Erkek ve Dişi Bıldırcın Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Erkek ve dişi bıldırcın arasındaki farkları anlatmak oldukça kolaydır. Bıldırcın cinsiyet ayrımı nasıl yapılır? Ancak kuşların 3 haftalıktan büyük olması gerekir. 3 haftalık olduktan sonra, ayrım yapmak için yeterli yetişkin tüylerine sahip olacaklar.

Birçok bıldırcın cinsi mevcuttur ancak cinsiyet farklılıkları genel olarak tüm bıldırcınlarda aynıdır.

Erkek ve Dişi Bıldırcın Arasındaki Farklar

Burada erkek ve dişi Firavun bıldırcınları veya Japon bıldırcınları arasındaki farklardan bahsediyoruz . Cinsiyet farklılıkları genel olarak tüm bıldırcınlarda aynı olmaktadır.

Kuşların Boyutu

Öncelikle bıldırcınların büyüklüğüne bakın. Dişi bıldırcınlar erkeklerden biraz daha ağırdır. Erkeklerin ortalama vücut ağırlığı 100 ile 140 gram arasındadır. Dişi bıldırcınların ortalama canlı ağırlıkları ise 112 ile 156 gram arasındadır.

Memeye bak

Kuşlarınızın memelerini inceleyebilirsiniz. Japon, İtalyan ve Red Cap bıldırcınları gibi vahşi renkli bıldırcınlarınız varsa, erkek ve dişi bıldırcın arasındaki farkı söylemek çok kolaydır.

Bıldırcın göğsünün rengini ve beneklerini inceleyin. Dişilerin memeleri genellikle krem ​​veya kahverengi benekli soluk kahverengi gibi açık renklidir.

Ancak erkeklerin memeleri kırmızımsı kahverengi gibi koyu renklidir ve benekleri olmaz.

Erkek ve Dişi Bıldırcın Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Alt tarafı inceleyin

Bazı bıldırcın cinslerinde erkek ve dişi bıldırcınları renk ve desenlerinden ayırt etmek oldukça zordur. Örneğin Teksas bıldırcınlarının cinsiyetini bulmak oldukça zordur. Böyle bir durumda kuşların altını incelemeniz gerekir.

Bıldırcın gövdesini sıkıca tutun ama kuşu bacaklarından tutmayın. Çünkü bıldırcınların bacakları çok kırılgandır. Bıldırcını nazik ama sıkı bir şekilde kavrayın ve ardından ters çevirin.

Ve sonra kloakayı inceleyin. Kloakayı ortaya çıkarmak için kuyruğun altındaki tüyleri üfleyin. Küçük bir çıkıntı görürseniz, bu bir erkek bıldırcındır. Ancak kloacaya baktığınızda bir çıkıntı göremiyorsanız, bir parmağınızı kloaka açıklığının üstüne, diğer parmağınızı da açıklığın altına koyun.

Yavaşça bastırın ve bir çıkıntı ortaya çıkarsa, o zaman bu bir erkektir. Bastığınızda kloaktan köpük çıkabilir, bu da onun bir erkek olduğunu gösterir. Ama kloaka bastığınızda şişkinlik ve köpük yoksa bıldırcın dişidir.

Davranışta Farklılık

Davranışlarını gözlemleyerek erkek ve dişi bıldırcınlar arasındaki farkı söylemek de mümkündür. Erkek bıldırcınlar genellikle birbirlerine karşı daha agresifken, dişiler genellikle daha sakindir.

Erkek bıldırcınlar, çok sayıda saklanma yeri olan geniş bir alanda tutulmazlarsa birbirlerine saldırırlar.

Onların Sesini Dinleyin

Erkek ve dişi bıldırcınların arasındaki farkı seslerini dinleyerek de söylemek mümkündür. Erkek bıldırcınlar genellikle dişi bıldırcınlara seslenir, ancak bazen dişi bıldırcınların bazı türlerinde benzer sesler çıkarır.

Erkekler genellikle çiftleşme mevsiminde çok ses çıkarırlar ve gürültülüdürler. Erkeklerin en iyi şekilde tıkırtı kastanyet olarak tanımlanan karakteristik bir kargası vardır.

