Dünya’da Bıldırcının Şekillenmesi

Bıldırcın küçük kısa kuyruklu yaklaşık 130 türden oluşan kuşlar ailesinde sınıflandırılan Phasianidae ve Odontophoridae (Galliformes ) benzeyen keklik ama genellikle daha küçük ve daha az sağlam türlerdir. Eski yıllarda bıldırcına ait 95 tür, Phasianidae’de iki alt aileden biri olan Phasianinae veya Perdicinae’de sınıflandırılır. Yeni Dünya bıldırcını üyeleri daha çok eski yıllardaki bıldırcınları andıran en az 32 tür Odontophoridae ailesini oluşturur.

Bıldırcın açık alanları olan ülkeleri tercih ediyor. İlkbaharda tavuk yaklaşık 12 yumurta bırakır, bu da erkeğin inkübe edilmesine yardımcı olabilir. Yavrular ilkyaz aylarında ebeveynleri ile kalır. Bıldırcın esas olarak tohumları ve meyveleri yiyip, aynı zamanda yaprakları, kökleri ve bazı böcekleri de yemektedir. Onların eti, yumurtaları gibi bir yiyecek olarak kabul edilir.

Yeni Dünya bıldırcınının Eski Dünya formlarından daha güçlü yanları var ve hiçbirinin bacak izi yok. Bobwhite ( Colinus virginianus ) Kuzey Amerika Guatemala Güney Kanada yaklaşık gibi yaklaşık ülkemizde dâhil olmak üzere 20 ülkede bulunmaktadır. Eski yıllarda ki bıldırcınlar, Yeni dönemde cinslerinden daha küçük ve düz olan kuşlardır.

Yorum yapın