Evde Civciv Çıkarmak – El Yapımı Kuluçka Makinesi

Evde Civciv çıkarmak için yapa bileceğiniz basit bir makine aynı zamanda civciv büyütme ünitesi olarak da kullana bileceğiniz bir proje;

Günümüzde evde tavuk yetiştiriciliği popüler hale geldi. Tavukların kuluçka işleri de çok eğlenceli bir aile projesi olabilir. Bir kuluçka makinesi satın alma masrafları oldukça yüksekken, evde bir tane yapmak o kadarda zor olmasa gerek. Muhtemelen şu anda evinizin çevresinde makineyi yapmak için malzemeler vardır.

Not: Bir strafor bulun uygun büyüklükte kafanıza göre şekillerde temin edin yada strafor benzer bir yöntem yaparak yanı sıcak havayı içeride tutacak şekilde.

 

httpharikalar diyari 7 1

Bir strafor soğutucunun bir ucundaki bir deliği kesin. Bir ampul yuvası oluşturun. Soketi herhangi bir lambadan takın ve 25 watt’lık bir ampule koyun. içinde ve soğutucu dışından kanal deliği etrafında bant ve soket yerleştirin. Yangın riskini azaltmak için bu çok önemlidir.

 • Küçük bir kutu da kullanabilirsiniz, ancak bir strafor soğutucu yalıtılmış olduğundan iyi çalışır.

 

httpharikalar diyari 1 1

Kutuyu iki tarafa bölün. Tavuk ağı veya başka sert tel örgü kullanarak, ampulün bulunduğu tarafı ayırın. Bunu yapmak civcivleri yakmaktan koruyacaktır.

 • İsteğe bağlı: kutu tabanına tavuk toru çekerek yumurtadan çıkan civcivlerimiz in temizlenmesine yardımcı ola bilirsiniz.

 

httpharikalar diyari 8 1

Dijital termometre ve nem ölçüm cihazınızı elde edin. Yumurtanın bulunduğu tarafa koyun. Bir kuluçka makinesinin ana işlevi içindeki sıcaklık ve nemi optimum seviyede tutmak olduğundan, termometre / göstergenin yüksek doğruluk oranına sahip olduğundan emin olun ..

 

httpharikalar diyari 9 1

Bir kase su ekleyin. Bu nem kaynağı olacak. Su miktarını kolayca ayarlayabilmeniz için de bir sünger koyun.

 

httpharikalar diyari 3 1

 

Makinemizin kapağında bir görüntüleme portalı kesin. Camı bir resim çerçevesinden kullanarak, açıklığın ne kadar büyük olması gerektiğini belirleyin. Camın boyutlarından biraz daha küçük olmalıdır. Ardından, camı kanal tırnaklarını kullanarak delik açarak sabitleyin.

 • İsteğe bağlı: Makine kapağı için menteşe kullanın ve üst kısmın bir tarafına kanal bandıyla tutturun.

 

 

httpharikalar diyari 10 1

Kuluçka makinesini test edin. Yumurtalara koymadan önce ışığı açın ve sıcaklık ve nemi bir gün kadar izleyin. onlar optimal düzeyde olana kadar ısı ve nem ayarlamalar yapın. Sıcaklık inkübasyondan sonra 37.5 derece tutulmalıdır. Optimum nem değişir: ilk 18 gün boyunca yüzde 40 ila 50, son dört saatte yüzde 65 ila 75 arasında olmalıdır.

 • Sıcaklığı düşürmek için makinenin kenarlarına delik açın. Bunu yaptıktan sonra çok düşük oluyorsa, deliklerin bir kısmını kanal bandıyla bantlayın.
 • Nem için suyun bir kısmını süngerle hafifletip suyunu sıkın.

 

httpharikalar diyari 4 1

 

Tavuk yumurtalarını koyun. Döllenmiş yumurta bulmak önemlidir: mağaza tarafından satın alınan yumurta çalışmaz. Dişileştirilmiş yumurtaları bulmak için iyi bir yol, yerel bir çiftçiyle iletişime geçmektir.Yumurtaları birbirine yakın tutun, çünkü bunlar sabit bir sıcaklık muhafaza etmelerine yardımcı olurlar.

