Güvercin Kümesi

Güvercinlerin sağlıklı bir yaşam sürmelerinde güvercin kümesi oldukça önemli bir yere sahiptir. Verimli hayat için güvercin kümesi nasıl yapılır sorusu ile başlanması gerekir. Özellikle güvercin yetiştirmek ya da var olan güvercinlerin sayısında bir artış yaşanmasını isteyen pek çok kişi tarafından güvercin kümesi yapımı araştırılan bir konudur. Güvercin kümesi yapımına geçmeden önce, kümesin nereye yapılacağı, güvercin sayısının ne olduğu ve yavruların olup olmadığı dikkate alınması gerekir.

Güvercin Kümesi Nereye Yapılmalıdır?

Günümüzde genel olarak güvercin kümesi ahşap olarak tasarlanır. Genellikle teras bölümlerine yapılsa da bahçe kümesleri ve tavan arasındaki kümesler de söz konusudur. Güvercin kümesinin yapılacağı yere karar verir iken güneş ışığını ne kadar aldığına bakılması gerekir.

Özellikle sabah güneşinin vuruyor olması önemlidir. Rüzgârı çok sert almaması gerekir. Güneş ışığı güvercinlerin büyümesi ve sağlıklı yaşamaları için şarttır. Güvercin kümeslerinin yönleri güney doğuya ya da güneye yapılmalıdır. Kümesi terasa veya bahçeye yapacaksanız, yerden yüksek olması doğru olur.

Çünkü kümes yerden yüksek olursa güvercinler hava sirkülasyonu sayesinde hep temiz hava almış olurlar. Ayrıca kümeste hava alması için delikler açılmış olmalıdır. Kuru hava sayesinde nemli kalma durumu olmaz. Böylece mikrop oluşup güvercinleri hasta etmemiş olur. Temiz hava son derece hayati önem taşır.

Güvercin Kümesinin Temizliği Nasıl Yapılır?

Kümesin temiz olması güvercinlerin hasta olmadan yaşamaları için gerekli ve önemlidir. Kümeste mikrop oluşması kolay olduğu için güvercinlerin hasta olma ile karşı karşıya kalırlar. Dışkıları ile de temas halinde olmamaları gerekir. Bu nedenle kümes tabanına ızgara konulması faydalı olur. Böylece hem güvercinler pisliklere bulaşmamış olur hem de kümes temizliği kolay yapılabilir.

 • Güvercin kümesinin temizliği şu şekildedir;
 • Her hafta rutin olarak kümes temizliği yapılmalıdır.
 • Kümesteki tüm malzemeler temizlenmelidir.
 • Güvercinlerin yemlik ve sulukları temizlenmelidir.
 • Kümesin tozları alınmalıdır.
 • Dezenfekte edici maddeler ile kümes silinmelidir.

Temizliğin devamlı yapılması hem güvercinlerin sağlıklı yaşaması hem de mikroplardan arınması için yapılmalıdır. Kümeste el girmeyen yerler var ise, oralara da dezenfekte suyu sıkılmalıdır. Tecrübe sahibi olan her güvercin sever, anti bakteriyel olan sıvılar ile düzenli temizliği yapar. Her zaman yeni gibi bakılmış kümesler mikrop oluşumundan uzak kalmış kümesler olurlar.

Güvercin Kümesi Nasıl Olmalıdır?

Her canlı gibi güvercinlerin de yaşamını sürdürmesi için yuva gerekir. Güvercin kümesinin nasıl olacağı, beslenecek türe göre değişiklik gösterir. Fakat günümüzde bu detaya çok fazla dikkat edilmediği için hepsine aynı şekilde kümesler yapılmaktadır.

Güvercin kümesinde olması gerekenler şu şekildedir;

 • Kümeste güvenlik tedbirlerinin alınması gerekir.
 • Havalandırma yapılmalıdır.
 • Temizlenmesi için kolay şekilde yapılması gerekir.
 • Kümes malzemeleri sağlam olmalıdır.
 • Mümkün olduğunca geniş kümesler tercih edilmelidir.
 • Güvercinler cereyanda kalmayacak konumda olmalıdır.

Kümes kapısının ve kilitlerin dayanıklı olması güvercinlerin güvenliği açısından son derece önemlidir. Çatının hava koşulları açısından iyi bir malzemeden yapılmış olması gerekir.

