Gir Sığırı: Özellikleri

Gir sığırı, Hindistan menşeli ünlü bir süt sığırı ırkıdır. Gir sığırı Hindistan’daki başlıca Zebu veya Bos indicus ırklarından biridir ve diğer ırkların iyileştirilmesinde yerel olarak kullanılmıştır.

Gir sığırlarının doğal yolu, Kathiawar’ın Gir tepeleri ve ormanlarıdır. Gujarat’ın Amreli, Bhavnagar, Junagadh ve Rajkot bölgelerini içerir. Cins, adını cinsin doğal yaşam alanı olan Gir ormanından alır.

Cins, üreme yollarının farklı yerlerinde başka isimlerle de bilinir. Bhodali , Gujarati , Sorthi , Surti , Kathiawari ve Desan gibi .

Gir sığırı da Hindistan dışında çok popülerdir. Amerika Birleşik Devletleri, Meksika, Venezuela ve Brezilya bu cinsi ithal etti. Ve orada başarıyla yetiştiriliyorlar. Cins aynı zamanda Kuzey Amerika’da Brahman sığırlarının geliştirilmesinde kullanılan sığır ırklarından biriydi.

Gir Sığır Özellikleri

Gir sığırı görünüş olarak kendine özgü ve ağır bir cinstir. Vücutları orantılıdır ve ineklerde meme iyi gelişmiş ve yuvarlaktır. Vücut renkleri benekli beyaza kadar parlak kırmızıdır.

Vücut renkleri saf kırmızıdan beneklere, sarımsı kırmızıdan büyük kırmızı benekli beyaza kadar değişebilir. Derileri yumuşak, ince ve parlaktır. Belirgin şişkin kalkanları ve uzun bir yüzleri olan büyük bir kafaları var.

Gir sığırlarının dışbükey alnı, bu ırkın en sıra dışı özelliğidir. Dışbükey alınları, beyne ve hipofiz bezine soğutma radyatörü görevi görür. Kulakları çok uzundur ve mükemmel bir sinek ve böcek avcısıdır.

Gözleri kapüşonlu ve siyah pigmentlidir ve göz çevresinin çevresinde çok fazla gevşek deri vardır. Siyah renkli çok sert ayakları vardır. Gir sığırlarının boynuzları başlarının oldukça gerisinde ve tabanda kalındır.

Boynuzları yukarıya doğru bir eğri ile aşağı ve geriye doğru büyür. Büyük kamburları var. Gir boğanın ortalama canlı ağırlığı yaklaşık 545 kg, ineklerde ise 385 kg’dır. Wikipedia’dan fotoğraf.

kullanımlar

Gir sığırı bir süt sığırı ırkıdır ve Hindistan’da çoğunlukla süt üretimi için yetiştirilir . Ancak diğer bazı ülkelerde sığır eti üretimi için de yetiştirilirler. Bu cins, diğer bazı ırkların ıslahında da yerel olarak kullanılmıştır.

Özel notlar

Gir sığırı, Hindistan’ın önemli bir süt sığırı ırkıdır ve en çok sağım becerileri ile tanınırlar. Çok dayanıklıdırlar ve stres koşullarına toleransları ve çeşitli tropikal hastalıklara karşı dirençleri ile ünlüdürler .

Gir boğalar her türlü toprakta ağır yükleri çekmek için kullanılır. Doğaları gereği çok nazik ve arkadaş canlısıdırlar ve insanlarla birlikte olmayı severler. Çok sevimliler ve büyük çiy kucaklarında, arka bacaklarının arasında ve başın çevresinde çizilmeye ve fırçalanmaya bayılıyorlar.

Gir sığırları çok sokulgandır ve geceleri boyunlarının altında uyuyan buzağılarıyla birbirine çok yakın bir daire oluştururlar. Hindistan’da çok popüler bir süt sığırı ırkıdır.

