Güvercin Ne Yer?

Bu başlık altında güvercin ne yer, güvercin sağlığı, güvercin beslenmesi, güvercin yemleri ve güvercin yemleri nelerdir gibi konulara değineceğiz. Her canlıda olduğu gibi güvercinler için de dengeli beslenme konusu çok önemli olan bir konudur. Yem karışımları hazırlanırken, güvercinlerin ihtiyaçları doğrultusunda besin maddeleri güvercinlerin içinde oldukları değişik dönemlere göre de değişim sağlar. Yaz ayları uzun ve sıcak olan günler sürecinde davranışları arasında kışın kısa ve soğuk olan günler içinde olan zaman geçirme biçimlerinde farklılıklar vardır. Hazırlanacak olan yem karışımları aklınıza gelebilecek herhangi bir karışımdan meydana gelebilir. Güvercin ne yer sorusunda tahıl karışımlarından oluşan buğday, pirinç, mısır, mercimek ya da bezelye güvercinler için oldukça yararlı olan besin kaynaklarıdır denilebilir. Fakat bu yemler güvercinlerin cinslerine değişebilen iri taneli ya da küçük taneli yemler olabilir. Ayrıca mevsimine göre de daha yağlı tahıllar ya da daha yağsız tahıllar üretilir. Güvercinler bu yedikleri yemleri taş yemek adına öğütmeye çalışırlar. Bu nedenle hazır mineral ya da vitamin katkısı bulunan kırma taşlar güvercin için daha uygun bulunur. Güvercinlerin öğütücü olan midelerine ise taşlık adı verilir. Çünkü sindirim süreci için taş ya da mineral yemeleri gerekli olmaktadır. Çiftleşme dönemlerin süresince kırılmış ya da ezilmiş ceviz, fıstık, fındık kuru üzüm, kuru dut malzemeleri de az miktarlarda verilirse güvercin için istek arttırıcı olabilir. Hem de besleyici özelliği daha fazla olduğundan güvercin için faydalı olabilir. Güvercinlerde bu beslenme sayesinde yumurta ve aynı zamanda yavru kalitesi de artarken aynı zamanda yavru ölümlerinde azalma görülür. Birçok hayvan doğada bulunan killi toprak, kireç ya da kum taneleri yemektedir. Bu durumda kümesin bir tarafında killi toprak ya da ince mozaik kırığı bulundurmak güvercin için faydalı olabilir.

Güvercin Bakımı ve Güvercin Barınağı

Güvercin temizliği öncelikle sahibinden başlar. Bundan dolayı güvercini ne kadar ele almazsa güvercin de kendini o kadar temiz ve pırıl pırıl yapmış olacaktır. Şayet gerekli şartlar oluştuğu taktirde kendi kendilerini temizleyebilen canlılardır. Hafta içerisinde bir defa olmak kaydıyla fazla derin olmayacak geniş bir kaba ya da bir tepsi içerisine su doldurularak bırakılır. Suyun içine de az miktarda sirke eklenebilir. Sirke aynı zamanda güvercinlerde bit oluşmasını azaltır ya da güvercinin zayıflamasını da engeller. Güvercininize ayrıca kış aylarında da banyo yaptırmanız gerebilir. Önüne koymuş olacağınız sıcak su ile yaz ayları ya da kış ayları fark etmeden yıkanmak isteyecekler.

Güvercin Sağlığı

Güvercinlerin sağlığı açısından en önemli konu kümes bakımıdır. Güvercin sağlığı için;

 • Kümes büyüklüğünün güvercin için yeterli büyüklükte olup olmadığına dikkat edilmelidir.
 • Kümeste temiz havaya imkân verecek derecede havalandırma delikleri bulundurulmalıdır.
 • Kümes içinde bulunan hava ne kuru nede fazla nemli olmalıdır.
 • Kümes tabanının ya da tüneklerin kuru kalması sağlanmalıdır.
 • Kümes sık sık temizlenmelidir.

