El Yapımı Keçi Yemliği Nasıl Yapılır?

Keçi Yemliği Nasıl Yapılır Keçi yetiştirmek için , keçilerinizi beslemek için çeşitli yemliklere ihtiyacınız olacak. Keçi Yemliği Nasıl Yapılır Ev yapımı ucuz keçi yemlikleri yapmak için evinizde kullanılmış, geri dönüştürülmüş veya ucuz malzemeleri kullanabilirsiniz. Keçiler çok meraklı, zeki ve dayanıklı hayvanlardır.

Bu nedenle, besleyicileri veya alanlarına koyduğunuz herhangi bir şey, mümkün olduğunca güçlü ve dayanıklı olmalıdır. Çünkü besleyicileri veya diğer malzemeleri itebilir, dövebilir ve çoğu durumda yok edebilirler.

Hatta bazen keçileriniz en iyi tasarlanmış ticari yemlikleri ve diğer ekipmanları da yok edebilir.

Bu yüzden besleyicileri yeterince güçlü olmalı. Bazı ucuz veya geri dönüştürülmüş malzemeleri kullanarak ev yapımı keçi yemliklerini kendi başınıza kolayca yapabilirsiniz. Bu aynı zamanda ek çiftlik kurulum maliyetlerinizi de azaltacaktır.

Evde Keçi Yemlikleri Nasıl Yapılır?

Burada çeşitli ucuz ev yapımı keçi yemlikleri yapma sürecini ve bu işlem için gerekli malzemeleri açıklıyoruz.

Gerekli malzemeler

Ucuz ev yapımı keçi yemlikleri yapmak için gerekli malzemeler, yemliklerin türüne bağlıdır. Genellikle keçilerin tahıl, saman ve mineral besleyicilere ihtiyacı vardır. Besleyicilerin türüne bağlı olarak uygun hurda malzemeleri bulun.

Ev yapımı keçi yemlikleri yapmak için malzemeler arasında zincir, çivi, çimento, PVC astar, farklı boyutlu kereste ve kontrplak parçaları, vidalar, farklı genişliklerde PVC borular vb. bulunabilir. Çeşitli ahşap palet türleri, yemlikleri hızlı ve kolay bir şekilde yapmak için çok kullanışlıdır.

Ev yapımı besleyiciler yapmak için temel araçlar arasında matkaplar, testereler, şerit metre ve çekiçler bulunur.

Herhangi bir malzemeniz yoksa, yerel inşaat şirketinizden herhangi birini bir inşaat projesinden kalan fazla malzeme için kontrol edebilir veya yerel yeniden satış mağazalarınızdan herhangi birini kontrol edebilirsiniz.

Bu tür inşaat şirketleri ve yerel yeniden satış mağazaları, malzemeleri indirimli olarak satar. Ve bazen inşaat firmaları fazla malzemeleri bedava veriyorlar (şanslıysanız bedava malzeme alabilirsiniz).

Saman Besleyici

Saman yemliklerinde açıklıklar gerektirir. Açıklıkları, keçilerin kafalarının sıkışmaması için yeterince küçük, ancak keçilerin samana erişebileceği kadar büyük yapın. Birkaç keçi için yemlik yapmak için 2’ye 4 tahta parçası kullanın.

Tahtaları bir araya getirin ve aralıklı çıtalarla bir sandık yapın. Daha büyük sürülerde keçiler çok fazla saman gerektirir. Bu yüzden daha büyük boyutlu saman yemlikleri yapmalısınız.

Birbirine vidalanmış beş tahta paletten yapılmış basit bir küp kullanabilirsiniz. Yağmur suyunu samandan uzak tutmak için üst kısmı örtmek için menteşelerle tepeye bir parça kontrplak takın.

Gevşek Mineral Besleyici

Keçinizin diyetini tamamlamak için, onlara normal yemlerinin yanı sıra serbest beslenen gevşek mineraller sağlamalısınız. PVC borular bu amaç için en iyi şekilde çalışır.

Birkaç basit adımda PVC boru ile dayanıklı bir mineral besleyici yapabilirsiniz. PVC borulu gevşek bir mineral besleyici yapmak için, bir adet 45 derecelik dirsek konektörü, bir dişi adaptör, bir uç kapağı ve bir erkek dişli kapak ile birlikte 4 inçlik PVC boruya ihtiyacınız olacaktır.

Besleyiciyi kapatmak için çimento ve PVC astarına da ihtiyacınız olacak. Astarı 45 derecelik dirsek konektöründeki üst açıklığa ve PVC borunun bir ucuna uygulayın.

Astarın mükemmel şekilde oturması için birkaç dakika bekleyin. Her iki bölüme de ince bir çimento tabakası uyguladıktan sonra boruyu hemen konektöre doğru itin.

Bu noktada, dirsek konektörünün açıklığı (J harfi gibi yukarı bakacak şekilde) olan uzun bir borunuz var. Konektörün diğer ucu ve dişi adaptör ile aynı işlemi tekrar yapın. Tabanı kapatmak için erkek kapağı vidalayın.

Devam etmeden önce, besleyicinin en az bir gün (24 saat) oturmasına izin verin. Yemliği asmak için PVC’de delikler açın ve bağlamak için zincir veya halat takın. Ayrıca yemliği doğrudan keçi barınağında herhangi bir duvarda delebilirsiniz.

Besleyiciyi başarılı bir şekilde taktıktan sonra, üst kısmını gevşek minerallerle doldurun ve uç kapakla kapatın. Ve sonunda işiniz bitti. 🙂

Tekneli Besleyici

Tekneli yemlikler, keçilerinize tahıl veya keçi yemi vermek için çok uygundur. Bu amaçla genellikle 4 inç çapında PVC kullanılmaktadır.

Ve keçiler için yeterince geniş bir oluk oluşturur. PVC’yi istediğiniz oluk uzunluğuna göre kesin.

PVC uzunluğunu ikiye bölün ve iki yarım ay parçası oluşturun. Oluğun bir ucuna 2 inçlik işlenmiş kereste parçası yerleştirin. Eğrinin şeklini ahşabın üzerine çizin.

Ardından, oluğun uç kapaklarını oluşturmak için iki parça tahtayı bu şekilde kesin. Ahşap parçaları PVC’nin içine mükemmel bir şekilde yerleştirin ve ahşap vidalarla sabitleyin.

Her bir tahta parçasının üstüne bir delikli cıvata vidalarsanız daha iyi olur. Bundan sonra, oluğu asmak için her parçaya bir zincir takın. Bu kadar. Bitirdiniz.

Yorum yapın