El Yapımı Tekerli Tavuk Kümesi Nasıl Yaparım? Tavuk traktörü

Tavuk kümesi nasıl yaparım bir tavuk traktöründe mutlu bir şekilde otlayan küçük bir sürünün heyecanını izlemek kadar güzel bir şey yok. Herhangi bir küçük işletme için harika bir çözüm olan tavuk traktörünün birçok faydası vardır. Kümes hayvanlarına doğal gıdaya sürekli erişim sağlamakla kalmaz, aynı zamanda zararlıları kontrol eder ve toprağı gübrelemeye yardımcı olur. Kümes hayvanlarına barınak, tavuk kümesi nasıl yapılır yem ve egzersiz sağlamak için bir tavuk traktörü kullanın. Bu makalede, birimin boyutuna bağlı olarak birkaç kişi veya bir kişi tarafından sürüklenebilen , taşınabilir, hafif, yırtıcı hayvanlara karşı dayanıklı bir kümes evinin nasıl inşa edileceğini öğreteceğim .

Tavuk traktörü, fırtınaya karşı koruma için kapalı bir parça ve zeminde havalandırma ve yiyecek toplamaya izin veren zeminsiz bir tel mahfaza içerir. Temelde hareketli bir avlu. Boyu ve büyüklüğü ihtiyaçlarına uygun olduğu sürece her kümes hayvanı için kullanabilir.

Tavuk traktörünün kullanılması kümes hayvanlarına her yeni yerde bulabilecekleri taze yeşillikler ve çok çeşitli böcekler için bir şans verir. Ayrıca, kümes hayvanlarınızın yemlerinin nerede olduğu ve ne sıklıkta taşınabilecekleri konusunda biraz kontrol sahibi olmanızı sağlar. Tavuk traktörü kullanan kuşlar, hareket ettikçe toprağı sürekli olarak gübreler. Ek olarak, haşere ve kene popülasyonlarını kontrol ederler. 

Bir tavuk traktörü, kümes hayvanınızın serbest dolaşmasına benzer, yumurtalarını ve etlerini tat ve beslenme açısından üstün kılar, ancak aynı zamanda kapalı ve avcılardan nispeten güvenlidir. Kümes hayvanınızın ciddi şahin ve diğer avcı tehditleri oluşturan geniş meralarda yemleme yapmasını istiyorsanız, bir tavuk traktörü sizin için olabilir. Bu modeli yapmak çok hızlı ve basittir. Bu harika tavuk traktörünü hiçbir şekilde yorulmadan birkaç saat içinde yapabilirsiniz. Bu plan, kolay manevra için hafiftir – birkaç kişi kolayca hareket ettirebilmelidir – ve bir avuç kuşu rahatça tutmalıdır.

Malzemeler

Birleştirilen tüm malzemelerin maliyeti 1500 TL den daha ucuza mal olur, bu nedenle onu piyasadaki herhangi bir tavuk traktöründen çok daha ucuz hale getirir. Başlamak için aşağıdakilere ihtiyacınız olacak. 

  • (5) 36 inç alüminyum köşebentler
  • (4) 48 inç alüminyum köşebentler
  • (4) 24 inç alüminyum köşebentler
  • donanım bezi veya diğer eskrim
  • plastik bağlar
  • tel, kalın misina veya ip
  • Hırdavat
  • Bir matkap
  • 2 su geçirmez tahta
  • 1 adet üçgen tahta

1’den 4’e Adımlar: Bir Üs Oluşturun

Tavuk traktör çerçevesini monte ederek başlayın. 4 fit uzunluğunda ve 3 fit genişliğinde dikdörtgen bir çerçeve yapmak için 36 ve 48 inç alüminyum açıları yerleştirin. Dört alüminyum köşeyi birbirine bağlayan delikler açın. 

Çerçeveyi sabitlemek için daha önce açılan deliklerde cıvatalar kullanın. Cıvataları sabitlerken ve delerken alüminyum köşebentleri yerinde tutmak için muhtemelen birkaç çift ele ihtiyacınız olacaktır. Bu nedenle, son derece dikkatli olmanız önerilir.

El Yapımı Tekerli Tavuk Kümesi Nasıl Yaparım? Tavuk traktörü

Adım 5 – 7: Dikey Açılar Ekleyin

24 inç dikey alüminyum açıları ekleyin. Bunları çerçevenin dört köşesine bağlayan delikler açın ve cıvatalarla sabitleyin. Bunları çerçevenin içine bağladığınızdan emin olun.

El Yapımı Tekerli Tavuk Kümesi Nasıl Yaparım? Tavuk traktörü

Adım 8 – 10: Başka Bir Dikdörtgen Çerçeve Oluşturun

Şimdi, 4. adıma benzer şekilde, aralarında yalnızca 36 inçlik bir alüminyum açı olacak şekilde başka bir dikdörtgen çerçeve yapın. Tüm köşeleri birleştiren delikler açın ve bunları cıvatalarla sabitleyin. 

