Güvercin Nasıl Beslenir?

Güvercinler, dünyamıza hem renk hem de ses katan en güzel hatta en çok sevilen kuşlar biridir. En güzel özelliklerinden birisi de evcilleştirilebilmeleridir. Hatta güvercinlerin bazı belirgin özellikleri sayesinde uzun yıllar bazı amaçlar için kullanılmıştır. Güvercinlerin gelişmiş olan beyin yapısı ile zekâları diğerlerine kıyasla daha fazla gelişmiştir. Bu yüzden eskiden bilinir ki güvercinler, posta amaçlı kullanılmıştır. Güvercinler tek gibi gözükse de yaklaşık 200-300’e yakın türü bulunmaktadır. Ancak ülkemizde sadece 7-8 adedi yaşamını sürdürmektedir. Güvercinler için beslenme oldukça hassas bir noktadır. Beslenme, yaşamlarını idam etmeleri ve soylarını devam ettirebilmeleri için en çok dikkat edilmesi gereken detaydır. Peki, güvercinler nasıl beslenir? Birazdan tüm detaylarıyla bu soruyu cevaplandıracağız.

Güvercin Beslenme Noktası

Güvercinlerin beslenmesi aslında çok basittir. Genel olarak buğday cinsinden olan tohumlarını tüketerek yaşamlarını sürdürmektedirler. Güvercinlerin hiçbir şekilde dişleri yoktur bu yüzden yedikleri tüm yemleri direkt olarak yutarlar. Ağız bölgesinin alt kısmında bulunan kursağı ile yemini burada toplar ve taşlık bölümü ile parçalanmasını sağlamaktadır. Güvercinlerin doğru beslenmesi yaşam süreleri ile orantılıdır.

Yaşam sürelerini ciddi oranda değiştirmektedir. Yaklaşık olarak ömürleri 15 yıl kadar olmaktadır. İyi bir güvercin büyütmek kesinlikle iyi bir şekilde beslemekten geçmektedir. Sağlıklı bir güvercin büyütmek ve beslemek için öncelikle büyük bir kümese ihtiyacınız olacaktır.

Böylece geniş bir ortam ile güvercinler hem rahat barınabilir hem de rahat üreyebilirler. Özellikle kümesin yapısının ahşap olması veya toprak üzeri tarzı yapıdan oluşması, meydana gelebilecek rutubetleri ciddi anlamda engellemektedir.

Kümeslerin içerisine bol oksijen girmesi kesinlikle çok önemlidir. Bu yüzden küçük de olsa kümes içerisinde bir pencere açılmalıdır. Ayrıca pencere içerisinde mutlaka mikroplardan koruyan sinek teli bulunmalıdır. Özellikle kapıya veya pencere üzerinde cam olan kümes tercih edilmesi güneş açısından oldukça önem teşkil etmektedir.guvercin nasil beslenir

Güvercin Nasıl Beslenmelidir?

Güvercinler için gerekli olan sistemin kurulması önemlidir. Böylece güvercinler sağlıklı bir şekilde büyümüş olacaklardır. Sadece ortam değil, bu nokta da yemlerinde önemli olduğunu görmekteyiz. İyi ve kaliteli bir şekilde beslenmeyen güvercinler çok çabuk hastalanarak ölmektedirler.

Bunun en büyük sebebi de sadece buğday tarzı beslenme veya mısır ile beslenmeden kaynaklanmaktadır. Doğal vücut yeteri kadar vitamin ve mineral depo etmemektedir. Oysa ki özellikle vitamin ve mineraller güvercinlerin beslenmesinde, tüylerinin parlak ve yumuşak olmasında, kas ve kemiklerinin sağlam yapıda olmasında hatta hastalıklara karşı dirençli olmasında kesinlikle oldukça önemlidir. Bu yüzden gelişimine dikkat ettiğiniz güvercinlere buğday tanelerinin yanında ekstra bu gıdalarla da desteklemelisiniz. Peki, bunlar nelerdir? İşte vitamin ve mineral bulunduran gıdalar…

 • Kırmızı mercimek,
 • Kendir tohumu,
 • Kuru bezelye,
 • Brokoli,
 • Havuç,
 • Yaban mersini,
 • Ispanak,
 • Yeşillik,
 • Pirinç tohumu,

Gibi ürünlerle desteklemek önemlidir.

Güvercin Beslemek ve Büyütmek

Güvercinler için sağlıklı tanımı yapabilmek için gerekli olan tüm besin ve vitaminler azar azar da olsa verilmelidir. Güvercinleri yetiştirirken ve büyütürken en doğal yaşamı onlara sunmalıyız. İçerisinde zehir bulundurmayan her tür tohum güvercinlerin neredeyse beslenmesine ve sağlıklı kalmasına olacak sağlamaktadır.

Sadece yem olarak değil, sulukları da önem teşkil etmektedir. Güvercinlerin sağlıklı bir şekilde beslendiğinden emin olmak için yedikleri tohum ve yemlerin taze olması gerekmektedir.

Ayrıca vitaminli su takviyesi ile desteklenmelidir. Doğal olarak her insan da olduğunu kuşlar birer canlıdır. Büyüme ve gelişme için en büyük etken daima yediğimiz gıdalardır. Haliyle su en büyük etkendir. Umarız yardımcı olabilmişizdir.

“Güvercin Nasıl Beslenir?” üzerine 5 yorum

 1. Güvercinlerim bir gün yediklerin sonra ki gün yemiyorlar? Her gün için farkli farkli yem mi bulmaliyim ? Güvercin için beslenme programı yaparmisiniz ?

  Yanıtla
Yorum yapın