En İyi 10 Süt Keçisi Irkları

Süt keçisi ırkları süt verimi çok iyi olan keçilerdir. Bu keçi ırkları yetiştirilmekte ve ağırlıklı olarak süt üretimi için kullanılmaktadır. Süt keçisi ırkları Keçi sütü sağlıklıdır ve harika bir besin kaynağıdır.

Aileniz için sürekli besleyici süt sağlamak için bir veya birkaç süt keçisi yetiştirebilirsiniz. Ayrıca ticari olarak keçi sütü üretimine başlamak istiyorsanız en iyi ve yüksek verimli süt keçisi ırklarını seçmelisiniz.

Keçi sütü aslında çok sağlıklı ve sindirimi kolaydır. Süt, inek sütü gibi diğer süt türlerine göre daha yüksek yağ içeriği ve daha az laktoz içerir. Laktoz İntoleransı olan kişiler için keçi sütünün sindirimi daha kolaydır.

Bu sebeplerden dolayı keçi sütüne talep giderek artmaktadır. Ve süt üretimi için bir keçi çiftliği işine başlamak bugün iyi bir karardır.

İster büyük ölçekli bir ticari üretim planlıyor olun, ister sadece ailenizin tüketimi için bir veya birkaç keçi yetiştirmek isteyin, maksimum süt üretimi için en kaliteli süt keçisi ırklarını seçmelisiniz.

En İyi 10 Süt Keçisi Irkları

Aslında tüm keçi ırkları bir miktar süt üretir. Ancak bazı ırklarda süt miktarı sadece yavruları beslemeye yetecek kadardır ve başka amaçlar için toplanmaya uygun değildir.

Bu nedenle, süt keçisi yetiştirme işinize başlamak için süt verimi yüksek ırkları seçmelisiniz. Burada kısaca en iyi 10 süt keçisi ırkını açıklıyoruz.

En İyi 10 Süt Keçisi Irkları
En İyi 10 Süt Keçisi Irkları

1. Alp Keçisi

Alpine, günlük ortalama 1-2 galon süt üreten harika bir süt keçisi ırkıdır. Cins aslında Fransız Alplerinden geliyordu.

Saanen Keçisi
Saanen Keçisi

2. Saanen Keçisi

Saanen, günlük ortalama 1 galon süt üretimi ile İsviçre’den popüler bir süt keçisi ırkıdır. Ve sütlerindeki ortalama yağ oranı yüzde 2,5 ile 3 arasındadır.

Saanen, erkekleri 200 lbs’nin üzerinde büyüyen en büyük süt keçisi ırkları arasındadır. Saanen keçileri de çok iyi huyludur ve evcil hayvan olarak yetiştirilebilirler.

LaMancha Keçisi
LaMancha Keçisi

3. LaMancha Keçisi

LaMancha keçileri, küçük kulakları olan veya hiç kulakları olmayan farklı görünümleriyle tanınırlar. Çok cana yakınlar ve et üretimi için de çok iyiler .

Menşei İspanya’dır ve sütlerindeki ortalama tereyağı içeriği yaklaşık yüzde 4,2’dir.

Jamunapari Keçisi
Jamunapari Keçisi

4. Jamunapari Keçisi

Jamunapari, günde ortalama 1 galon üretim yapan bir Hint süt keçisi ırkıdır. Cins, uzun kulakları ile çok güzel bir görünüme sahiptir.

Hindistan’da ve ayrıca diğer bazı Güney Asya Ülkelerinde çok popüler bir süt keçisi ırkıdır.

Toggenburg Keçisi
Toggenburg Keçisi

5. Toggenburg Keçisi

Toggenburg keçisi, ilk olarak 1600’lerde görülen, bilinen en eski süt keçisi ırklarından biridir. Cins, düz bir yüz ve dolgun sakallarla belirgin bir görünüme sahiptir.

Sütteki ortalama tereyağı içeriği yüzde 3,3 civarındadır.

Nubian Keçisi
Nubian Keçisi

6. Nubian Keçisi

Nubian keçisi, yıl boyunca süt üretebilen harika bir süt keçisi ırkıdır. Cinsin ortalama günlük süt üretimi 0,5 ila 1,5 galon arasındadır.

