Güvercin Kümese Nasıl Alışır?

Güvercinler değişik bir evcil hayvandır, güvercin beslemek isteyenlerin aklında pek çok soru vardır ve bunlardan biri de güvercin kümese nasıl alıştırılır? Aslında çok zor değildir, sadece birkaç teknik bilinmelidir. Güvercinler genelde dışarıda özgür olan hayvanlar oldukları için kümese sokma ve alıştırma biraz daha zor olabilir. Ancak güzel uçuşları, yumuşak ve sedefli gibi görünün tüyleri ise insanların sevgi ile beslediği kuşlar arasına girmektedir. Sadece beslemek değil, satışını yapanlar içinde bu ipuçları geçerlidir.

Kanatlar Bağlanabilir

Uçmaması için güvercinim kanatları bağlanabilir. Eskiden kanatları çekme yöntemi uygulanırdı fakat bu çok sağlıklı değildir, güvercin sonraki zamanlarda korkak tavırlar sergiler, yerine alışamaz ve büyüdüğünde uçacağı için düşmesine neden olur. Bağlamak yerine kanatlar bantlanabilir. Uçmayan güvercin zamanla kümese alışacaktır. Kanatlarının bağlanmasının veya bantlanmasının nedeni, kafese alışmasıdır. Bu sayede etrafı daha iyi bir şekilde inceleyebilir.
yem bile yiyebilir ve hatta bir yere kaybolsa bile eve geri dönecektir.

Türe Göre Alışmaları

2 farklı güvercin türü vardır.

Bunlar;

  • Taklacı
  • Posta

Bu türlerin ikisi de illa aynı zamanlarda alışacak diye bir şey yok. Genelde 1 günde rahat alışırlar. Ancak bazen bu süre 10 güne kadar çıkabilir.

Yorum yapın