Ve bir Gir ineğinin ortalama süt verimi, laktasyon başına 1590 kg olup, Hindistan’da 3182 kg’lık rekor bir üretimdir. İnekler ayrıca Hindistan dışında da çok iyi performans gösteriyor. Brezilya’da laktasyon başına ortalama 3500 kg süt üretiyorlar.

Gir sığırlarının ortalama ömrü 12-15 yıl kadardır. Ve bir inek yaşamı boyunca 10-12 buzağı üretir. Aşağıdaki tabloda Gir sığırlarının tam cins profilini inceleyin.

Irk Adı verir
Diğer İsim Gyr, Bhodali, Gujarati, Sorthi, Surti, Kathiawari ve Desan
Irk Amaç Ağırlıklı olarak Hindistan’da süt üretimi için tutulur
Özel notlar Dayanıklı, Arkadaş canlısı, Sevimli, İnsanlarla Birlikte Olmayı Seviyor
Cins Büyüklüğü Ağır
Ağırlık Ortalama olarak boğalar yaklaşık 545 kg ve inekler yaklaşık 385 kg
İklim Toleransı Tüm İklimler
Ten rengi Vücut renkleri benekli beyaza kadar parlak kırmızıdır. Vücut renkleri saf kırmızıdan beneklere, sarımsı kırmızıdan büyük kırmızı benekli beyaza kadar değişebilir.
Boynuzlu Evet
Süt verimi İyi
Nadirlik Yaygın
Çeşitler Birçok
Menşei ülke Hindistan

Sıkça Sorulan Sorular

İnsanlar Gir sığırı hakkında birçok soru soruyor. İşte bu mükemmel sığır ırkı hakkında en sık sorulan soruları listelemeye ve cevaplamaya çalışıyoruz. Umarım cevabınızı bulursunuz. Daha fazla sorunuz varsa bize sormaktan çekinmeyin.

Bir Gir ineğini nasıl tanımlarsınız?

Bir Gir ineğinin tanımlanması nispeten kolay ve basittir. Çünkü Gir inekleri kendine has bir görünüme sahiptir. Genellikle yuvarlak ve kubbeli bir alınları (dünyadaki tek ultrakonveks ırktır), uzun sarkık kulakları ve dışarı ve geriye doğru kıvrılan boynuzları vardır. Gir genellikle kırmızıdan sarıya beyaza kadar değişen renklerle beneklidir, kabul edilemez tek renk siyahtır.

Neden Gir ineği denir?

Gir inekleri, adını Gujarat’taki (cinsin coğrafi menşe bölgesi) Gir ormanından almıştır.

Hindistan’da kaç tane Gir ineği var?

Cins, esas olarak Gujarat’ın Saurashtra bölgesinde ve Rajasthan ve Maharashtra gibi eyaletlerin yakınında bulunur. Hindistan’daki bu sığırların tam sayısını söylemek çok zor. Saurasthra bölgesindeki Gir sığırlarının mevcut nüfusu yaklaşık bir milyondur (dokuz lakhtan fazla).

Gir inek sütü nasıldır?

Gir ineğinin sütü çok kalitelidir. Süt, kan basıncını dengelemeye yardımcı olan potasyum, kalsiyum, fosfor ve iyi yağlarla doludur. Bu ineklerin sütü mideye hafif geliyor. Gir inek sütünde bulunan CLA da kötü kolesterolü düşürmeye ve kalp sağlığını kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

Gir inek sütü neden pahalıdır?

Bu ineklerin sütü, iyi miktarda potasyum, kalsiyum, fosfor ve iyi yağlar içeren çok yüksek kalitededir. Bu nedenle diğer birçok sütten daha pahalıdır.

Gir inek A2 süt verir mi?

Evet, Gir inekleri A2 süt üretirler ve sütleri Karoten, A vitamini ve E vitamini açısından zengindir.

Gir inek sütü neden beyazdır?

Süt, ışığı yansıtan küçük parçacıklar oluşturmak için bir araya gelen yağ ve protein dahil olmak üzere su ve diğer bileşenlerin yapısından dolayı doğal olarak beyaz bir maddedir.

Gir inek günde ne kadar süt verir?

Yorum yapın