Gambel Bıldırcını Özellikleri

Gambel bıldırcını, Yeni Dünya bıldırcını ailesinin bir üyesidir ve aslında yerde yaşayan küçük bir kuştur. Ana yaşam alanları Sonora, Utah, Texas, New Mexico, Nevada, California, Arizona ve Colorado’nun çöl bölgeleridir.

Ayrıca New Mexico sınırındaki Chihuahua’da ve Baja California’nın Colorado Nehri bölgesinde de mevcuttur. Cins, on dokuzuncu yüzyılda bir doğa bilimci ve Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri’nin kaşifi olan William Gambel’in onuruna verilmiştir.

Gambel bıldırcını Kaliforniya bıldırcını ile akrabadır . Ancak Kaliforniya bıldırcını kadar yaygın olarak tanıtılmamıştır. Bununla birlikte, 1912’de Charles T. Howland ve diğerleri tarafından San Clemente Adası’nda piyasaya sürüldü ve şu anda hala kurulu durumda.

Bugün, Gambel bıldırcınları çoktur. Toplam nüfus 1966 ile 2014 arasında oldukça istikrarlı görünüyor (Kuzey Amerika Damızlık Kuş Araştırmasına göre muhtemelen küçük bir düşüşle birlikte). Aşağıda bu bıldırcın cinsi hakkında daha fazla bilgi okuyun.

Gambel Bıldırcını Özellikleri

Diğer bıldırcınların çoğu gibi, Gambel bıldırcınları da dolgun, voleybol büyüklüğünde kuşlardır. Küçük gagaları, kısa boyunları ve kare şeklinde kuyrukları vardır.

Kanatları kısa ama geniştir ve hem erkek hem de dişilerin küçük başlarının üzerinde virgül şeklinde topuz tüyleri vardır. Tüylerin topuzları erkeklerde dişilere göre daha dolgundur.

Gambel bıldırcınlarının vücutlarının çoğunda mavimsi gri tüyler vardır. Erkeklerin başlarının üstünde bakır tüyleri, siyah yüzleri ve gözlerinin üzerinde beyaz çizgileri vardır.

Gambel bıldırcını, esas olarak benzer tüyleri nedeniyle genellikle Kaliforniya bıldırcını ile karıştırılabilir. Bu kuşlar genellikle menzile göre ayırt edilebilir.

Ancak bu yeterli olmadığında Kaliforniya bıldırcınları daha pullu bir görünüme sahip olur ve erkek Gambel bıldırcınlarının alt göğüs kısmındaki sırt yaması Kaliforniya bıldırcınlarında görülmez.

Gambel bıldırcınlarının ortalama uzunluğu 28 cm, kanat açıklığı ise 36 ila 41 cm’dir. Bu kuşların ortalama canlı vücut ağırlıkları 160 ile 200 gram arasındadır. 

kullanımlar

Gambel bıldırcını genellikle evcil hayvan veya hobi olarak kullanılır ve yetiştirilir.

Özel notlar

Gambel bıldırcınları, koyun sürülerinin beslenmek için çalılıklarla kaplı sulak alanlar ve kaktüslerle bezeli arroyolar boyunca toplandığı Güneybatı çölünün sürü halinde yaşayan kuşlarıdır. Genelde çoğunlukla bitki yerler.

Genellikle çalı, çimen, ağaç, kaktüs ve çalı tohumları yerler. Ayrıca sığır ve çakal pisliklerinden mesquite tohumları toplarlar.

Gambel bıldırcını esas olarak yürüyerek hareket eder ve çalılar ve çalılar arasında şaşırtıcı derecede hızlı hareket edebilir. Göçmen olmayan bir türdür ve uçarken nadiren görülür.

Bu kuşların uçuşları genellikle kısa ve patlayıcıdır, birçok hızlı kanat vuruşları vardır. Yaz sonu, sonbahar ve kış aylarında, yetişkinler ve olgunlaşmamış yavrular birçok kuş sürüsünde toplanır.

İlkbaharda, Gambel’in bıldırcınları çiftleşmek için çiftleşir ve diğer çiftlere karşı çok agresif hale gelir. Dişiler genellikle 10-12 yumurta bırakır ve kuluçka süresi 21 ila 23 gün sürer.

Civcivler erken yaştadır ve yumurtadan çıktıktan birkaç saat sonra yuvayı ebeveynleriyle birlikte terk eder. Bununla birlikte, aşağıdaki tabloda Gambel bıldırcınlarının tam cins profilini gözden geçirin.

Irk Adı Gambel’ın
Diğer isimler Hiçbiri
Irk Amaç Evcil hayvanlar, hobi
Özel notlar Çok güçlü ve dayanıklı kuşlar, aktif, genellikle yerde yaşayan bir kuş, zamanlarının çoğunu yerde geçirirler, genellikle bitki ve tohum yerler, göçmen olmayan türler, uçarken nadiren görülürler, çok hızlı kanat çırparak uçarlar, dişiler 10 ila 12 yumurta bırakır, kuluçka süreleri 21 ila 23 gün sürer
Türler Yeni Dünya Bıldırcını
Ağırlık 160 ile 200 gram arası
İklim Toleransı Hemen hemen tüm iklimler
yumurta rengi Düzensiz tarçın-kahverengi lekelerle donuk beyazdan parlatıcıya
Yumurta Büyüklüğü/Ağırlığı 8 ila 13 gram
Yumurta Verimliliği 10-12 yumurta debriyaj boyutu
Vücut rengi Mavimsi gri
Nadirlik Yaygın
Ülke/Menşe Yeri Amerika Birleşik Devletleri
Yorum yapın