Fırfırlı Orman Tavuğu – Ruffed Grouse

Yabani Horoz olarak da bilinen Yakalı Tetraz Kuzey Amerika’da yaygın olarak bulunan bir türdür. Yakalı Tetrazlar, New York dahil 50 ABD eyaletinin 38’inde ve tüm Kanada eyaletlerinde yaşıyor.

Alabama’dan Labrador’a kadar ve sıradağlar boyunca uzanırlar. Orta boy kuşlardır, evcil bir tavuk kadardır. Kırmızımsı-kahverengi ila grimsi-kahverengi tüylere ve kısa bir tüy tepesine sahiptirler.

Çubuklu yanları ve tüylü bir yakası vardır. Kısa, sivri bir gagası ve uzun bir kuyruğu vardır. Erkekler ve dişiler çok benzer, ancak erkekler biraz daha büyüktür. 40 ila 50 cm arasında, 450 ila 750 g ağırlığındadırlar.

Çoğu orman tavuğu gibi, zamanlarının çoğunu yerde geçirirler.  engebeli, soğuk topraklarda ormanlık alanları tercih eder. Ayrıca loş ve sessiz ormanları, derin çalılıkları veya korunaklı bataklıkları tercih eder. Fırfırlı orman tavuğu açık alanları sevmez ve orada nadiren bulunur.

Dişi orman tavuğu ilkbaharda yuva yapar ve dokuz yumurtadan birkaç düzineye kadar herhangi bir yere bırakır. Kuluçka süresi 23 ila 24 gündür ve yavrular erkencidir, yumurtadan çıktıktan hemen sonra yürüyebilir ve kendilerine bakabilirler.

Fırfırlı orman tavuğu diyetinin dörtte birinden fazlası, dikenli elma, yaban mersini, çilek gibi meyvelerden oluşur. Ayrıca yabani ve ayçiçeği çekirdeği, huş ağacı, kavak ve söğüt tomurcuklarını da yer. Noel Eğreltiotu bu kuş cinsi için özel bir besindir.

orman tavuğu, Kanada dan Alaska’ya kadar ormanlarda ortaya çıkan orta boy bir orman tavuğudur. Kuzey Amerika’da en yaygın oyun kuşudur. Göçmen değildir. Bonasa cinsindeki tek türdü

Ruffed orman tavuğunun kalın alanlarda takılma eğilimi nedeniyle, bazı avcılar bu görkemli av kuşunu avlamak için kızarma köpeklerini tercih ederler.

Yorum yapın