Güvercin Ne Yer?

Bu başlık altında güvercin ne yer, güvercin sağlığı, güvercin beslenmesi, güvercin yemleri ve güvercin yemleri nelerdir gibi konulara değineceğiz. Her canlıda olduğu gibi güvercinler için de dengeli beslenme konusu çok önemli olan bir konudur. Yem karışımları hazırlanırken, güvercinlerin ihtiyaçları doğrultusunda besin maddeleri güvercinlerin içinde oldukları değişik dönemlere göre de değişim sağlar. Yaz ayları uzun ve sıcak olan günler sürecinde davranışları arasında kışın kısa ve soğuk olan günler içinde olan zaman geçirme biçimlerinde farklılıklar vardır. Hazırlanacak olan yem karışımları aklınıza gelebilecek herhangi bir karışımdan meydana gelebilir. Güvercin ne yer sorusunda tahıl karışımlarından oluşan buğday, pirinç, mısır, mercimek ya da bezelye güvercinler için oldukça yararlı olan besin kaynaklarıdır denilebilir. Fakat bu yemler güvercinlerin cinslerine değişebilen iri taneli ya da küçük taneli yemler olabilir. Ayrıca mevsimine göre de daha yağlı tahıllar ya da daha yağsız tahıllar üretilir. Güvercinler bu yedikleri yemleri taş yemek adına öğütmeye çalışırlar. Bu nedenle hazır mineral ya da vitamin katkısı bulunan kırma taşlar güvercin için daha uygun bulunur. Güvercinlerin öğütücü olan midelerine ise taşlık adı verilir. Çünkü sindirim süreci için taş ya da mineral yemeleri gerekli olmaktadır. Çiftleşme dönemlerin süresince kırılmış ya da ezilmiş ceviz, fıstık, fındık kuru üzüm, kuru dut malzemeleri de az miktarlarda verilirse güvercin için istek arttırıcı olabilir. Hem de besleyici özelliği daha fazla olduğundan güvercin için faydalı olabilir. Güvercinlerde bu beslenme sayesinde yumurta ve aynı zamanda yavru kalitesi de artarken aynı zamanda yavru ölümlerinde azalma görülür. Birçok hayvan doğada bulunan killi toprak, kireç ya da kum taneleri yemektedir. Bu durumda kümesin bir tarafında killi toprak ya da ince mozaik kırığı bulundurmak güvercin için faydalı olabilir.

Güvercin Bakımı ve Güvercin Barınağı

Güvercin temizliği öncelikle sahibinden başlar. Bundan dolayı güvercini ne kadar ele almazsa güvercin de kendini o kadar temiz ve pırıl pırıl yapmış olacaktır. Şayet gerekli şartlar oluştuğu taktirde kendi kendilerini temizleyebilen canlılardır. Hafta içerisinde bir defa olmak kaydıyla fazla derin olmayacak geniş bir kaba ya da bir tepsi içerisine su doldurularak bırakılır. Suyun içine de az miktarda sirke eklenebilir. Sirke aynı zamanda güvercinlerde bit oluşmasını azaltır ya da güvercinin zayıflamasını da engeller. Güvercininize ayrıca kış aylarında da banyo yaptırmanız gerebilir. Önüne koymuş olacağınız sıcak su ile yaz ayları ya da kış ayları fark etmeden yıkanmak isteyecekler.

Güvercin Sağlığı

Güvercinlerin sağlığı açısından en önemli konu kümes bakımıdır. Güvercin sağlığı için;

 • Kümes büyüklüğünün güvercin için yeterli büyüklükte olup olmadığına dikkat edilmelidir.
 • Kümeste temiz havaya imkân verecek derecede havalandırma delikleri bulundurulmalıdır.
 • Kümes içinde bulunan hava ne kuru nede fazla nemli olmalıdır.
 • Kümes tabanının ya da tüneklerin kuru kalması sağlanmalıdır.
 • Kümes sık sık temizlenmelidir.