Güvercin Kümesinin Önemi Nedir?

Güvercin beslemeye karar veren her kişinin kümesinin de ne kadar önemli olduğunu bilmesi gerekir. Çünkü güvercinlerin beslenmesinin yanı sıra, bakımlarının yapılması, sağlam olmaları ve büyümelerinin sağlıklı olması için en önemli araç kümesleri olarak karşımıza çıkar. güvercinin yuvası anlamına gelen kümesleri olmaz ise, ne sağlıkları ne de güvenliklerine kontrol altına alınamaz.

Kümes konusu titizlik ile üzerinde durulması gereken bir konudur. Kümes ortamında büyümeyen her güvercin hasta olmaya aday olur. O nedenle de hastalıkları için ek masrafların yapılması istenmiyorsa, kümesleri düzgün bir şekilde yapılması gerekir. Kümesi düzgün yapmaya üşenen ya da erteleyen her kişi, belirli bir zaman sonra pek çok maddi ve manevi zarar ile karşılaşır.

Güvercin Kümeslerinin Haşereleri Nelerdir?

Güvercin kümeslerinde haşerelerden korunmak amacı ile sineklik kullanılması son derece önemli bir elemandır. Kümeste genel olarak bit, pire ve kene gibi böcekler olur. Bu nedenle sık sık bu tür böceklerin ve parazitlerin olup olmadığının kontrolü yapılması gerekir. Güvercin eğer sık sık kaşınıyor ise, tüylerini didikleme yapıyor ise, kümeste huzursuz görünüyor ise büyük ihtimal ile kümeste haşereler vardır. Eğer kümes ortamında parazitler var ise muhtemelen o kümesin hijyen durumu iyi değildir. Fakat kümeste hijyen kurallarına dikkat ediliyorsa parazitler başka kuşlardan ya da böceklerden bulaşmış olabilir. Temizlik kurallarına uyuluyorsa, ortam havalandırması düzenli yapılıyorsa ve kümes nemli bırakılmıyorsa orada haşere oluşumu kolay kolay olmaz.

Bu böceklerin girmesini engelleyici önlemleri almak da fayda sağlar. Mümkün olduğu sürece yabani olan kuş türleri ile temas etmemeleri gerekir. Bit ve keneler için ilaçlama yapılmalıdır. Güvercinlerde olan hareketlilik bunun habercisi olur.

Güvercin Kümeslerinden Kapılacak Hastalıklar Nedendir?

Güvercinlerde soluma nedenli alerjik hastalıklar görülebilir. Yükselen ateşleri ile birlikte ciddi nefes darlığı şikâyetleri görülebilir. Güvercin tozları bunlara neden olur. İştahsız olma durumu, kilo kaybı, halsiz durma ve öksürük gibi şikâyetler ile kendini gösterir. Maske kullanımı bu hastalığa yakalanmamak adına alınacak en önemli önlemlerden biri olarak karşımıza çıkar.

Güvercin kolerası adı verilen bir diğer hastalık da, hayvanlardan bulaşan bir hastalıktır. Güvercin kümeslerinden insanlara bulaşması çok yaygın olmasa da görülmeyecek anlamına gelmez.

O nedenle kümesten çıkar çıkmaz vücut temizliği yapılması gerekir. Ayrıca temizlik yapılır iken gerekli olan eldiven, maske, gözlük ve benzeri araçların kullanılması şarttır. Güvercinlerde eğer bakteri var ise bu insana da bulaşabilir.

Güvercin tozları da insanın soluması ile geçen bir mikrop hastalığıdır. Bu mikrobu güvercin kümese bırakır ise orada 2 gün boyuncu kalıcı olabilir. Bu nedenle mikropların aktif olduğu düşünülerek dikkatli davranılması gerekir. Ateş, baş ağrısı yapar.