Güvercin Beslenmesi

Güvercinlere verilecek yem miktarı yaklaşık 40–50 gr arasındadır. Yem verme tek öğün olup oda akşamları yapılır. Yemleme işlemi yapılırken; küçük aynı zamanda az sayıda kuşun olduğu kümeslerde yemlik kullanılırken, büyük aynı zamanda kalabalık kümeslerde yemleme işlemi yapılan alanın temiz olduğuna dikkat edilmelidir. Yem kümes tabanına direkt olarak atıldığında hastalık taşıyor olan kuşların dışkılarının yemlere bulaşması sayesinde diğer hayvanlar da kolaylıkla hastalıklı olabilirler.

Güvercin Yemleri

Burçak yemleri yüksek seviyede sindirilebilir proteine sahiptir. Çavdarlı yemler ise sulu dışkı yapmaya neden olurlar. Güvercinler yemlik baklayı maalesef isteksiz tüketir durumda olurken baklayı gayet severek tüketirler.guvercin ne yer

Tüy Değişiminde Beslenme

Tüy değişimi süreci güvercinleri oldukça etkiler. Bu dönemde güvercinler durgunlaşır, tüyleri dökülüp yeni tüyler çıkarken huysuz olur ayrıca sürekli kaşınırlar. Tüy değişimi sırasında vitamin ilavesi gereklidir. Ayrıca güvercinler tüy değiştirirken amino asitler aracılığıyla desteklenmelidir. Vücut dokularında önemli yer alan proteinler tüy yapısında %88 oranında bulunur. Tüy dökümü devresinde güvercinlerin sağlığını koruyabilmek adına yeterli protein almaları gereklidir. Yemler de bulunan yağ oranının düşük miktar olması da tüylere parlaklık verir.

Güvercin Yemleri Nelerdir?

 • Buğday: Binlerce çeşidi olan bir bitkidir.
 • Arpa: Ülkemizde buğdaydan sonra en çok yetişen tahıl çeşididir.
 • Yulaf: Dünyada hayvan yemi olarak üretilir.
 • Mısır: Büyük taneli olan mısırların güvercinlerin kolay yemesi için kırılması gerekir.
 • Sorgum (Akdarı): Ülkemizde hayvancılık alanında yem bitkisi olarak kullanılır. Akdarı adı ile bilinmektedir.
 • Pirinç : Hastalıktan kaynaklan mayan sulu dışkılarında pirinç verildiğinde olumlu etkisi bulunur.
 • Mercimek: Güvercinler tarafından çok sevilerek tüketilen yem çeşididir.
 • Burçak: Güvercinler tarafından çok sevilerek tüketilen yem çeşididir.
 • Çılban: Özellikle de yavruların daha çabuk gelişmesini sağladığı amacıyla tercih edilen yem çeşididir.
 • Bakla: Güvercinlere verilen baklanın kolay yiyebilmeleri adına kırık bakla olması gerekmektedir. Güvercinler tarafından sevilmeyen, isteksiz şekilde tüketilen yem çeşididir.
 • Bezelye: Bu tohumlar yem olarak kullanılmaktadır.
 • Fasulye: Güvercinlere verilecek fasulyenin kolay yiyebilmeleri için kırık olması gerekmektedir.

Su İhtiyacı

Güvercinlerin su ihtiyacı günlük olarak ve aynı zamanda taze olarak karşılanmalıdır. İlaç ya da vitamin eklenmiş sularda kümeste uzun bir zaman tutulmalı, bekletilmemelidir. Güneş ışığı suyun içindeki vitaminleri güçlü olarak etkileyeceğinden dolayı su kabının gölgede tutulması daha uygun olacaktır. Bütün suluklar hafta içinde birkaç kez yıkanmalı ya da fırça ile iyice temiz duruma getirilmeli. Dengesiz beslenme ya da enerji eksikliği sonucunda gözlenen olaylarda büyük kafa, soluk deri, ince ayaklar, tüylerin yönünün karışması, dengesiz kilo ve tüylerin karışımı gibi durumlar gözlenir.