Güvercin Uçurma Yöntemleri

Güvercin yetiştiriciliği yapan bireylerin en fazla merak ettikleri konulardan biri güvercin uçurma yöntemleridir. Güvercin uçurma yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmanız, kolay bir şekilde uçmalarını sağlamanıza yardımcı olur. Güvercin uçurma yöntemlerine başlamadan önce kuşunuzun sizi sevmesini ve size güvenmesini sağlamanız gerekir. Bunun yanında bakımına ve yemine de dikkat etmelisiniz.

Yaşadıkları alanları mutlaka temiz tutmalısınız. Çünkü güvercinlerin de kendilerine has hastalıkları vardır. Onları bu hastalıklardan korumanız gerekir. Tüm bakımlarını düzenli olarak yaptıktan sonra uçurma yöntemlerine geçebilirsiniz. Güvercin uçurma yöntemlerinin doğru zamanda ve mekanda yapılması oldukça önemlidir.

Güvercin Uçurma Yöntemlerine Ne Zaman Başlanmalıdır?

Güvercin uçurma yöntemlerinin doğru zamanda yapılması gerekir. Bu nedenle özellikle güvercin yetiştiriciliği yapıyorsanız bu zamanı tam bir şekilde tutturmalısınız. Güvercin uçma zamanı geldiğinde mutlaka uçması gereken bir kuş türüdür. Güvercin uçurma yöntemlerine başlamanızın zamanı ise, güvercinlerinizin tüylenmeye başladıkları zamandan 15 gün sonradır. Uçma süresi güvercin ırkına göre değişiklik göstermektedir. Bazı güvercin ırkları uçma yöntemlerini kolaylıkla uygularlar. Bazıları ise uzun bir uğraştan sonra uçmaya çalışırlar. Bu nedenle uçurma yöntemlerini uygularken güvercininizin ırkını göz önünde bulundurmanız gerekir.

Güvercin Uçurma Yöntemleri
Güvercin Uçurma Yöntemleri

Uçurma Yöntemleri İçin Uygun Mekan Tercihi Yapılmalıdır

Uçurma yöntemleri için uygun mekan tercihi önemli bir detaydır. Her kuş türünde olduğu gibi güvercinler de sevdikleri mekanlarda uçmayı severler. Genellikle uçurma yöntemleri için teras ya da balkonlar tercih edilir. Özellikle açık ve geniş bir alanda uçmayı daha çok severler. Uygun mekan bulunduğunda güvercininizi öncelikle oraya alıştırmalısınız. Güvercinin o mekanı tanıması ve oraya alışması son derece önemlidir.

Güvercininizi yeni aldığınızda hemen ona uçurma yöntemlerini uygulamayın. Öncelikle size ve yerine alışması içi ona zaman verin. Aradan belli bir zaman geçince uçurma yöntemlerine başlayabilirsiniz. Bazı güvercin türleri, farklı uçuş tekniklerine sahiptir. Bu nedenle kuşunuzun farklı bir şekilde uçması için onu kesinlikle zorlamayın. Zaten onlar becerebildikleri her türlü uçma tekniğini uygularlar. Bu konuda dilerseniz uzman bir destek alabilirsiniz.

Güvercininizi Geri Dönmesi İçin Alıştırın

Uçurma yöntemlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus, güvercininizin geri dönmesini sağlamanızdır. Özellikle de açık bir alanda uçan güvercinin başka güvercinlere takılıp gitme olasılığı bulunmaktadır. Bu nedenle dikkatli davranmanız gerekmektedir. Güvercininize uçurma yöntemleri uygularken geri dönmelerini sağlamak için yem verebilirsiniz. Böylece kuşunuz yem için mutlaka size geri dönecektir. Bu nedenle yuvasını benimsemesini sağlayın. Sevdiği yemlerden vermeniz onu size daha fazla bağlayacaktır.

Güvercin Uçurma Yöntemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güvercin uçurma yöntemlerini denerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

Bu noktalar ise şunlardır:

  • Uçurma yöntemleri denemeden önce ön çalışma yapmanız gerekir.
  • Uçurma yöntemlerinde aceleci davranmamalısınız.
  • Uçurmayı planladığınız güvercinin yuvası dar olmalıdır.
  • Uçurma yöntemlerini düzenli olarak yapmanız gerekir. Bir gün yapıp bir gün yapmamak yanlış olur.
  • Uçurma yöntemlerini denediğiniz kuşunuzun beslenmesine ekstra dikkat etmelisiniz.

Bu hususlara dikkat etmeniz halinde güvercininizi kısa zaman içerisinde uçurabilirsiniz. Sadece bazı püf noktalara önem vermeniz ve güvercininizi sıkmamanız gerekir. Dilerseniz güvercin vitaminlerini de kullanabilirsiniz. Böylece kuşunuzun performansını daha da artırabilirsiniz. Güvercininizle duygusal bir bağ kurmaya da önem vermeniz gerekir.

 

Yorum yapın