En İyi Kaz Irkı Hangisi

Köylerde ve çiftliklerde yetiştirilen birçok kaz türü bulunmaktadır. Bazı özel ırk kazların bilhassa hususi olarak yetiştiriciliği yapılmaktadır. Kümes hayvanı olarak bilinen kazlar kendilerine özel yapılan alanlarda yaşamakta ve üreticiliği yapılmaktadır. Özellikle ırk olan kazların yumurtaları civciv elde etmek için kullanılmaktadır. Civcivler yetişkin kazlardan ayrı olarak farklı bölümlerde muhafaza edilmektedir. Peki, kazlar ne yer? Kaz ırkları nelerdir, en iyi kaz ırkı hangisi? Bir civciv kaç günde yumurtadan çıkar?

Kazlar Ne Yer?

Kazlar genelde otçul hayvanlar olarak bilinmektedir. Taze ve yeşil ot seven kazlar bunun yanı sıra mısır, arpa, lapa ve tarladan arta kalan tahıl artıklarıyla beslenmektedirler. Bununla birlikte kümes kazlarına özel olarak üretilmiş besin değeri yüksek yemler de verilir. Günde üç öğün olarak besleme yapılır. Kilo ve sağlıklarının korunması için özen gösterilir.

En İyi Kaz Irkı Hangisi
En İyi Kaz Irkı Hangisi

Kaz Irkları Nelerdir?

Hayvanların birçok ırkı bulunmaktadır. Bunlardan birisi de kazlardır.

Kazların günümüzde mevcut olan ırkları kısaca şöyledir;

 • Linda kazı: Bu kaz türü melez yoluyla elde edilir. Genellikle Rusya’da bulunmaktadır.
 • Landes kazı: Anaç kazlar olarak bilinmektedirler. En hızlı gelişen kaz türüdür. Genellikle kuluçkaya yatırılmak için tercih edilen kazlardır.
 • Mast kazı: Genel olarak açık renkli tüy yapısına sahiptirler. Diğer kazlarla olan uyumu başarılı bir kaz türüdür.
 • Mamut kazı: Ukrayna menşeli kaz türüdür. Genel mana da melez olarak elde edilebilmektedir.
 • Toulouse kazı: Dış görünüşleri bakımından oldukça heybetli cüsseleri bulunmaktadır. Fransız bir ırka sahiptir. Sakindirler. Tüy yapıları kabarık ve gri tonlarındadır.
 • Mısır kazı: Uzun boya ve bacaklara sahiptirler. Süs amaçlı yetiştirilirler. Kırmızı, beyaz ve kahverengi tonlarda tüyleri mevcuttur.
 • Kanada kazı: Vahşi kaz türü olarak bilinmektedirler. Kuzey Amerika’da yoğun olarak bulunmaktadırlar.
 • Meksika ve Yeni Zelanda da yetiştiriciliği yapılmaktadır.
 • Afrika kazı: Çin menşeli olduğu bilinmektedir. Toulouse ve Çin kazlarının çiftleştirilmesiyle elde edilmiştir. Melez bir türdür.
 • Germen kazı: Orta boylu ve beyaz tüylü kazlardır. En eski ve köklü Avrupa ırkıdır.
 • Amerikan kazı: Amerika’da üretilen bir ırk türüdür. Açık kahverengi tüylere sahiptirler. Sürü halinde dolaşırlar. Pazar kazı olarak da bilinirler.

En İyi Kaz Irkı Hangisi

Bazı kaz ırkları arasında en iyi türleri de bulunmaktadır.

Bu kaz türleri kısaca şunlardır;

 • Landes kazı: Dönemlik olarak 30 ile 40 yumurta vermektedir. Dişi kazların ağırlıkları 5 ile 7 kilogram arasında değişir. Erkek kazların ağırlıkları ise 8 kilograma kadar ulaşmaktadır. Ticari amaçla kullanılmaktadır. Türkiye’de en çok tercih edilen kaz türüdür.
 • Mamut kazı: Yumurtlama açısından oldukça verimli kaz türüdür. Civcivlerinin gelişim evreleri diğerlerine nazaran daha iyidir. Dişi mamut kazlarının ağırlıkları 7,erkeklerinde ise 11 kilograma ulaşmaktadır. Türkiye’de en çok tercih edilen ikinci kaz türüdür.

Bir Civcivin Yumurtadan Çıkma Süresi

Bir kaz ortalama olarak 15 yumurta ile kuluçkaya yatmaktadır. Kuluçka dönemi gelen kazlar uygun ortam ve şartlar sağlanarak kuluçkaya yatırılmaktadır. Bu dönem 28 ile 31 gün sürebilir. 15 yumurtanın tamamından civciv çıkmayabilir. Evrimini tamamlayan civcivler kuluçka süresinin bitmesiyle yumurtadan çıkmaya başlarlar. Yumurtadan sağlıklı olarak çıkan civcivlerin vücut ısılarının korunması gerekmektedir.

 

Yorum yapın