Güvercin Beslenmesi

Güvercinlere verilecek yem miktarı yaklaşık 40–50 gr arasındadır. Yem verme tek öğün olup oda akşamları yapılır. Yemleme işlemi yapılırken; küçük aynı zamanda az sayıda kuşun olduğu kümeslerde yemlik kullanılırken, büyük aynı zamanda kalabalık kümeslerde yemleme işlemi yapılan alanın temiz olduğuna dikkat edilmelidir. Yem kümes tabanına direkt olarak atıldığında hastalık taşıyor olan kuşların dışkılarının yemlere bulaşması sayesinde diğer hayvanlar da kolaylıkla hastalıklı olabilirler.

Güvercin Yemleri

Burçak yemleri yüksek seviyede sindirilebilir proteine sahiptir. Çavdarlı yemler ise sulu dışkı yapmaya neden olurlar. Güvercinler yemlik baklayı maalesef isteksiz tüketir durumda olurken baklayı gayet severek tüketirler.guvercin ne yer

Tüy Değişiminde Beslenme

Tüy değişimi süreci güvercinleri oldukça etkiler. Bu dönemde güvercinler durgunlaşır, tüyleri dökülüp yeni tüyler çıkarken huysuz olur ayrıca sürekli kaşınırlar. Tüy değişimi sırasında vitamin ilavesi gereklidir. Ayrıca güvercinler tüy değiştirirken amino asitler aracılığıyla desteklenmelidir. Vücut dokularında önemli yer alan proteinler tüy yapısında %88 oranında bulunur. Tüy dökümü devresinde güvercinlerin sağlığını koruyabilmek adına yeterli protein almaları gereklidir. Yemler de bulunan yağ oranının düşük miktar olması da tüylere parlaklık verir.

Güvercin Yemleri Nelerdir?

 • Buğday: Binlerce çeşidi olan bir bitkidir.
 • Arpa: Ülkemizde buğdaydan sonra en çok yetişen tahıl çeşididir.
 • Yulaf: Dünyada hayvan yemi olarak üretilir.
 • Mısır: Büyük taneli olan mısırların güvercinlerin kolay yemesi için kırılması gerekir.
 • Sorgum (Akdarı): Ülkemizde hayvancılık alanında yem bitkisi olarak kullanılır. Akdarı adı ile bilinmektedir.
 • Pirinç : Hastalıktan kaynaklan mayan sulu dışkılarında pirinç verildiğinde olumlu etkisi bulunur.
 • Mercimek: Güvercinler tarafından çok sevilerek tüketilen yem çeşididir.
 • Burçak: Güvercinler tarafından çok sevilerek tüketilen yem çeşididir.
 • Çılban: Özellikle de yavruların daha çabuk gelişmesini sağladığı amacıyla tercih edilen yem çeşididir.
 • Bakla: Güvercinlere verilen baklanın kolay yiyebilmeleri adına kırık bakla olması gerekmektedir. Güvercinler tarafından sevilmeyen, isteksiz şekilde tüketilen yem çeşididir.
 • Bezelye: Bu tohumlar yem olarak kullanılmaktadır.
 • Fasulye: Güvercinlere verilecek fasulyenin kolay yiyebilmeleri için kırık olması gerekmektedir.

Su İhtiyacı

Güvercinlerin su ihtiyacı günlük olarak ve aynı zamanda taze olarak karşılanmalıdır. İlaç ya da vitamin eklenmiş sularda kümeste uzun bir zaman tutulmalı, bekletilmemelidir. Güneş ışığı suyun içindeki vitaminleri güçlü olarak etkileyeceğinden dolayı su kabının gölgede tutulması daha uygun olacaktır. Bütün suluklar hafta içinde birkaç kez yıkanmalı ya da fırça ile iyice temiz duruma getirilmeli. Dengesiz beslenme ya da enerji eksikliği sonucunda gözlenen olaylarda büyük kafa, soluk deri, ince ayaklar, tüylerin yönünün karışması, dengesiz kilo ve tüylerin karışımı gibi durumlar gözlenir.

