercin ırkıdır.

Manisa, Batı Türkiye’de eski bir Osmanlı şehridir. Cins aslında birkaç renk varyasyonuna ve işarete ayrılmıştır. Ancak Blondinettes ve Satinettes en yaygın çeşittir.

Oriental Frill güvercini, Old Fashioned Oriental Frill güvercininden geliştirildi. Ve bu kuşun orijinal formu, Eski Moda Oryantal Fırfır olarak hala korunmaktadır.

Cins, Birleşik Krallık’a 1864’te Smyrna’dan tanıtıldı. Cins aslında çok kısa gagası ve yuvarlak kafaları ile tanınır. Bununla birlikte, aşağıdaki cins hakkında daha fazla bilgi okuyun.

Oryantal Fırfırlı Güvercin Görünümü

Oryantal Frill güvercini, güzel görünüme sahip küçük boyutlu bir kuştur. Cins, özellikle çok kısa gagası ve yuvarlak kafalarıyla dikkat çekiyor.

Bu kuşların göğüslerinde tüy fırfırları vardır. Başlarının en yüksek noktasında sivri uçlu bir sorguçları vardır. Bu kuşların çok güzel renk çeşitleri vardır.

Ancak en popüler ve yaygın renk çeşitleri Blondinettes ve Satinettes’dir. Satinette, vücut, yüz, bacaklar ve hatta birincil uçuş tüyleri dahil olmak üzere çoğunlukla beyaz bir kuştur.

Sarışınlar ise bu alanlarda genellikle mavi olmak üzere başka bir temel renge sahip olabilir. Omuzlar, kanat örtüleri ve kuyruk daha sonra zemin rengiyle harika bir kontrast gösterecek şekilde desenlenir.

Olgun Oriental Frill güvercinlerinin ortalama vücut boyu yaklaşık 33 cm’dir. Ve ortalama olgun vücut ağırlıkları 310 ile 340 gram arasındadır. RightPet ve Wikipedia’dan fotoğraf ve bilgi.

kullanımlar

Oriental Frill güvercini gösteri ve süs amaçlı kullanılmaktadır. Evcil hayvan olarak da çok iyidir.

Özel notlar

Oriental Frill güvercini küçük ve tatlı bir kuştur. Gösteri amaçlı olduğu gibi oryantal amaçlar için de çok iyidir. Ancak, bakıcısını takip edecek sevecen bir evcil hayvan olarak kabul edilir.

Bu sevimli, sosyal ve arkadaş canlısı kuşları yalnız ve izole bırakmak akıllıca değildir.

Bu güvercin ırkının ortalama ömrü, uygun şekilde bakıldığı takdirde 7 ila 10 yıl olabilir. Ancak, aşağıdaki tabloda bu kuşların tam cins profilini gözden geçirin.

Irk Adı oryantal fırfır
Diğer İsim Hünkari; Klasik Oryantal Fırfır, Eski Tarz veya Eski Tarz Fırfır (yalnızca “klasik” tarz Oryantal Fırfırlar)
Irk Amaç Gösteri, süs ve evcil hayvanlar
Özel notlar Güzel kuşlar, küçük ve tatlı, gösteri için iyi, Doğu’ya özgü amaçlar için iyi, sevecen bir evcil hayvan olarak kabul edilir, arkadaş canlısı, sosyal, sevimli
Irk Sınıfı Küçük
Ağırlık 310 ila 340 gram
İklim Toleransı yerel iklimler
Uçma Yeteneği İyi
Evcil Hayvanlar gibi Çok iyi
Renk Birçok
Nadirlik Yaygın
Ülke/Menşe Yeri Türkiye
Yorum yapın