En İyi Koyun Yemi

En iyi koyun yemi Hemen hemen her çeşit yem elemanı koyun yemi olarak kullanılabilir. En iyi koyun yemi Çünkü evcil hayvanlar arasında her türlü yemi yiyerek hayatta kalabilen tek hayvan koyundur .

Yiyecek kıtlığında düşük kaliteli yaprakları tüketebilirler. Hatta sadece mısır yiyerek hayatta kalabilirler. Örneğin et verimli koyunlara sadece mısır ve taneli yem verebilirsiniz.

Ancak koyunlar taneli yem yerine otları tercih eder. Servis edilen otları ve mısırı tüketmekten çok otlamayı severler. Besi hayvanları arasında koyunlar nispeten diğer hayvanlara göre otlayarak daha fazla yaprak ve ot tüketirler.

Bu nedenle, koyunlardan iyi üretim için sürekli olarak tarlada otlatmak zorundadırlar. Kalın ve uzun otlardan daha çok ince otları severler. Keçi gibi yem çeşitliliği aramazlar. Artık yemleri bile yerler.

Koyunların gıda yönetimi keçi gibidir. Koyun, taneli yemden daha fazla lif ihtiyacı duyar. Bazı çiftçiler, koyunları yalnızca lif içeren yemlerle besleyerek yetiştirir.

Caupi, nepeyar, diğer küçük otlar, soya fasulyesi, bezelye, bakliyat, gram vb. gibi farklı taze otları severler. Bu taze yemleri veya güneşte kurutarak besleyebilirsiniz. Kurutma koyun yemi daha fazla A vitamini içerir.

Farklı kek türleri yüksek kaliteli protein içerir. Granül yemlerden buğday, arpa, mısır, darı vb. yemleri severler. Yemlerine yem katkı maddesi eklemeye gerek yoktur.

Yeni doğan yavru koyunlar, vücut ağırlıklarına göre belli bir süre anne sütüne ihtiyaç duyarlar. Yavru koyunlar, 4-5 kg ​​ağırlığa ulaşana kadar keçi gibi anne sütüne ihtiyaç duyarlar. Daha sonra anneleri ile birlikte tarlada otlamalı ve yemlerini kendileri toplamalıdırlar.

Anne koyunlar hamile koyunlara göre daha fazla granül yeme ihtiyaç duyar. Ancak koyunlara yaprak veya otlardan daha az granül yem verin. Ticari koyun yetiştiriciliğinde , hamile koyun granül yemlerini doğumlarından bir ay önce vermeye başlayın.

Normal yemleriyle birlikte günlük 200-250 gram granül yem verin. Dişi bir koyunun yıllık yem çizelgesinde kuru veya taze otları biraz mısırla birlikte tutun. Et verimli, gebe ve anaç koyunların yem tablosu aşağıda gösterilmiştir.

Çizelge A: Etlik Koyun Yemi

Elementler Yüzde
Mısır Tozu 40
Kuru Pekmez 5
Kaba Buğday 10
Kek 9
Kurutulmuş Otlar 36

Çizelge B: Gebe Koyun Yemi

Elementler Yüzde
Arpa 50
MısırKuru Pekmez

soya keki

5-10
mısır silajı 20-30
Kurutulmuş Otlar 20

Grafik C: Anne Koyun İçin Yiyecek

Elementler Yüzde
Kurutulmuş Otlar 80
Arpa (%60)

Mısır (%25)
Kaba Buğday Yemi (%025)
20

Koyunlara yem vermeden önce granül yem malzemelerini iyice karıştırınız. Taleplerine göre taze otlarla besleyin. Yemlerine yeterli miktarda tuz ve mineral ekleyin.

Yorum yapın