Güvercinlerde Kalıtım Ve İshal

Güvercinlerin dışkısının su şeklinde olması ve katı bir kısımdan meydana gelmesi ya da dışkının sosis şeklinde olması paramaksi olarak adlandırılan virüs hastalığını içerdiğini ifade ediyor. Eğer ki kümesinizde yer alan güvercinlerden 10 tanesinden 3’ünde böyle bir dışkı söz konusu ise panik yapmanıza gerek yok. Fakat güvercinlerin çoğunda böyle bir durum varsa herhangi bir kayıp yaşamamak için müdahale etmelisiniz. Peki, güvercinlerde kalıtım ve ishal nedir kısaca bir inceleyelim.

Güvercinlerde İshal Tedavisi

Bu yöntemde eğer ki kendi imkanınız var ise kuşların suyuna elektrolit verebilirsiniz. Fakat temin edemeyecek durumdaysanız bunu kendiniz de yapabilirsiniz.

Elektrolit için ihtiyaç duyulan malzemeler;

  • 1 çay kaşığı kadar karbonat
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 yemek kaşığı şeker

Yukarıda yer alan malzemeleri 1 litre su ile karıştırıp kuşlarınıza verin. Bu hastalığın henüz bir aşısı olmadığından dolayı bu yöntemi denemeniz öneriliyor.

Güvercinlerde İshal Nasıl Oluşur?

Adenovirüs veya E-koli bakterisinden kaynaklı olarak oluşur. Adenovirüs bağırsak zarının bozulmasına sebep olur ve bu esnada E-koli devreye girerek kan içerisinde toksik maddelerin oluşmasını sağlar. Böylelikle güvercinler hızlı bir şekilde hastalanmaya başlar ve gerekli önlemler alınmadığı sürece bu hastalık onları ölüme kadar götürür.

Sindirim bozukluğu, iştahsızlık, akışkan bir sıvı ve küskünlük başlıca belirtileri arasında yer alır. Bu esnada pirinç, mısır gibi gıdalar tercih edilmekle birlikte kuşlar hemen tedavi altına alınmalıdır. İshal sorunu için veteriner tarafından yapılacak herhangi bir şey henüz keşif edilememiştir. Ancak ileriki zamanlarda ortaya çıkabilecek daha kötü hastalıklara karşı ilaç tedavisi uygulanıyor.

Kokidiyoz

Güvercinlerde çok sık rastlanılan bu hastalık yalnızca ağır enfeksiyon halinde ortaya çıkıyor. Güvercinler trikomonoz hastalığının tam aksine kokidiyoza direnç sağlayabiliyor. Bu hastalıkta olurda ağır bir durum gerçekleşir ise tedavi oluşumu sağlanıyor. Bu hastalık kendisini sindirim bozukluğu, kızışma, çiftleşme, geç kızışma, ishal, sulu dışkı ya da diğer hastalıkların oluşmasına neden olma gibi belirtiler ile gösteriyor. Bunların hepsinin erkenden önüne geçebilmek için kuşların zamanında ilaçlanması gerekmektedir.

İshal Oluşumunun Ana Etkenleri

Güvercinlerde oluşan ishalin ana sebebinin başında kirli ve mikrop içeren sandıklar gelmektedir. Pazar yerinin ortamı ve taşıma sandıkları da bu durumu etkilerken, tüketmiş oldukları kirli sularında bu durumu oluşturması ana etkenlerden biri olarak görülüyor. Mikroplu yemliklerde yem tüketilmesi de bu hastalığa etkileyen etmenler arasında yer alıyor.

İshal Tedavisinde Dikkat Edilecek Noktalar

Güvercinlerinizin tedavi süreci esnasında hastalığın minimum sürede atlatılabilmesi için yapılması gereken önemli noktalar vardır.

Bunlardan başlıca olanları ise;

  • İlaçları gerekli miktarda ve tam süresi geldiğinde kullanılması gerekir
  • Yeni oluşacak enfeksiyonu önlemek amacı ile her gün düzenli bir şekilde kafeslerin temizlenmesi gerekir
  • Güvercinlerin yer aldığı kümes dikkatli bir şekilde dezenfekte edilmeli ve yerler temiz olacak şekilde yıkanmalıdır.

Yukarıda yer alan kurallara uyulmadığı sürece hastalık kafeste yer alan diğer güvercinlere de sıçrayabildiği gibi, aynı zamanda daha farklı ve daha büyük bir enfeksiyonun oluşmasına da sebep olabilir.

 

 

Yorum yapın