Et Keçisi Yetiştiriciliği

Et Keçisi Yetiştiriciliği Ticari et keçisi çiftçiliği çok popüler ve zaten yerleşik harika bir iş fikri. Et Keçisi Yetiştiriciliği Keçilerde kilo alımı, ticari etlik keçi yetiştiriciliğinin anahtarıdır.

Keçi eti çok popülerdir ve dünya çapında büyük bir talep ve değere sahiptir. Bu nedenle, et keçisi yetiştirme işine başlamayı düşünüyorsanız , bu kılavuzu dikkatlice okuyun.

Ticari Et Keçisi İşletmesinin Avantajları

Etlik keçi yetiştiriciliği işine ticari olarak başlamanın sayısız avantajı vardır. Başlıca avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Keçi etinin küresel popülaritesi, ticari et keçisi yetiştiriciliğinin ana faydasıdır.
 • Dünya çapında keçi eti tüketen dini bir tabu yoktur.
 • Keçi eti çok lezzetlidir ve kendine has bir tadı vardır.
 • Ticari et keçisi yetiştirme işi kurarak, ailenizin günlük beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.
 • Gerekli ilk yatırım çok düşüktür.
 • Keçiler hızlı büyür ve bir yıl içinde kesime uygun hale gelir.
 • Keçilerde hastalıklar daha azdır.
 • Ticari et keçisi yetiştiriciliğinde işçilik, yemleme ve diğer maliyetler daha azdır .
 • Ticari et keçisi yetiştirme işi, işsiz, eğitimli gençler ve kadınlar için büyük bir istihdam kaynağı olabilir.

Ticari Et Keçi Yetiştiriciliği İşine Başlamanın Adımları

Ticari keçi yetiştiriciliği işinde başarılı olmak için iyi bir iş planı yapmalı ve bu plana harfiyen uymalısınız.

Uygun bir plan olmadan, keçi yetiştirme işinizi oldukça karlı hale getiremezsiniz. Burada ticari olarak et keçisi yetiştirme işinin kurulmasından kısaca bahsetmiştik .

Irk Seçimi

Bulunduğunuz yere göre uygun ırkları seçmek çok önemlidir. Her zaman ticari üretime uygun, yüksek verimli keçi ırklarını seçin.

Et verimi yüksek olan ancak çok yavaş büyüyen bazı ırklar vardır. Bu tür ırkları asla seçmeyin. Her türlü iklim ve ortama uyum sağlayabilenleri seçin.

Burada dünyaca ünlü ve kaliteli et verimi yüksek bazı keçi ırklarını listeledim. Ticari üretim için bunlardan herhangi birini seçebilirsiniz.

 • Boer: Boer dünyaca ünlü ve hayır. 1 et üreten keçi ırkı. Genellikle Güney Afrika’ya özgü bir keçi cinsidir. Yetişkin Boer tekesinin ağırlığı yaklaşık 100-115 kg ve geyik yaklaşık 90-100 kg’dır.
 • Beetal: Beetal çift amaçlı bir keçi ırkıdır. Hem et hem de süt üretimi için uygundurlar. Ticari et keçisi yetiştirme işi için çok uygundurlar. Yetişkin Beetal teke yaklaşık 65 kg ve geyik yaklaşık 45 kg ağırlığındadır.
 • Kara Bengal: Kara Bengal, yüksek kaliteli lezzetli et üretimi ile ünlüdür. Bangladeşli bir et keçisi cinsidir . Hemen hemen her türlü hava ve iklime kolaylıkla uyum sağlayabilirler. Ayrıca daha az ve kalitesiz gıda tüketerek de hayatta kalabilirler. Ticari et üretimi için çok uygundurlar. Yetişkin bir Kara Bengal tekesinin ağırlığı yaklaşık 20-30 kg ve geyik ağırlığı 25 kg’dan azdır.
 • Pigme: Pigme, Batı Afrika’nın bir keçi ırkıdır. Ticari et üretimi için çok uygundurlar. Bir yıldan kısa sürede olgunluk kazanın. Yetişkin bir Cüce teke yaklaşık 27-39 kg ve bir geyik yaklaşık 24-34 kg ağırlığındadır.
 • Nubian: Nubianlar hem ticari et hem de süt üretimi için uygundur. Nubyalılar uzun ve iri keçilerdir.

Konut

Uygun bir keçi çiftliği tasarımı ve barındırma sistemi yapmak, ticari et keçisi yetiştiriciliği işi için çok önemlidir. Keçiler küçüktür ve bir evde çok sayıda keçi besleyebilirsiniz.

Ancak, keçiler için kümes yapılırken, kümeste gerekli tüm olanakların bulunduğundan emin olun.

 • Yeterli ışık ve temiz hava girişini sağlayın.
 • Uygun havalandırma sistemi ve sıcaklık veya nem kontrol sistemi yapın.
 • Evi yapmak için sakin ve yüksek bir yer seçin.
 • Geyik, dişi geyik ve çocuklar için ayrı yer açın.
 • Keçileriniz için evin içinde rahat bir yatak yapın.

besleme

Et keçilerini besleyici yiyeceklerle beslemek en önemlisidir. Keçilerde kilo alımı ticari keçi yetiştiriciliğinin temel amacı olduğundan, keçilerinizi kaliteli ve besleyici yemlerle beslemeniz gerekir.

Doğal otlatma çok uygundur. Gıda maliyetinin düşürülmesine yardımcı olur. Ancak doğal gıdaların yanı sıra daha iyi üretim için bazı tamamlayıcı gıdaları da sağlamanız gerekir.

Vitamin, mineral, tuz gibi gerekli tüm besin öğelerini tamamlayıcı gıdalarına eklemeyi asla unutmayın. Yeterli miktarda temiz ve tatlı su, yüksek kaliteli besleyici gıdalarla da gereklidir. Keçileri ne besleyeceğinizi görün .

üreme

Ticari etlik keçi yetiştiriciliği işletmelerinde yetiştirme işlemi iki şekilde yapılabilir. Doğal ıslah ve yapay ıslah. Modern çiftçiler artık çoğunlukla yapay yetiştirme sistemini kullanıyor.

Bu, büyük ölçekli çiftçiler için mükemmeldir. Maliyetleri ve zamanı azaltır. Küçük ölçekli bir çiftçi olarak, doğal yetiştirme sistemi ile gidebilirsiniz.

Pazarlama

Keçi eti, yerel ve küresel olarak büyük bir popülariteye sahiptir. Dolayısıyla, ürünlerin pazarlanması konusunda çok az veya hiç gerilim yoktur. Yerel pazarları denemek her zaman daha iyidir.

Yüksek fiyat almak için keçilerinizi asla yürüyerek veya araçlarla bu kadar uzağa taşımayın. Bu, fayda sağlamak yerine sağlık tehlikesine neden olacaktır.

Uygun bakım ve yönetim, ticari et keçisi yetiştirme işinden iyi sonuçlar verebilir . Başlamadan önce, ticari olarak etlik keçi yetiştiriciliği hakkında daha fazla ayrıntı öğrenmeye çalışın. Başarılar dilerim!

Yorum yapın