Nubian keçi sütünde tereyağı içeriği nispeten daha yüksektir, bu oran yaklaşık yüzde 5’e kadardır. Bu keçiler süt üretiminin yanı sıra et üretimi için de oldukça iyidir.

Oberhaslı Keçisi
Oberhaslı Keçisi

7. Oberhaslı Keçisi

Oberhasli keçileri İsviçre kökenlidir ve harika lezzetli süt üretirler (süt çok tatlıdır). Ortalama günlük süt üretimi 0,5 ile 1,5 galon arasındadır.

Ve ortalama olarak, süt yaklaşık yüzde 3,6 oranında tereyağı içeriği içerir. Nubian keçisi gibi Oberhasli keçileri de yıl boyunca süt üretir.

Altın Guernsey Keçisi
Altın Guernsey Keçisi

8. Altın Guernsey Keçisi

Guernsey, diğer adıyla Golden Guernsey, küçük ve orta boy bir süt keçisi ırkıdır. Ortalama olarak, Guernsey keçisinin günlük süt üretimi 1 galon civarında veya daha azdır.

Süt, tereyağı içeriğinin yaklaşık yüzde 3,72’sini içerir. Cins ayrıca ticari süt üretimi amacına uygun olarak kabul edilir.

 Samur Keçisi
Samur Keçisi

9. Samur Keçisi

Samur keçileri, renklendirme dışında görünüş olarak Saanen keçisine benzer. Ortalama vücut ağırlığı yaklaşık 145 lbs olan orta boy hayvanlardır.

Sütleri, yüzde 3 ila 4 arasında tereyağ içeriği içeren iyi kalitededir.

Nijeryalı Cüce Keçi
Nijeryalı Cüce Keçi

10. Nijeryalı Cüce Keçi

Nijerya Cüce keçileri, süt keçisi ırklarının en küçüğüdür ve Afrika kökenlidir. Genellikle 23 inçten fazla büyümezler, ancak vücut ölçülerine göre süt üretimleri çok yüksektir.

Nijerya Cüce keçileri, aile tüketimi için süt üretimi için yetiştirilebilir ve cins aslında ticari üretim için uygun değildir. Sütteki ortalama tereyağı içeriği yüzde 6,1 civarındadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Pek çok insan farklı süt keçisi ırkları hakkında sorular sorar (özellikle yeni başlayanlar). İşte süt verimine iyi gelen bu keçi ırkları hakkında en çok sorulan soruları sizler için listelemeye ve cevaplamaya çalışıyoruz. Umarım cevabınızı bulursunuz. Daha fazla sorunuz varsa bize sormaktan çekinmeyin.

Süt keçisi yetiştiriciliği karlı mı?

Evet, en iyi süt keçisi ırkları ile ticari süt üretimi çok karlı. Bazı süt keçisi ırkları yüksek süt verimine sahiptir ve bunlardan iyi kar elde etmek çok kolaydır.

Ticari süt keçisi yetiştiriciliğine başlamak çok kolay ve basittir. Sadece onlar için iyi bir barınak yapmalı, onları kaliteli yiyeceklerle beslemeli, yeterli ilaçları sağlamalı ve her zaman onlara iyi bakmaya çalışmalısınız.

Süt için en iyi keçi türü hangisidir?

Alpine, Saanen, Oberhasli ve Toggenburg, yüksek süt üretimi için en iyi süt keçisi ırkları olarak kabul edilir.

En yaygın süt keçisi ırkları nelerdir?

En yaygın ve popüler süt keçisi ırkları Alpine, Saanen, Oberhasli, Toggenburg, LaMancha, Jamunapari, Nubian, Golden Guernsey, Sable ve Nijeryalı Cüce keçi ırklarıdır.

En yaygın süt keçisi cinsi hangisidir?

Alpine, Saanen, Oberhasli ve Toggenburg en yaygın süt keçileridir.

En küçük süt keçisi cinsi nedir?

Nijeryalı Cüce, en yaygın süt keçisi ırkıdır.

En kremalı süt hangi keçide var?

Yorum yapın