Gurk Tavuğu Nasıl Yatırılır?

Tavuk beslemek kadar çoğaltmakta önemli ve gurk tavuğu nasıl yatırılır konusunda biraz bilgi verelim. Bunun için gurk bir tavuğa ihtiyacınız var. Gurk tavukların yumurtaları döllenmiş yumurtalardır. Bu yumurtaları bastırmak için tavuğa rahat bir ortam yaratılmalıdır. Tavuk iç güdüsel olarak onların üstüne oturarak yumurtaların civcive dönüşme sürecini başlatacaktır.

Gurk Tavuğu Nasıl Anlarız?

Tavukların kuluçka dönemleri vardır. Kuluçka dönemi de genellikle ilkbahar da başlar. Kış aylarının sona ermesi ile uzun kış geceleri biter ve tavuklar havaların ısınması ile vücut ısılarıda yükselir. Yükselen vücut ısısı ile hayvanlar da gurklama başlar. Bu gurk gurk diye ses çıkarma ile belli eder kendini. Gurk tavukta başka belirtiler de görülür. Yatmaya hazır olduğunu karnındaki tüylerin dökülmesinden anlayabilirsiniz.

 • Yatacağı yerin güvenli ve konforlu olması önemlidir.
 • Yemini ve suyunu kontrol etmelisiniz. Yemini ve suyunu yatacağı yere yakın koyun. Tavuklar kuluçkaya yattıktan sonra yerlerinden kalkmazlar. Beslenmesi hem yaşaması için hem de vücut ısısını dengelemesinde yardımcı olan bir unsurdur.
 • Gurk tavuğa özel bir kümes yapabilirsiniz. Yapılan özel kümesin yapılmasının sebebi horozların rahatsız etmemesidir. Sürekli olarak yerlerinden kalkmalarına sebep olur.
 • gurk tavugu nasil yatirilir

  Gurk Bir Tavuğun Kuluçka Süresi Ne Kadar Sürer?

  Yatırdığınız gurk tavuk hiç kalkmadan kuluçka serüvenini 21 günde tamamlar. 21 gün sonunda sağladığı ısı ile yumurtalardan tatlı civcivler çıkacaktır. Bazen tüm yumurtaların kırıldığını görebilirsiniz. Bazen de bazıları civciv olmuştur. Bir kaç tanesi sağlam duruyor olabilir. Tekrardan bu yumurtaları bastırmayın.

  Onlar artık bozuk bir yumurtadır. Tek sebepleri döllenmeyi tamamlayamamaları ya da gelişme sürecini başarılı bitirmemeleridir. Bu yumurtalar artık yenemez ve tekrar civciv olamazlar. Bu durumda civciv ve anneleri beslemeye başlayıp gurk olan tavuğunuzun altından bu yumurtaları alın ve olluğunu temizleyin. Civcivlerini daha rahat büyütmesine yardımcı olacaksınz.

  Gurk Bir Tavuk Ne Kadar Yumurtlar?

  Genelde 10 ile 15 yumurta yumurtlar. Kuluçka sürecinde de bakacağı yumurta sayısı bu kadar olur. Çünkü altına alıp ısısı ile onların gelişmesini sağlayacak olduğu için altına alacağı yumurta sayısı bu kadardır.

  Gurk tavuğunuz az yumurtladı ise ve başka da bir gurk tavuğunuz varsa ve siz bir tavuk yatırmak istiyorsanız yapmanız gereken yumurtaları toplayıp bir tavuğu yatırmak olabilir. Gurk tavuğum yatmaz diye korkmayın. Bu dönemlerde tavuklar iç güdüsel olarak Bu duruma gelirler. Sizin farketmediğiniz bir yere de yumurta bırakıp orda yatmaya başlayabilir. Sakın tavuğunuzun yerini değiştirmeyin ve orayı güvenli bir hale getirin. Yiyecek ve susuz bırakmayın.

  Yorum yapın