Çerçeveyi genişlik ve uzunluk olarak 4. adımdaki çerçeveye tam olarak uygun hale getirmek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Çerçeveyi biraz daha geniş ve daha uzun yapabilirsiniz ama asla tam tersi olamaz. Bu, daha sonra sorunları önleyecek ve süreci çok daha kolaylaştıracaktır.

El Yapımı Tekerli Tavuk Kümesi Nasıl Yaparım? Tavuk traktörü

Adım 11 – 13: Parçaları Birleştirin

Şimdi parçaları birleştirin ve açılan deliklere cıvatalarla sabitleyin. 8’den 10’a kadar olan adımları doğru bir şekilde takip ettiyseniz, bu kolay olacaktır. Monte edildiğinde, aşınmaya ve yıpranmaya yıllarca dayanması gereken hafif, sağlam bir alüminyum çerçeveye sahip olmalısınız.

El Yapımı Tekerli Tavuk Kümesi Nasıl Yaparım? Tavuk traktörü

14 ila 16. Adımlar: Eskrim Ekleyin

Çerçeveniz hazır olduğunda tel örgüyü ekleyin. Kullanılacak eskrim türü, bölgenizdeki avcılara bağlıdır. Rakunlar, keseli sıçanlar ve yılanlar gibi daha küçük avcılar için küçük bir ağ kullanın. Daha dayanıklı eskrim çakalları, kurtları ve diğer büyük yırtıcıları uzak tutacaktır. 

Burada rakunları dışarıda tutmak için dayanıklı küçük ağ örgülü donanım bezi kullandım. Hem kümes teli gibi dayanıklı çit hem de ince bir ağ kombinasyonunun kullanılması, her ikisine karşı etkili bir şekilde koruma sağlayacaktır.

Traktöre uyacak şekilde iki parça tel çit kesin. Tel örgüyü şekilde gösterildiği gibi sığacak şekilde düzenleyin. Tel, kalın misina veya ip kullanarak çiti çerçeveye uyacak şekilde dikin veya örün. Daha fazla dayanıklılık için plastik bağlarla sabitleyin. Kapı için üstte bir açıklık bırakılmıştır.

El Yapımı Tekerli Tavuk Kümesi Nasıl Yaparım? Tavuk traktörü
El Yapımı Tekerli Tavuk Kümesi Nasıl Yaparım? Tavuk traktörü

Adım 17 – 20: Açıklık ve Çatı Ekleme

Tavuk traktörü için bir kapı ve çatı yapmak için, 2’ye 3 fitten biraz daha büyük bir dikdörtgen tahtaya, çatı için 2 fit genişliğinde iki küçük tahtaya ve 3 fit genişliğinde üçgen bir tahtaya ihtiyacınız olacak. hepsini bir arada tut. Üçgen tahta, vidaları bölmeden güvenli bir şekilde tutacak kadar kalın olmalıdır. 

Levhalar için herhangi bir malzeme, su geçirmez ve makul derecede hafif olmaları koşuluyla işe yarayacaktır. Su geçirmez olmaları için toksik olmayan boyayla boyanmış ince ahşap levhalar kullandım.

Adım 18’de gösterildiği gibi 2’ye 3 fitlik daha büyük panoda delikler açın. Bunlar, hazır “çatı kapısını” traktör çerçevesine takmak için kullanılacaktır. Şimdi her şeyi 19. adımda gösterildiği gibi birleştirin ve küçük vidalarla sabitleyin. Daha fazla dayanıklılık için üstüne soyma ve yapıştırma kiremitleri de ekleyebilirsiniz.

El Yapımı Tekerli Tavuk Kümesi Nasıl Yaparım? Tavuk traktörü

Çatı kapınız hazır olduğunda, açılan deliklerden plastik bağlar kullanarak tavuk traktörüne takın. Serbestçe açılıp kapanmalı, böylece tavuk traktörü için uygun bir kapı oluşturmalı ve yağmur durumunda sürünüz için bir miktar barınak sağlamalıdır. Şiddetli hava koşullarında traktörün yarısını örtmek için muşamba da yapabilirsiniz. Son olarak, açıklığı sıkıca kapalı tutmak için basitçe bir kanca ve göz mandalı ekleyin.

Artık kümes hayvanlarınıza besleyici, taze yem sağlamanın yanı sıra toprağı büyük ölçüde gübreleyecek ve gelecek yıllar boyunca zararlıları etkili bir şekilde en aza indirecek eksiksiz, ucuz, taşınabilir, hafif, yırtıcı hayvanlara karşı dayanıklı bir tavuk traktörüne sahipsiniz; sürünüz bunun için size kesinlikle teşekkür edecek. 

 

Yorum yapın