Yorumlar (31 yorum)
Kerem
Kerem Cevapla
- 10:15

Evet abi çok mantıklı bunlar ben de artık bunları yapmaya baslayabilirim

Batuhan
Batuhan Cevapla
- 10:31

Abi çok güzel anlatmışsın ilk kez güvercin besliycek olanlara çok güzel bir yazı

  Ercan
  Ercan Cevapla
  - 02:07

  Bence kardeşim güvercin kümesinde saglikli guvercin ve hastaliga karsi olmasi gereken diger bi onemli konuda, guvercinlerin banyo yapabilceklerk bi ortam olmali kendi kendilerine doğal banyolarini yapabilcekleri bi kapta su olup surekli degistirilmeli. Ben hep boyle yapiyorum ve hic hastalik gormuyorum. Tavsiye ederim

Halil taşdelen
Halil taşdelen Cevapla
- 10:32

Güvercin kümesn de ki hastalık lar hakkın da bilgim yoktu çok faydalı. Bilgiler her açidam herkesin okumasını tavsiye ederim

  Abdulkadir
  Abdulkadir Cevapla
  - 13:18

  Abi güvercinler hakkında bilmediğim bir dünya seyi senin sayende öğrendim teşekkür ederim:)

Harun emre çakıcı
Harun emre çakıcı Cevapla
- 10:52

Abi çok eksigim varmış hayvanların neden sürekli hadta oldugunu şimdi anladım bilgiler için çok teşekür ederim allah razı olsun

Osman salih
Osman salih Cevapla
- 10:56

Güvercinler konusunda hiç birşey bilmezken bir adım ileri gitmiş oldum teşekkürler

Armağan
Armağan Cevapla
- 10:57

Artık güvercinler hakkında daha fazla bilgim var HARİKALAR DİYARI ADI GİBİ HARİKA

Mevlüt
Mevlüt Cevapla
- 11:00

Güvercin beslemeye hangi ırkla başlanmalı?

  Hasan
  Hasan Cevapla
  - 11:08

  Abi guvetcin beslemiyordum ama bu bilgileri gorunce hemen alacagim ve besleyecegim hangi irki onerirsin

Metehan Koçak
Metehan Koçak Cevapla
- 11:07

Yeni güvercin almıştım pek beslemeyi bilmiyordum sizin bilgileriniz çok işime yaradı çok teşekkür ederim

Süleyman Sav
Süleyman Sav Cevapla
- 11:15

Güvercin kümesi yapacaklar için güzel bilgiler içeriyor. Mutlaka bakılmalı.

Haydar
Haydar Cevapla
- 11:23

Güzel ve verimli bir makale olmuş abi bu kuşlar hakkındada bilgi sahibi oldum az da olsa

Emre Can
Emre Can Cevapla
- 11:33

Güvercin beslemiyorum ama ilerde alcam bu bilgiler cidden işe yarar özellikle hareşeler ve hastalıklar başlığı

Mustafa Biber
Mustafa Biber Cevapla
- 11:44

Güvercin ilgi alanım OLMAMASINA rağmen akışkan ve açık izah beni bile beslemek için teşvik edici oldu emeğinize sağlık

Hüseyin
Hüseyin Cevapla
- 11:46

Güvercinler hasas hayvanlardır büyük bakım ve emek isterler.eskiden günümüze ulaşmış güvercin sevdası aslında bize çok şeyler kazındırır.örnek versem aslında bir çok şeyi konu almam gerekir ben en basit örneklerden vereyim(güvercin sevdası çocukları kötü ve pis işlerden uzak tutar).kümeslerinden bahserdersemde güvercin kümsesinde aslında bir sınır yoktur.hayal gücünün istediği kadar güvercin kümesi projesi çizebilir hatta hayata geçirebilirsin.hastalıklardan bahsedersemde insanlara bulaşa bilir hastalıklar olduğunu öğrendim.Bunlara dikkat edillmesi gerekir.En önemliside temizliğidir kümes temizliğiyapıldığında ne hastalık nede farklı şeyler kümesimize bulaşamaz.en ama en önemlisi ise hayvanlarımızın sağlığıdır.

  Ömer faruk yaka
  Ömer faruk yaka Cevapla
  - 12:09

  Güvercin beslemeyi bilmiyordum senin bilgilerine bir çift güvercin alıp onlara güzel bir kumes yaptım bilgilendirmelerin İcin çok teşekkürler

Mert Demirci
Mert Demirci Cevapla
- 12:08

Yeni güvercin kümesi kuracaklar için ve kümesi olupta yanlış adımlar atanlar için güzel bilgi olmuş. Haşere hastalık ve kümes huzursuzluğunu olusturacak durumları en aza indiricek bilgi akışı olmuş. Herkesin faydalanabileceği bilgiler için teşekkürler harikalar diyarı.

