En İyi Süt Keçileri

En İyi Süt Keçileri Kurak iklimlerde yaşıyorsanız, kurak iklimler için en iyi süt keçilerini bilmelisiniz. En İyi Süt Keçileri Genel olarak ana süt keçileri arasında Alpine, Jamunapari, LaMancha, Nubians, Nijeryalı cüceler, Oberhaslis, Toggenburgs ve Saanens bulunur.

Bu ırklardan Alpines, Saanens, Oberhaslis ve Toggenburgs, İsviçre’nin dağlık bölgelerinde ortaya çıkar ve soğuk iklimlerde gelişir. Jamunapari keçileri Hindistan kökenlidir.

Diğer ırklar LaManchas, Nijeryalı cüceler ve Nubian keçileri sıcak çöl iklimlerinden kaynaklanır ve kurak koşulları diğer süt keçisi ırklarına göre çok daha iyi tolere edebilirler . Bu nedenle, kurak iklimler için en iyi süt keçileri Nijeryalı cüce, Nubyalılar ve LaMancha keçileridir.

Kurak İklimler İçin En İyi Süt Keçileri

Kurak iklimlerde yaşıyorsanız ve birkaç süt keçisi yetiştirmek istiyorsanız, yukarıdaki üç keçi türünden herhangi birini düşünün . Boyutlarına, süt verimlerine, mizaçlarına veya sizin için daha önemli olan diğer özelliklerine göre bu üç keçi ırkından hangisinin sizin için en iyisi olduğunu belirleyin.

LaMancha Keçileri

LaMancha keçileri orta boy bir hayvandır. Ortalama olarak, olgun bir LaMancha geyiği, omuzlarında en az 25 inç ile yaklaşık 130 pound ağırlığındadır.

Bu süt keçisi ırkı, Oregon’da şu anda oldukları keçilere dönüştürüldü. Ancak LaMancha keçilerinin İspanya’da kökleri vardır. Genellikle, belirgin bir fiziksel özelliği (kulakları) olan doğaları gereği arkadaş canlısı ve uysaldırlar.

LaMancha keçilerinin kulak kepçeleri vardır ve kanatlar kısadır ve iki çeşidi vardır. Onlar elf ve sincaptır. Gopher kulaklarında kıkırdak yoktur ve sadece kulak kanallarının etrafındaki deri kanatçıklarıdır. Öte yandan, elf kulak kanatları az miktarda kıkırdak içerir (ancak boyutları yalnızca 1 ila 2 inçtir).

Süt üretim kafesinde, bir LaMancha geyiği 10 aylık emzirme döneminde günde yaklaşık 3 litre süt üretir.

Bu keçinin sütü yaklaşık yüzde 3,9 oranında tereyağı ve yüzde 3,1 oranında protein (ortalama olarak) içerir. Kurak iklimlerinizde süt üretimi için bu süt keçisi ırkını düşünebilirsiniz.

Nijeryalı Cüce Keçileri

Nijerya cüce keçileri küçüktür, ancak en iyi minyatür süt keçisi ırkı olarak kabul edilir. Minyatür ıslahın sonucudurlar. Ortalama olarak, olgun bir Nijeryalı cüce geyik, omuzlarında 22,5 inçten fazla olmayan ve ortalama 17 ila 19 inç ölçülerindedir.

Ve olgun, genellikle 75 poundun altında ağırlık yapar. Bu keçi ırkı daha küçük olmasına rağmen iyi sağımcıdır. Daha küçük boyutlarına rağmen, Nijerya cüce keçileri günde yaklaşık 2 litre süt üretir. Bu keçinin sütü diğer keçi ırklarının sütlerine göre daha fazla yağ ve proteinle zenginleştirilmiştir.

Nijerya cüce keçilerinin sütü yaklaşık yüzde 6 ila 10 oranında tereyağı ve yaklaşık yüzde 4,4 oranında protein içerir. Ayrıca doğası gereği çok arkadaş canlısıdırlar, yönetimi çok kolaydır ve oyuncudurlar. Daha az yaşam alanı gerektirirler. Bu nedenle aile çiftlikleri ve küçük ölçekli süt üretimi için idealdirler.

Nijeryalı cüce keçilerin olumsuz bir bölgesi olmasına rağmen , ‘boyutlarının küçük olması sağımı zorlaştırabilir. İnsanların çoğu, ırkları seçerken bunu önemli bir faktör olarak görüyor.

En İyi Süt Keçileri
En İyi Süt Keçileri

Nubia Keçileri

Kurak iklimler için bu üç süt keçisi ırkı arasında, Nubyalılar daha büyük ve yüksek oranda süt üreten süt keçileridir. Uzun ve sarkık kulakları vardır. Olgun bir Nubian geyiği yaklaşık 135 pound ve omuzlarında en az 30 inç ağırlığındadır.

Nubian doları genellikle olduğundan daha ağırdır. Olgun bir geyik 200 pounddan fazla ulaşabilir. Nubian keçileri çok seslidir ve daha inatçı bir cins olma eğilimindedirler.

Ortalama olarak, bir Nubian geyiği, 10 aylık emzirme dönemleri boyunca günde yaklaşık 2 ila 3 litre süt üretir. Nubian keçilerinin sütü ortalama olarak yaklaşık yüzde 4,6 oranında tereyağı ve yüzde 3,7 oranında protein içerir.

Nubian keçileri de kurak iklimlerde süt üretimi için çok uygundur.

En İyi Süt Keçileri
En İyi Süt Keçileri

Miniler

Yukarıdaki üç ana ırka uygun olarak, mini versiyonlar da tanınma ve safkan statüsü kazanıyor. Mini versiyonlar, kurak iklimlerde yetiştirmek için de uygundur.

Bunlar, LaManchas ve Nubians’ın mini versiyonlarını oluşturmak için Nijeryalı cüce paralara yetiştirilen karışık tam boyutlu Nubians ve LaMancha’dır. Altı nesil üremeden sonra, safkan mini LaManchas veya mini Nubians olarak kabul edilirler.

Bu mini versiyondan süt üretimi yapılması durumunda, süt miktarı iki ana ırkın ortalamasıdır.

Bu yeni mini versiyonlarda, biraz daha büyük boyutları nedeniyle sağım da daha kolaydır. Ancak süt üretimi için yukarıdaki üç ırktan istediğinizi seçebilirsiniz. Hepsi uygundur ve kurak iklimler için en iyi süt keçileri olarak kabul edilir.

Yorum yapın