Egzotik Kuş Çayır Tavuğu & Tympanuchus cupido

Bugün çiftleşme ritüelleriyle ünlü Çayır Tavuklarından bahsetmeye geldim. Çayır Tavuğu olarak da adlandırılan bu tavuk, Kuzey Amerika’ya özgü bir kuştur, daha büyük ve daha küçük olmak üzere iki gruba ayrılırlar. Cins adı Eski Yunancadan gelir; “davul tutmak” anlamı, taşıyan bu kuşların şişirilebilir boyun keseleriyle güçlü sesleri bu ismi neden aldıklarını gösteriyor.

 

Erkeğin boynundaki şişirilebilir keseler turuncudan sarıya kadar değişir. Tüyleri bej ve kahverengi ile donanmıştır. Kuyruk kısa ve yuvarlak, gözlerin üzerinde turuncu tüyler, göz arması adı verilen bir çeşit kaş ve ayaklarda tüyler var. Yavrular yetişkin dişilere benziyor.

YouTube video

40 ila 47 cm arasında değişen en büyük çayır tavukları 2 kg ağırlığa kadar çıkabilir. Orta batıdaki tarım arazileri ile kuzey ve orta Amerika Birleşik Devletleri’nin ovalarında serpilmiş uzun otlar ve karışık çimenli çayırlarda bulunurlar. Bir zamanlar Kanada’dan Amerika Birleşik Devletleri’nin güneyine kadar geniş bir bölgeyi işgal ettiler, ancak bugün birçok yerde soyları tükendi. Bu cins yiyecek aramak için 30 mil kadar uçabilirler.

Buğday, soya fasulyesi, sorgum ve mısır gibi küçük taneler, beslenirler. Ayrıca yonca ve çeşitli çayır bitkilerinin tohum ve yapraklarını da yerler. Şafaktan önce ve gün batımından bir veya iki saat önce beslenmek için uçarlar. Muhteşem kur gösterisiyle tanınır. Başı aşağıda bir şekilde erkek dans eder, kanatları iki yanında sıkıca tutulmuş, kepçe tüyleri dik ve boyun keseleri şişmiş halde yürür. Ayrıca zıplayabilir ve kanatlarını çırpabilir. Erkeğin sesi şişirilebilir keselerde yankılanır ve yaklaşık bir mil öteden duyulabilir, bu nedenle kur bölgelerine patlama alanları da denir. Baskın bir erkek çoğu dişiyle çiftleşir. Dişiler, yerde küçük bir girinti olan uzun otlarda yuva yapar, 7 ila 13 yumurta bırakır. Kuluçka yaklaşık 24 gün sürer. Yavrular, ayrılmadan önce 8-10 hafta anneleriyle birlikte kalır.

Çayır Tavuğu Popülasyonu Düşüyor. Altı eyalette avlanabilecek nüfus olmasına rağmen, çayır tarlaları tarımsal kullanıma dönüştürüldüğü için çayır tavuğunun menzili büyük ölçüde azaldı. Bununla birlikte, kuşlar Kuzey Amerika’nın bazı bölgelerine yeniden görülmeye başladı. Bu kuş Kırmızı Tehdit Altındaki Türler Listesi’nde savunmasız olarak listelenmiştir.

İnsanlar tarafından avlanmanın yanı sıra vaşaklar, tilkiler, büyük baykuşlar ve yırtıcı kuşlar tarafından da avlanırlar.

 

Yorum yapın