Mehmet Kandamar
Mehmet Kandamar Cevapla
- 12:25

Okuduğum kadarıyla güvercin için gerekli olan bütün kümes şartlarını sağlamışım ama diğer yazınızla bunu birleştirdiğimde tek sorunun onları besleme şeklim olduğunu anladım yem çeşitliliği sunmamışım kuşlara. Bu da kuşların verimliliklerini azaltmış. Youtube kanalınızdan geliyorum mümkünse çekiliş listesinde yer almak istiyorum.

Ali Görkem Güney
Ali Görkem Güney Cevapla
- 13:06

Abi senin sayende Güvercin kümeslerinde kapılacak hastalıklar dan cok şey öğrendim Mesela kolerası hastalığını öğrendim
Artık güvercinlerimin yanından ayrılınca yıkanacağım
Cok teşekkürler
Sevuliyorsunuz
Inşallah
Gelecekteki fikirleriniz gerçekleşir

alican
alican Cevapla
- 13:37

Güvercin yuva konumu olsun gerek hastalıklar olsun bir çok bilgi bu konuda güzel bir şekilde toplayıp bize sunduğun için teşekkürler

Bekir öz
Bekir öz Cevapla
- 15:29

Abi güvercinler ve kümesdeki hastalıklar hakında bu kadar bilgim yoktu bizi bilgilendirdiğin için teşekkür ederiz

Mehmet akif
Mehmet akif Cevapla
- 20:18

Muhteşem bilgiler bu bilgileri edinmeden güvercin beslemeye çalışmak o canlıya eziyet olacaktır bu değerli bilgiler için teşekkürü size borç biliyoruz

Melih Altuncu
Melih Altuncu Cevapla
- 20:29

Abi hiç güvercinler iletişim yolunda kullanmayı düşündün mu hem guvercin rahat rahat ucmus olur

Yakup ertaş
Yakup ertaş Cevapla
- 20:58

Abi ben güvercin bakmak istiyorum ama alamıyorum korkuyorum ölücekler diye korkuyorum ama senin bilgilerim sayesinde güzel bir kümes yapıcam ve ALLAH NASİP ederse yazın güvercin bakıcam sağol ve son olarak abi güvercinlerin çok güzel nazar değmez inşallah

Yusuf Anlaş
Yusuf Anlaş Cevapla
- 22:17

Güvercin kümesinin yanında çiftleşme kümesinde yapıla bilir bu kümeste istenen dişi ve erkek koyularak çift olması sağlanır

Hasan Yılmaz
Hasan Yılmaz Cevapla
- 08:29

Güvercinlere karşı hiç ilgim yok, insanların güvercinlere bu kadar ilgi duyması, çocuklarından fazla onlarla ilgilenmesi hep beni şaşırtmıştır.
Çevremde çok güvercin beskeyen
vardı eskiden.
Şu an az.
Hep kümesin iç dekorunu merak edip bir kez bakmışımdır o kadar.

Yakup ertaş
Yakup ertaş Cevapla
- 17:58

Abi güvercinler hassas hayvanlardır seninde dediğin gibi haftada bir temizlenmeli, kuru tutulmalı,birde güvercin yavruları karga, ve kediler için bir hedeftir, o yüzden girişleri sadece onlara özel olmalıdır

CUMA reis
CUMA reis Cevapla
- 21:21

Bence kardeşim güvercin kümesinde saglikli guvercin ve hastaliga karsi olmasi gereken diger bi onemli konuda, guvercinlerin banyo yapabilceklerk bi ortam olmali kendi kendilerine doğal banyolarini yapabilcekleri bi kapta su olup surekli degistirilmeli. Ben hep boyle yapiyorum ve hic hastalik gormuyorum.

Harun özturk
Harun özturk Cevapla
- 09:29

Güvercin cok güzel bi varlik keske herkes beslesee

İsa demir
İsa demir Cevapla
- 23:32

Hepsi olması gerektiği gibi yazılmış. Tavuklarda da olduğu gibi güvercinlere de toprak banyosu yapmaları için bir ortam hazırlansa daha sağlıklı bir ortam olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara