En Çok Görülen Güvercin Hastalıkları

Güvercinleri yetiştiren kişiler güvercinlerde en çok görülen hastalıklar nelerdir merak etmektedir. Hastalıkların neler olduğunu öğrenerek hastalıklara karşı önlem almak istemektedirler. Evlerde ve çatılarda beslenen güvercinlerin hastalanması pek çok sebepten olabilmektedir. Yaygın olarak görülen hastalıklar genelde bakteri, virüs, mantar ve parazitlerin etkisiyle ortaya çıkabilmektedir.

Güvercin Hastalıkları Nelerdir?

Güvercinlerde görülebilecek ciddi hastalıklara karşı önlem almak isteyen güvercin yetiştiricileri güvercin hastalıkları nelerdir merak etmektedir. Çünkü besleyiciler emek vererek yetiştirdikleri güvercinleri kaybetmek istememektedirler. Güvercinlerde en çok rastlanan rahatsızlıklardan bazıları şunlardır;

 • circovirus
 • paramiksovirus
 • koriza
 • salmonella
 • trikomonaz
 • coccidiosis
 • e- coli
 • hexamitiasis
 • ornitosis
 • pox
 • tuberculosis
 • cadidiasis
 • plasmodiosis
 • pasteurelosis
 • adenovirus
 • streptococosis

Farklı sebeplerle ortaya çıkan bu hastalıkların farklı belirtileri vardır ve kişilerin bu belirtileri fark ettiklerinde önlem almaları gerekmektedir. Güvercinler bazı hastalıkları insanlara da bulaştırdığı için kişilerin hem hayvanlarının hem de kendi sağlıklarını düşünerek gerekli çalışmaları yapması gerekmektedir.guvercin hastaliklari nelerdir

Güvercin Hastalıkları Belirtileri

Güvercinlerde çeşitli sebeplerle ortaya çıkan hastalıkların belirtileri de hastalıkların seyrine göre farklılık göstermektedir. Güvercin hastalıkları belirtilerinden bazıları şunlardır;

 • Virüs kaynaklı ortaya çıkan paramiksovirus isimli hastalığa yakalanan güvercinlerde iştahsızlık ve kilo verme gibi belirtiler görülür. Ayrıca bu rahatsızlığı yaşayan güvercinlerde ayak felci görülebilir. Bu hastalığa yakalanan güvercinlerde ölüm oranı yüksektir.
 • Bakteriler sebebiyle ortaya çıkan salmonella rahatsızlığına yakalan güvercinlerde nefes darlığı, halsizlik, kilo kaybı ve kanatlarda ur şeklinde şişlikler görülebilir. Bu hastalık daha çok genç ve yavru güvercinlerde görülürken ölümlere sebep olur.
 • Akut nezle olarak da adlandırılan koriza rahatsızlığına yakalanan güvercinlerde nefes problemleri, aksırma ve burun akıntıları görülür. Genelde bu hastalık ilkbahar ve sonbahar başlarken görülür.
 • Trikomonaz rahatsızlığına yakalanan güvercinlerde sulu ishal, kilo kaybı, halsizlik ve solunum problemleri görülmektedir. Bu hastalık özellikle yetişkin durumdaki güvercinlerin tamamına yakınında görülmektedir.
 • Adenovirus rahatsızlığına yakalanan güvercinlerde vücutta şişme ve tümör gibi belirtiler görülmektedir. Bu hastalık genelde genç güvercinlerde görülmektedir.

Bu belirtileri gören kişilerin kuşları veterinerlere götürerek ve hastalığa iyi geldiği bilinen ilaçları kullanarak hastalıklardan kurtulmaları mümkün olmaktadır.

Güvercin Hastalıkları Tedavisi

Güvercinlerde görülen hastalıklar için farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Örneğin bakteriler yoluyla ortaya çıkan e- coli isimli hastalığın tedavisi için furazolidon, sulfadiazin ve trimetoprim gibi maddeleri içeren ilaçların kullanılması gerekmektedir. Plasmodiosis olarak bilinen sıtma hastalığına yakalanan güvercinlerde Aralen ve Jedds quinie powder isimli ilaçlarla tedavi edilmektedir.

Ayrıca bu hastalığın teşhisi ve tedavisinde geç kalındığında güvercinlerin ölümüne sebep olabilmektedir. Koriza gibi bakteri hastalıklarına yakalanan güvercinlerse antibiyotiklerle tedavi edilebilmektedir. Güvercin hastalıkları tedavisi uygulamak için öncelikle hastalığın teşhis edilmesi gerekmektedir.

Teşhis yapılmadan uygulanacak yanlış işlemler güvercinin kaybına neden olabilmektedir. Bu sebeple hasta olduğu düşünülen güvercin doktor kontrolüne götürülmesi gerekmektedir.

Güvercin Hastalıkları İlaçları

Genç veya yetişkin olan güvercinlerde farklı sebeplerden ortaya çıkan güvercin hastalıkları ilaçlarla ortadan kaldırılabilmektedir. Bunun için hastalığın sebebi ortaya çıkarılmalı ve uygun ilaçlar kullanılmalıdır. Genel olarak kullanılan güvercin hastalıkları ilaçları şunlardır; Alfoxil, Aralen, Atabirin, Flagyl, Mikostatin Süspansiyon, Furavet ve Gesol gibi ilaçlardır. Bu ilaçların doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

Tuberculosis Hastalığı

Güvercinlerde yaygın olarak görülen hastalıklar arasında tuberculosis yani verem hastalığı da yer almaktadır. Bu hastalık kuşlarda aşırı kilo kaybına, tüylerde dökülme ve renk kaybına, ishale ve kansızlığa sebep olmaktadır. Bu hastalık genelde anlaşılamayan bir hastalıktır ve ilaçla herhangi bir tedavisi yoktur.

