Fizan Tavuğu – Polonya Tavuğu

Polonya Tavuğu – Diğer ismi ile Fizan

httpharikalar diyari 1

Polonya Tavuğu bir çok ülkede belirsiz olmasına rağmen, eski bir cins olduğu biliniyor. Bazı kitaplar, türü Paduan (Patavienli) kuşlara bağlar. Açıkça anlaşılıyor ki, başlangıçta, hem et hem de yumurta için bir kullanım cinsiydi, boyutu azaltmak için farklı ırklara sahip birkaç çiftleşme nedeniyle 1800’lerin sonlarında büyük (veya minyatür) çeşitleri ortaya çıktı.

Gerçekten de gördüğümüz çıtır çıtır çeşitleri muhteşem tipleriyle her kezi kendine hayran bırakan bir cins diye biliriz.

İlk kez 1845 yılında Londra’da gösterilen Polonya, 1865 yılında standartlaştırılan ilk ırktan biri oldu. Polonya’da mı kökeni? Muhtemelen, ancak isimlerinin ‘başkanın anıtı’ ya da ‘polonya’ başlarının üstünde (düğme ve tepe) oturması sonucunda ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir.

YouTube video

Genel özellikleri

Büyük bir krest ile anılan Polonya sergisi, gerçekten görülmeye değer bir manzara. Kuşların dikkat çekici ve dik olmaları, tam düzgün kuyruğu olan uzun bir “u” ya benzemekte, oldukça uzun bir vücuda sahipler.

httpharikalar diyari 4

Bir erkek Beyaz Tepeli Siyah Polonya.

Kemikli bir kafatası çıkıntının doruğu tırnak olarak adlandırılır: kadınlarda krest tüyleri düzgün küresel bir top oluştururken erkek tüyleri başının çevresinde bir şal gibi düşer. Seçkin azgın burun delikleri geniş ve kavernöz. Beyaz tül siyahın boğuşmasız ve wattles biraz daha büyük, muffs sahip ve genellikle küçücük wattles sahip diğer renkler aksine.

Bu cins, hem bitki enfestasyonları ve göz problemleri gibi krest tarafından daha kötü hale getirilen oldukça yüksek bir bakım kuşudur, ancak hem yurtiçinde, hem yurtdışında cins klübünde bir hareket olsa da (Daha ayrıntılı bilgi için Polandlara Özgü Hastalıklara bakın) Kazıyı daha pratik bir boyut ve şekle indirgemek.

httpharikalar diyari 3

Bir Altın Ördekli Kıvrak Polonya.

Gözlerinin Önünü Göremeyen Bir Yapıya sahipler ve Bu kuşlar serbestçe dışarıda tutulacaksa tepeleri bantlanabilir veya kırpılabilir.

Standart renkler, güderi (dantel örgülü), altın, gümüş, beyaz, siyah, mavisi, beyaz karışımı siyah, beyaz tüylü guguan ve beyaz taçlı mavi’dir.

httpharikalar diyari 2

Bir kadın Cuckoo Polonya.

Büyük tepeleri olan kuşlarda baş, (başın üst kısmındaki topuz gibi  görülen) büyük kafa boşluğu nedeniyle çok hassasdır ve özellikle de yukarıdan yaklaşıldığında alarma geçirilirse kuş yukarıya doğru uçacak  kendisine zarar vere bilir.

Popüler inanışın aksine, bu zor bir ırktır ve ince kafatasının ürpertici olduğu ve problemlere neden olabileceğinden, yağmurdan ve soğuktan korunma sağladığınız sürece dışarıda tutula bilir.

Çoğu diğer ırklarda olduğu gibi, Fizana özgü bazı özellikler vardır ve bunları sergileyen en iyi kuşları elde etmek için onlara dikkat edilmesi gerekir:

Genetik olarak hayvanların vücut yapıları ve duruşları çok asil hayvanların geçmişinden bu güne çiftleşmeleriyle bir den fazla türün ortaya çıkması muhtemel olmuştur.

 

 

httpharikalar diyari 5

Beyaz Tepeli Siyah polonya tavuğu

Polonya yumurtaları ve kuluçka

Ne yazık ki gurk olmaya yatkın bir cins değik o nedenden dolayı yapay makinelerle çıkarmak daha mantıklı.

Yumurta yemeyi önlemek için yumurtalar günde birkaç kez toplanmalıdır ve serin bir odada saklanmalıdır. Kuluçka diğer herhangi bir ırktan farklı değildir; Kuluçka döneminde makinedeki gerekli koşulları sağladığınız takdirde 21 günde çıkar. Bu cins çıkım zamanında bazen sıkıntılar yaşaya bilirsiniz sonuç olarak onlara yardım etmeniz gereke bilir. Bir kaç günlük olan civcivlerimiz gayet sağlıklı göründükleri halde birden bire ölümler başlaya bilir benim tercihim bu türleri farklı ırklardan ayrı bakmaktır.

NOT: YUMURTA VERİMLERİ ÇOK İYİ DEĞİL HASTALIK KAPMA ORANLARI YÜKSEK FAKAT KÜMESİNİZ İÇİN ÇOK GÜZEL BİR SÜS OLACAĞINA EMİN OLA BİLİRSİNİZ HARİKALAR…

“Fizan Tavuğu – Polonya Tavuğu” üzerine bir yorum

Yorum yapın