 • Yumurtanın kalitesi, aldıkları tavukların sağlığına bağlı. Bu nedenle, bir çiftlikten yumurta satın almadan önce, tesise teftiş olup olmadığını yöneticiye sorun. Serbest tavuklar neredeyse her zaman kafes tavuklardan daha sağlıklıdır.

 

httpharikalar diyari 6 1

Zaman ve yaşamsal istatistikleri takip edin. Tavuk yumurtaları yumurtadan çıkarmak için 21 gün sürer, bu nedenle bunları kuluçka makinesine koyduğunuz günün bilinmesi önemlidir. Ayrıca, nem ve sıcaklık okumalarını da takip edin.

Yumurtaları döndürün. İlk 18 gün boyunca yumurtaları dörtte biri yarım tur döndürün. Bir tarafı aşağı bakacak ve diğerini yukarı bakacak şekilde çevirmek istiyorsunuz. Her yumurtanın bir tarafını “X” ve diğer tarafı “O” ile işaretleyerek hangi tarafın yukarı baktığını takip edin.

 

httpharikalar diyari 5 1

İlk haftadan sonra yumurtaları kontrol edin. Kısır ve kötü yumurtaları saptamanızı sağlar. İçini görmek için karanlık bir odadaki parlak ışığa karşı bir yumurta tutmayı deneyin. Bir candling cihazı satın alabilirsiniz, ancak çoğu durumda, küçük, parlak el feneri yeterlidir. Herhangi bir kötü yumurta veya infertil yumurta bulursanız, inkübatörden çıkarın.

 • Bir el feneri kullanıyorsanız, ışığı yumurtaya yönlendirilecek kadar objektifin yeterince küçük olması gerekir.
 • İçeriğini daha iyi görmek için yumurtayı yumuşatarak aşağı yukarı veya yanlamasına döndürmeniz gerekebilir.
 • Bir canlı embriyo kan damarları ondan yayılan karanlık bir nokta olarak görünür.
 • Ölü bir embriyo, kabuk içinde bir halka veya kan çizgisi olarak ortaya çıkabilir.

 

httpharikalar diyari 2 1

Kuluçkadan çıkmaya başlayan civcivlerin seslerini dinleyin. 21. gün, civcivler, hava torbalarını patlattıktan sonra nefes alabilmek için kabuklarını kıracaklar. Bu noktadan sonra onları dikkatlice izleyin. Bir civcivin kabuğundan tam olarak çıkması “catlatma” dan sonra on iki saate kadar sürebilir.

BU YAZIMIZIN DA SONUNA GELDİK UMARIM FAYDALI OLMUŞTUR ARTIK EVİNİZDE GÜZEL BİR KULUÇKA YAPA BİLİRSİNİZ.

“Evde Civciv Çıkarmak – El Yapımı Kuluçka Makinesi” üzerine 18 yorum

 1. abi ben kuluçka makinası yaptım bugün 9.gün nemi şişeyle sağlıyom acelee geldi tavuk yumrtadan kalkınca yaptım ama sadece yumurtanın kan damarı ve küçük kafa meydan gelmiş yumurtayı döndürmediğmden mi oldu acaba

  Yanıtla
  • Proje guzel hosta ampul surekli yanacak içerideki sicakligi surekli arttiracak ampulu termometreye baglayip isi saglandiktan sonra sonmesini saglamak gerek yoksa yumurtalar civciv degil omlet olur 😉