Bu sebeple tuberculosis hastalığına yakalanan güvercinler genelde ölmektedir. Bu hastalık aynı zamanda insanlara ve hayvanlara da bulaşabilen bir hastalıktır. Bu yüzden hastalığın tespit edildiği güvercinlerin diğer güvercinlerden ayrı bir yerde tutulması gerekmektedir.

Güvercinlerde Plasmodiosis Hastalığı

Plasmodiosis hastalığı güvercin sıtması olarak da adlandırılan bir hastalıktır. Bu hastalık plasmodium adı verilen bir bakteri sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıkta sivrisinekler sayesinde yayılmaktadır. Hastalığın belirtileri arasında ateş yükselmesi, tüy kabarması, güçsüzlük, performans düşüklüğü ve kansızlık gibi belirtileri vardır.

Güvercin hastalıkları arasında en çok görülenlerden birisi olan bu hastalık kan testi sayesinde ortaya çıkarılabilmektedir. Bu hastalığın tedavisinin yapılmaması durumunda güvercinlerin ölümüne neden olmaktadır. Güvercin sıtması için doktorun önerdiği Atabirin, Aralen tablet ve jedds quinie powder isimli ilaçların düzenli kullanılması gerekmektedir.

Güvercin Hastalıkları Kursak Şişmesi

Güvercinlerde yaygın olarak görülen hastalıklardan birisi de kursak şişmesi olarak da anılan cadididasis isimli hastalıktır. Hastalık mantar mikrobu sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığa yakalanan güvercinlerde kursak bölgesinin şişmesi, yara oluşması, kusma, kansızlık ve ağızdan kan gelmesi gibi belirtileri bulunmaktadır.

Mikrobik bir rahatsızlık olan bu hastalıktan kurtulmak için güvercinlerin nystatin etken maddesine sahip ilaçları veterinerler gözetiminde kullanması gerekmektedir. Bu sayede güvercin hastalıkları kursak şişmesi sorunundan kurtulmak mümkün olmaktadır. Bu hastalığa yakalanmamak için güvercinlere bayat ve küflü yem verilmeme dikkat edilmesi gerekmektedir.guvercinlerde en cok gorulen hastaliklar

Güvercin Hastalıkları Ayak Felci

Günümüzde güvercin hastalıkları ayak felci ile sonuçlanabilmektedir. Bu hastalıklar arasında streptococcosis isimli hastalık yer almaktadır. Streptococcosis isimli hastalık aynı isimli bakteriden kaynaklanmaktadır. Bu hastalığa yakalanan güvercinler ayak felci olabilmektedir. Hastalığın tedavi edilmemesi durumunda güvercin ölümlerine de sebep olmaktadır.

Bu hastalığın belirtileri arasında ayak ve kanatlarda yara oluşumları, iltihaplanmalar, zayıflama, ateş yükselmesi ve solunum problemleri görülmektedir. Hastalık ilerledikçe ayakta topallama ve kanatlarda tutulma görülürken tedavi edilmemesi sonucunda felce neden olabilmektedir.

Güvercinlerin Yetiştiricilerine Bulaştırdığı Hastalıklar

Güvercinler çeşitli mikrop ve bakterilerden dolayı rahatsızlanmaktadır. Bu rahatsızlıklar güvercinleri etkilediği kadar yetiştiricilerini de etkilemektedir. Bu hastalıklar arasında streptococcolis isimli hastalık yer almaktadır. Bunun dışında güvercin akciğer hastalığı sebebi olarak da gösterilmektedir. Yetiştiricilerin güvercinlerin dışkılarını soluduklarında ve tüylerine maruz kaldıklarında bu hastalığa yakalandıkları görülmektedir.

Bu hastalığın tüylerin ve dışkıların akciğer dokusuna zarar vermesinden ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bu hastalığa yakalanan kişilerde solunum problemleri görülmektedir. Bunun dışında titreme, ateş ve kas ağrıları görülmektedir. Bu şikâyetlerde bulunanlar ve güvercin beslediğini belirten kişilerde yapılan doktor incelemeleri sonunda akciğer hastalığına yakalandıkları görülmektedir.

“En Çok Görülen Güvercin Hastalıkları” üzerine 9 yorum

 1. Güvercinler Hakkında Bilgi Almak İçin Geldim Çok Eksiğiniz Var. Lütfen Sitenize Daha Çok Güvercin Bilgileri Yükleyin

  Yanıtla
 2. Güvercin yetiştiriciliği kanatlı hayvan dalındaki en ince sanattır. Aşkı tavuktan daha fazladır aman dikkat kara sevdaya yakalanmayın ?

  Yanıtla
 3. Kuşlar yavrularını kusarak besledikleri için, kendi yuvalarını enfekte etme riskinden ötürü mikrop kapma ihtimalleri diğer kanatlılara göre daha yüksektir. Bu anlamda sızan parazitler iç organlarını da etkileyebilir ve çeşitli hasarlara neden olabilir. Buna ilaveten genellikle yedikleri yiyeceklerden ve içtikleri sudan hastalık kapma riskleri yüksektir.

  Yanıtla
 4. Yillardir besledigim bir kanatliydi ama okul olduğu icin birakmak zorunda kaldim hastaliklar gozunuzu korkutmasin kimsenin temiz ve severek bakilirsa hic birsey olmaz

  Yanıtla
Yorum yapın