“Güvercin Ne Yer?” üzerine 32 yorum

 1. Abi 17 yasındayım ve şuana kadar hiç beslemedim ama bi ara bende beslemek isterim almak nasip olursa burdan bakabilirim ne vericeğime ve nasıl bakacağıma çok iyi olmuş.
  Bide çekiliş için böyle yazı yazcaz yoksa geçen youtube da yaptığın gibi mi olcak.

  Cevapla
 2. Abi bu benim için çok iyi oldu ben de beslicem artık su an 1.2 tane var bende bunların bazılarını bilmiyordum

  Cevapla
 3. Abi bu yazıda güvercinlere tüy döneminde falan tam olarak ne yemi vereceğimi bilmiyordum teşekkürler

  Cevapla
 4. Güvercin lerime yazdığımız yemleri hepsin den karşım yapıp verdim hepsini çok iştahlı şekil de yiyor lar sağolun

  Cevapla
 5. Yeni güvercin aldığım için ne yem vereceğimi bilmiyordum bilgileriniz için çok teşekkür ederim iyi günler

  Cevapla
 6. Bilgiler çok güzel. Hep arkadaşlardan aşinayım, Güvercinler tavuk gibi değil daha nazik hayvanlar ve gerçekten zor o yüzden hiç güvercin beslemedim.

  Cevapla
 7. Aslında güvercine o kadar meraklı bir insan deiğilimdir.Sanırsam güvercinlerinde yem çeşitleri oluyormuş.hayvanların en önemli ihtiyacı olan su hergün değiştirilmelidir.aksi halde değiştirilmediğinde farklı hastalıklara yol açabilir.aslında yem olarak benim düşüncem en doğal yemi kullanmaktır.benim diuyeceklerim bu kadar ben harikalr diyarının duyurusunu yapmış olduğu çekilişten geliyorum tüm arkadaşlara boll şanslarımı diliyorum.bilgilendirici bir yazı hazırlamışınızdır teşekkürler.

  Cevapla
 8. Bende bir süre Güvercin besledim ama malesef yumurta dahi alamadım. Bu yazınızı okuyunca anladım ki meğer ben güvercin bakımı hakkında pek birşey bilmiyormuşum; sadece buğday ile besliyordum. Kuşlar çiftleşip yuva yapmalarına rağmen yumurta alamadım.

  Cevapla
 9. Bana göre güvercinlerde de kendilerine özgü bir asillik, sorumluluk bilinci bulunmaktadır. Çok zarif canlılar olmalarına rağmen kış şartlarınada dayanıklı bir yapıda yaratılmışlardır. Bu canlılar da insanlar için büyük bir ibret vesilesidir. Saygılarımla. Vesselam…

  Cevapla
 10. Abi sağol bilgilerin için bende çok hayvan severim ama yer olmadığı için bakamıyoruz keşke sokak hayvanlarına bakabilsem ama durumumuz yok sağol bilgiler için elimden geleni yapıcam güvercinler için

  Cevapla
 11. güvercinlerinde yem çeşitleri oluyormuş.hayvanların en önemli ihtiyacı olan su hergün değiştirilmelidir.aksi halde değiştirilmediğinde farklı hastalıklara yol açabilir.aslında yem olarak benim düşüncem en doğal yemi kullanmaktır nokta

  Cevapla
 12. Merhabalar benim çocuklar sokakta yaralı bi güvercin bulmuş boynundan ve göğsünden gözleri kapalıydı gagasıda temizledik buğday verdik su da içti ama bugün üçüncü gün ve bugün hiç bişi yemiyo içmiyo yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 13. Penceremde mardin güvercini bakıyorum. Arada gidip geliyor 2 gündür hiç gitmedi hasta olmuş insan gibi şiddetli kustu buğdaylar çıktı birşey yemiyor hafif isal ve halsizlik var yem yemiyor. Ne önerebilirsiniz ☹️

  Cevapla
Yorum yapın