   Yanıtla
 2. İyı güzel yazmışınızda bu yazıyı okuyan kişi kuluçka işini bilmediği için okur daha detaylı anlatım yapılması gerekirdi. Ben ayrıntıları yazıyım ilk başta tek ampul kullanılması yanlış 25 wattlık ampul yerine15 er wattlık 2 ampul.kullanılıp bir dijital termostata bağlanlılması gerekir ısının ise 37.5 ila 37.8 arasında durmalıdır bu arada ampuller beyaz değil sarı ampullerden olmalı diğerkileri ısıtmaz. Ampullerin eğer gece biri partlarsa duğrei parelel bağlantı sayesinde çalışıp idare edecektir eğer bütçeniz varsa otomatik çevirme kullanın elle çevircekseniz çok yavaş ve sarsmadan olması lazım. Nemde yanlış yazılmış yumurtaların makineye konduktan sonraki 18 gün 50 ila 60 arası olması son 3 gün 70 ila 75 arası olması lazım. 6 senedir uğraşıtirum tecrubelerim bunlar yardimci olabildiysem ne mutlu .son olarak yapmamanız gerekn şeyleri söliyim makineyi bir gun calistirin sonra yumurtalari koyun nem baya dusecektir korkmayin 3 saat kadar bi zamanda duzelir duzelmez ise biraz sicak su ekleyin
  Yumurtalari gunde 6 kere belirli saatlerde cevirin yumurtalar ya yatay şekilde yada sivri tarafı alta baksın yumurtalari 8 gunde kontrol etmenizi onermem 13. Gun edin isik gecirmemesi lazim. Geciriyosa bostur. Yarisi geciriyosa eger 2 gun daha bekletin bi daha kontrol edin kapanmamissa o bosluk cikartin embriyo olmus demektir. Elektrik baglantilarini bilen birine yaptirin yanlis yaparsaniz yanlis calisabilir makine buda sıkıntı. Ve olabildigince cok kulucka vidyosu izleyin nasıl yapmis millet bakin arastirin.

  Yanıtla
  • Eklemeler yapayım: 21 gün olduğunda bazıları çıkmaya başlayacaktır, diğerleri çıkamadı diye kabuğunu siz kırıp çıkarmayın. Yeterli temiz hava sirkülasyonu ve nem oluşmazsa civciv çıksa dahi sakat olabilir. Temiz ellerinizle yumurtalara dokunun. Mümkünse otomatik çevirme, sıcaklık ve nem kontrollü, temiz hava sağlayan sistem kurun, sürekli kontrol etmenize gerek kalmaz. Civcivler çıkınca 2 gün kuruması lazım, kutunun içinde dursun, açlıktan ölmezler sorun değil. Çıkan civcivler kademeli olarak oda sıcaklığına düşürülen sistemde durmalı. Civcivler üşür, sıcak ortam sağlamaya devam edin.

   Yanıtla
  • Düzeltme yapayım nem düşükse su eklemeniz bişey ifade etmez buharlaşma su miktarı ile alakalı değildir suyun yüzey alanı ile alakalıdır daha geniş alanlı bir kap kullanın

   Yanıtla
 3. selemaın aleykum abile ben buz dolabının dondurucu kısmına kuluçka makınesı yaptım dijital termostat mevcut ama ilk 4 gün su koymadım bugun 21 gunum ve civciv çıkmadı hic neden ola bilir

  Yanıtla
 4. Ustalar Sakarya’da 107 lik mini buzdolabından makine yaptım 4 kez yüzde 75 çıkım aldım yanlız makineyi Ankara’ya getirdim ama 106 yumurtada 6 civciv çıktı neden olabilir ayarlar aynı

  Yanıtla
  • merhaba İsa bey;
   kuluçkanın derecesi kadar ortamın dereceside önemlidir.
   mesele bir oda da kalıyorsa kuluçka oda sıcaklı orta derece 30 olmalıdır sakaryada derece orta olduğu için çıkım aldınız.

   Yanıtla
 5. Arkadaşlar yukarıdaki arkadaş iyi anlatmış da tam açıklayamamış bilen biri yardımcı olsun lütfen başkaları da faydalansın
  Manuel elle çevirdiğimiz için viyolyok yani el ile çevireceğiz tamam peki günde 6 kez mi mesela sabah 9 sora 11 sora 1 sora 3 sora 5sora 7 toplamda 6 kez oluyor burayı 5 yâda 4 kez olsa olmuyormu geceleri ne olucak saati kurup yumurtamı ceviricez birisi şunu doğru düzgün aciklasin yahu youtubede hicbirvideoda bu konuya deginilmemis çok saçma şimdiden teşekkürker.

  Yanıtla
  • merhaba Hamdi bey;
   size kendi çevirdim saatleri söyliyim akşam kalkmanıza gerek yok
   viyol ile 2 saate bir çevirme yapar el ile 8 saate bir idealdir. Sabah 7de çevir öğlen 13te akşam 23te çevir uyu taki gene sabah 7ye tekrar tekrar yap yani akşam kalkmana gerek yok teşekürler.

   Yanıtla
Yorum yapın