Enderby Adası Tavşanı Özellikleri

Enderby Adası tavşanı, yerli bir Avrupa tavşan türüdür. Enderby Adası’na getirilen tavşanlardan elde edilen nadir bir cinstir. Enderby Adası tavşanı  Enderby Adası, Yeni Zelanda’nın Avustralya’daki Auckland Adası grubunda ıssız bir subantarktik ada.

Enderby Adası tavşan ırkına Enderby tavşanı veya kısaca Enderby de denir. Cins, Ekim 1865’te kazazede yemi olarak kullanılmak üzere geliştirildi.

130 yılı aşkın bir süredir izole popülasyon, ayırt edici bir çeşit haline geldi. 1990’ların başında Enderby Adası tavşanları, sonunda Enderby Adası’ndaki vahşi yaşam yönetimi nedenleriyle yok edildi.

Yeni Zelanda Nadir Irkları Koruma Derneği, Eylül 1992’de 49 tavşanlık bir üreme grubunu kurtardı. Aslında üreme grubunda 50 tavşan vardı. Ancak kurtarma sırasında sırtından yaralanan biri öldü.

Bugün bir cins olarak Enderby Adası tavşanı sadece nadir değil, aynı zamanda tehlikede. Enderby’yi diğer evcil tavşan ırklarıyla geçen bireylerle oluşan çok sayıda melez nedeniyle cins tehlike altındadır .

Enderby Adası tavşanları ne Amerikan Tavşan Yetiştiricileri Birliği ne de İngiliz Tavşan Konseyi tarafından tanınmamaktadır.

Enderby Adası Tavşanının Özellikleri

Enderby Adası tavşanı, küçük ve orta boy bir cinstir. Cins, 4 kg’a kadar ağırlığa sahip olan Gümüş Grilerden gelmesine rağmen. ancak Enderby Adası tavşanları, yaklaşık 2 kg ortalama vücut ağırlığıyla biraz daha küçük olacak şekilde evrimleşmiştir.

Oldukça ince kemikleri, dar gövdeleri ve çok cesur gözleri vardır. Esas olarak gümüş grisi renktedirler ve astarları koyu barut mavisi renktedir.

Kulakları, başları ve kuyrukları çok koyu, hatta bazen siyahtır. Başları, yan tarafına yatırılmış mükemmel bir ‘V’ şeklindedir ve vücut için oldukça küçük görünür.

Enderby Adası tavşanının resesif bir geni nedeniyle, yavruların küçük bir kısmı krem ​​veya bej renkte doğar. Kulakları incedir ve ‘V’ şeklinde dik taşınır. Kulaklar, vücudun geri kalanından daha koyu bir kürke ve daha açık gümüş rengine sahiptir. Wikipedia’dan fotoğraf.

kullanımlar

Enderby Adası tavşanları doğal olarak İngiliz Gümüş Grilerinden evrimleşmiştir. Yalnızca Yeni Zelanda’nın güneyindeki adaların çoğunda gemi kazası geçiren denizcilere veya yolculara yiyecek sağlamak amacıyla geliştirildiler.

Özel notlar

Bu tavşan oldukça ürkek ve gergin olabilir. Ve genellikle her zaman avcıları ve/veya herhangi bir tehlikeyi gözetirler. Bu onların doğal olarak yuva yapmak ve saklanmak istemelerine neden olur.

Enderby Adası tavşanları, özellikle bir ikram veya yiyecek sunulduğunda çok sevecen olabilir. Çok temiz hayvanlardır ve bir sonraki bölgelerini temiz tutmayı severler. Kapalı ortam için tam olarak uyarlanmamış olsalar da, her zaman dışarıda olmayı severler.

Çok soğuğa dayanıklıdırlar. Aşağıdaki çizelgede Enderby Adası tavşanının tam cins profilini gözden geçirin. 300’den az tavşan varlığı ile dünyanın en nadir tavşan ırklarından biridir.

Irk Adı Enderby Adası
Diğer İsim Enderby tavşanı veya kısaca Enderby
Irk Amaç Et
Cins Büyüklüğü Küçük ila orta
Ağırlık yaklaşık 2 kilo
Ticari Üretime Uygun Numara
Evcil Hayvanlar kadar iyi Emin değil
İklim Toleransı Tüm İklimler (soğuğa dayanıklı)
Renk Çeşitleri Gümüş grisi
Nadirlik Çok nadir
Menşei ülke Avustralya
Yorum yapın