Evde Tavuk Veya Ördek Nasıl Bakılır? – 5 Tavsiye

Bazı hayvan severler kümes hayvanlarına evde bakmak isterler ama nasıl bakmaları gerektiği konusunda pek bir fikre sahip olmadıklarından bu gün sizlere bu fikirleri sunacağım. Ahırdan evinize ördek yada tavuk götürmek istiyorsanız 5 öneri…

1. Yıkayın

Kuşunuzu evinize getirmeden önce, kapsamlı bir banyo yaptırın. Kuşlarımız da evinizde olmasından gerçekten kaçınmak istediğiniz bakteri, parazit ve diğer mikroplarla doludur. Bir su banyosu çoğu tavuk un hiç yaşamadığı bir şeydir, bu yüzden mümkün olduğu kadar sakin bir ortam yarattığınız dan emin olun. Bir küvet, yada yeterli alan sağlayan herhangi bir kap kullanın. Su, ılıktan sadece birkaç derece daha sıcak olmalı ve dokunma konusunda rahat hissetmelisiniz.  Gözyaşı dökmeyen bebek şampuanı gibi yumuşak formüllü bir şampuan kullanın ve kanatların altında ve havalandırma deliğinin etrafını da iyice yıkadığınız dan emin olun. Kurulamak için bir kaç havlu yanınızda olsun.

Bu bir tavuk değilde ördek ise daha fazla havluya ihtiyaç duyabilirsiniz. Çünkü onlar suyu çok sever.

2. Kuşun Erişimini Sınırla

Ev kuşunuzun nerede dolaşabileceğine karar vermeniz gerekir. Bazı ev sahipleri ev kuşlarına tam, sınırsız erişim sağlama konusunda gayet iyi. Lakin kuşlarımızı sınırlamak isteyebilirsiniz. . Halı kaplı odalara erişimi kısıtlamanızı şiddetle tavsiye ederim; linolyum, laminat ve fayans çok daha hızlı bir şekilde temizlenir. Erişilemeyen alanları kordon altına almak, potansiyel olarak zehirli ev bitkilerini diğer odalara taşımak ve kordonlar ve prizler gibi tehlikelerle ilgilenmeniz gerekebilir.

3. Özel Uyku ve Yemek Alanlarını Belirleyin

Bir hafta kadar sürecek, ama sonucunda tavuğunuz yada ördek iniz anlayacaktır. Çamaşır odası veya nadiren kullanılan bir banyo gibi az trafik olan bir bölge seçin. Sığınak için küçük bir köpek sandığı, evcil hayvan taşıyıcısı ve hatta büyük, sağlam bir karton kutu olabilir. Stabilite ve zemini korumak için altına paspas tarzı bir halı yerleştirin. Talaş, rendelenmiş kağıt, çam topakları ve hatta yatak örtüleri için eski havlular kullanın ve evi kuşunuzun istediği gibi erişebilmesi için barınağı açık bırakın.

Kuşunuzun yemeğini ve suyunu barınağın yanında tutmanızı tavsiye ederim, böylece kuş bu konfor ve güvenliği bu tek noktayla ilişkilendirebilir. Ayrıca kuşunuzun besleyicisini ve suyunu kaymaz pet matın üzerine koymanızı şiddetle tavsiye ederim. Yıllar önce harikalar diyarında bir horozumu sürü içinde kabul edilmediğinden eve almak zorunda kalmış idim. Kendisine tekrar o güveni sağlaya bilmek için bir hafta bakam gerekti bu süreçte kutusunun etrafına suluk yemlik koyarak oranın güvenli yer olduğunu ona öğrettim gel zaman git zaman duruma alışan horozumuz bir süre sonra düzelmişti. Ona verilen bu saygı ve sevginin karşılığı çok güzel oluyor.

4. Kanatlı Çocuk Bezi 🙂

Kanatlı Çocuk Bezi
Kanatlı Çocuk Bezi
Kanatlı Çocuk Bezi Kanatlı Çocuk Bezi

Evet en önemli konu aslında bu Türkiye bölgesinde olamayabilir ama bunu yapabilirsiniz. Yada bir terziye yaptırabilirsiniz sadece göstermeniz yeterli olacaktır. Bir şekilde bu ürünü temin etmeniz şart kanatlı besleyecek seniz çok önemli bir faktördür. Aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

YouTube video

5. Muhalifler için hazırlıklı olun

Bu kararı aldığınızda etrafınızda sizi sevenler hastalık olabileceğini yada bunun için uygun bir hayvan olmadığını söyleyebilirler. Bu durum karşısında kendinizce karar almanız gerekecek önce kalbinize sorun gönlünüz ne diyorsa onu yapmalısınız bence hayvan sevginizi kimsenin kısıtlamasına izin vermeyin. Bir köpek bakılabiliyor ise tavuk yada ördekte bakılabilir. Ayrıca sizinle dalga geçenler bile olacaktır. Kulak ardı bırakın düşünmeyin kafanıza takmayın zamanla göreceksiniz ki sizinle dalga geçenler gün gelip aynını yapmak isteyecektir.

Yorum yapın