Döl Kontrolü Nasıl Yapılır? Boş Dolu Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Bu gün tüm kümeslerde yaşanan ve cevap aranan bir konuya değineceğim. Döl kontrolü tavuklarınızın yumurtaları boş mu? Yoksa dolumu? öğrenmek istiyor iseniz nasıl yapacağınızı bilmiyor iseniz diyeceklerimi iyice kestirin ve uygulayın! Kümes ortamınızdaki horoz sayısına hatta verdiğiniz yem su kalitesine bağlı olarak bu yumurta döl oranı değişken bir hal almaktadır. Sizin sürünüz deki yumurtalar dolumu? Merak ediyor iseniz elinize farklı farklı bir kaç yumurta alarak onları kontrol etmelisiniz kontrolü nasıl sağlayacağız? Çok basit bir yöntemle baka bilirsiniz. Yumurtaları kırarak bu durumu kontrol edebilirsiniz. Diğer bir açıdan ortaya atılar teorilerde yüksek ışıklarla da döl kontrolü yapıla bilindiği söylenmektedir. Doğru ola bilir ama bu imkan herkeste yoktur.

O nedenle sizlere önerimiz yumurtaları kırarak içeriğini kontrol etmeniz olacaktır. Gözünüzle inceleyip hem tecrübe kazanmış hem sürünüz deki genel durumu öğrenmiş olacaksınız. Tek bir tavuğu takip ederek yumurtasının dolumu, boş mu? olduğu kolayca öğrene bilirsiniz. Sürünüz de 10 tavuğa bir horoz yeterken bu sayı 3,4 geçerse doluluk oranı düşecektir. Çünkü horozlar birbirlerine izin vermeyecektir. Diğer yandan horoz sayısı az ise de tüm tavuklara yetişemeyen horoz yumurtaların boş olmasına vesile ola bilir.

Şimdi gelin aşağıdan uygulamalı olarak gösteren videomuzu izleyelim bakalım biz nasıl bakıyoruz. Elime 2 adet yumurta alıyorum. Biri boş biri dolu aradaki farklar neler inceleyelim.

YouTube video

Yorum yapın