Endülüs Tavuğu Irkı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu mavi tüylü tavuk, bugün hala tartışılan bir tavuk ırkıdır. Hiç popüler olmayan çok az sayıda olan bu ırkımıza bir göz atalım. Eski bir ırk olmasıyla birlikte çok nadir bir ırk olduğunu da söylemeliyim.

Özgürlükten zevk alan ve olumsuz koşullarda hayatta kalabilme konusunda oldukça yetenekli bir tavuk.

Bu yazımızda Endülüs Tavuğu hakkında bilmeniz gereken her şeyi tartışıcaz.

ENDÜLÜS TAVUKLARININ TARİHİ

Andalusian Chicken min

Bu cinsin asıl kökeni bilinmemektedir, ancak kara Kastilyalar olarak bilinen belirli cinsi oluşturmak için birlikte ya da diğer yerel Castile, İspanya ırklarıyla birlikte ortaya çıkarılmış yetiştirilmiş bir tavuk olması muhtemeldir.

Endülüs, 1840’larda Leonard Barber tarafından İngiltere’ye ithal edildi ve ilk olrak 1853’de Londra’daki Baker Street’te sergilendi.

Bu tavuk hakkında çok fazla bir bilgiye ulaşamadım ama okuduklarım kadarı ile Endülüs, Devon ve Cornwall arasında geniş çapta bu ırk yayılmış ve bakılmıştır. Bu ilçelerin arazileri engebeli ve sert şartlarında iyi verim vermiş olmalı ki uzun süre bu ilçelerde bu hayvan üretilmiş.

Sonunda 1850-1855 arasında birkaç ABD Vatandaşı bu ırkı Ülkelerine sokarak kesin bir tarih olmamasına rağmen bu cinsin genel görünümünü iyileştirmeye devam etmiş ve gene günümüzde bu tavuğun tanınmasında ABD yetiştiricilerin bir emeği vardır.

GÖRÜNÜM

Andalusian Chicken in Garden min

Dik duruşlu Kendinden emin bir tavırla zarif bir kuştur. Çok aktif olan hafif, ufacık bir kuştur horozlar yaklaşık 5-7 kilo ve tavuklar 4-5 kilo civarındadır.

Tekli tarak büyüktür ve tavukların üzerinde bir tarafa biraz kayabilir, horoz tarağı dik durmalı ve üzerinde 5 tanınmış nokta bulunmalıdır. Wattles ve tarak parlak kırmızı olmalıdır. Kulak memeleri beyaz ve ovaldir.

Gözler kırmızımsı koyu renklidir: Gaga boynuzu renkli ve hafif aşağı eğridir.

Bacaklar tüylerden temiz ve ayrıca kayrak mavi renklidir, ayak başına 4 ayak parmağı vardır.

Bu kuşun gövdesi, Rhode Island Red veya Orpington gibi söylenecek kadar sağlam değildir. Bir Irk Ligorin Irkıyla benzerlik gösterir.

Uzun gövdeli ancak görünüşte narindir.

İdeal olarak, tüyler hassas siyah bağcıklı kayrak mavisi olmalıdır, ancak birçok kuşta mavi renk tonları olabilir ve bağlar kaybolabilir. Rengin ve bağlamanın kalitesi, tavuğun soyunun kalitesine bağlı olacaktır.

Bu ırkımız için çoğu iklime dayanıklı olması konusunda söylemler olsa da sert soğuklara karşı düşüş olabilir.

CİNS STANDART

Endülüs, başlangıçta büyük Britanya Tavukçuluk Kulübü’ne kabul edilmedi, ancak birkaç yıl sonra kabul edildi.

Nadir, yumuşak tüy ve renk olarak sınıflandırıldı.

1874 Yılında Amerikan Tavukçuluk Birliği’ne kabul edildi.

Bantam çeşitleri 1880 lerde ortaya çıktı ve kısa süre sonra Amerikan Bantam Derneği’ne kabul edildi. ABA, Endülüs’ü tek tarak, temiz bacak olarak sınıflandırdı.

Standart ile ilgili sıra dışı bir şey, kabul edilen tek çeşitliliğin mavi olmasıdır. Biraz sonra tartışacağımız genetik yüzünden ırkın siyah, sıçrama ve beyaz üyeleri olmadan mavi olmazdı.

YUMURTA SALMA VE MİZAÇ

Engülüs Tavuk cinsi iyi bir ırktır. Haftada 3 Beyaz, orta ila büyük, yumurta saldıkları söyleniyor. Bu yılda yaklaşık 150 yumurta anlamına gelir.

Gerçekten güzel olan şey, bu ırkın kışında salmaya devam etmesi!

Endülüs tavuklarının anne olma konusundaki ilgileri çok azdır ve nadiren yumurtaların üzerine yatarlar. O nedenle bundan arttırmak istiyorsanız bir makineye sahip olmalısınız.

Piliçlerin çok hızlı geliştiğini diğer tavuk ırklarına göre daha çabuk yumurtaya çıktığı gözlemlenmiştir. Horozlarında keza daha çabuk öttükleri bilinmektedir.

Eğilim

Bu hayvanın insanlara karşı dostça ve meraklı olduğu söyleniyor, ancak hiçbir şekilde alınmaktan hoşlanmıyorlar. Özgür gezmeyi seven bir kuştur ayrıca köy tavuklarınızdan daha dayanıklı olduklarını söylemeliyiz.

Eyer kapalı alanda bakıyorsanız çok kalabalık olmaları tüy gagalama ve aynı zamanda gürültülü, gergin ve acayip oldukları gözlemlenmiştir.

Maceracı bu kuşlarımız çitlerin üzerinden de kolayca uçabiliyorlar.

Endülüs Tavuğu Sizin İçin Uygun mu?

Bağımsız ve biraz zor bir tavuk seviyorsanız, bu sizin kuşunuz olabilir. Mavi Engülüs, sevimli bir kuş değildir ve tutulmayı yada kovalanmayı sevmez.

Bu kışı mutlu tutmak için çok fazla alana ihtiyacınız var, serbest mesafeyi severler ve avcılardan güzel kaçan kuşlardır direk ağaçlara kaçarlar. Kuşlar birazda gürültücü olabilirler.

Sonuç olarak kendini koruya bilen biraz asabi kendi istedikleri olsun isteyen bir tavuk ırkı bence sevebileceğiniz tuhaf bir tavuk ırkı…

 

 

Yorum yapın