Ve erkekler çiftleşme mevsiminde dişileri çekmek için gece boyunca öterler. 

Çiftleşme Mevsiminde Kuşları Gözlemleyin

Kuşlarınızı çiftleşme mevsiminde de gözlemleyebilirsiniz. Dişiler genellikle yuvayı yumurtlamak için yaparlar.

Ancak bazı çeşitlerde yuvayı erkekler de yapar. Bu nedenle, kuşların cinsiyetini belirlemek için bu yönteme güvenmemelisiniz.

Ancak bunlar bıldırcınların cinsiyetini belirlemede yaygın olarak kullanılan hilelerdir. Umarım bu size yardımcı olacaktır!

Sıkça Sorulan Sorular

İnsanlar erkek ve dişi bıldırcınlar arasındaki farklar hakkında birçok soru soruyor. Burada erkek ve dişi bıldırcınlar arasındaki farklar hakkında en sık sorulan soruları listelemeye ve cevaplamaya çalışıyoruz. Umarım cevabınızı bulursunuz. Daha fazla sorunuz varsa bize sormaktan çekinmeyin. 

Erkek ve dişi bıldırcın arasındaki farkı nasıl anlarsınız?

Erkek ve dişi bıldırcınlar arasındaki farkı fiziksel görünümlerinden kolayca anlayabilirsiniz. Örneğin, yetişkin Kaliforniya erkek bıldırcınları, koyu beyaz çizgilerle çevrelenmiş siyah bir yüzle, zengin gri ve kahverengidir. Öte yandan, dişi California bıldırcınları daha sade bir kahverengidir ve yüz işaretlerinden yoksundur. Ve hem erkeklerin hem de dişilerin karınlarında beyaz, kremsi ve kestane pulları vardır.

Erkek ve dişi bıldırcın sesleri farklı mıdır?

Evet, erkek ve dişi bıldırcınlar arasındaki farkları seslerinden anlayabilirsiniz. Erkek bıldırcınlar genellikle çiftleşme mevsiminde yüksek sesli olacak ve çok seslenecektir. Ve erkek bıldırcınlar genellikle dişi bıldırcınlara seslenir, ancak bazen bazı bıldırcın türlerinde dişinin benzer bir sesi vardır.

Dişi bıldırcınlar erkeklerden daha mı iridir?

Evet, dişi bıldırcınlar genellikle erkek bıldırcınlardan çok daha büyüktür ve biraz daha ağırdır. Yani erkek ve dişi bıldırcınlar arasındaki farkları sadece boyutlarına bakarak anlayabilirsiniz.

Erkek bıldırcınım neden ötmeye devam ediyor?

Erkekler, dişileri yemek için çağırmak için zikir sesleri çıkaracak ve ötecekler. O karganın ne kadar gürültülü olduğu bıldırcınlara göre değişir. Bazıları çok yumuşak, nazik kargalara sahipken, diğerleri onları kuşatır.

Erkek bıldırcınlar ne renktir?

Erkek bıldırcınların rengi cinsten cinse değişiklik gösterebilir. Örneğin, erkek Gambel’in parlak kırmızı bir tepesi, beyaz çizgili kestane rengi yanları ve siyah yama ile kremsi göbeği vardır.

Dişi bıldırcınlar ne renktir?

Dişi bıldırcınların rengi cinsten cinse değişiklik gösterebilir. Örneğin, dişi Gambel’ler erkeklerden daha gridir ve güçlü kafa modelinden yoksundur.

Dişi bıldırcın neye benziyor?

Yetiştirdiğiniz bıldırcın cinsine veya çeşidine bağlıdır. Örneğin, dişi California bıldırcınları daha sade bir kahverengidir ve yüz işaretlerinden yoksundur. Karnında beyaz, kremsi ve kestane pulları vardır.

Bıldırcınlar ömür boyu çiftleşir mi?

Gambel bıldırcınlarının tek eşli bir tür olduğu, yani hayatları boyunca aynı eşi tuttukları düşünülmektedir.

Erkek ve dişi bıldırcınlar bir arada yaşar mı?

Evet, hem erkek hem de dişi bıldırcınlar genellikle bir arada yaşarlar.

Yorum yapın