Güvercinlere Nasıl Bakılır?

Posta (kaya) güvercinleri;

Çoğu kaya güvercini büyük şehirlerde yaşarlar. Genellikle sokaklardaki ve kaldırımlardaki yiyecek parçaları, ekmek parçaları gibi artık yiyecekleri tüketirler. Kaya güvercinleri Kuzey Amerika’ya özgü değildir ve 1600’lü yıllarda Avrupalılar tarafından tanıtılmıştır.Posta güvercinleri inanılmaz bir tarihe sahiptir. Yaklaşık 5000 yıl önce evcilleştirilmiş, eve dönüş yolunu yolunu bulmakta doğuştan gelen bir yeteneğe sahip oldukları için,mesajları bir yerden bir yere taşımak için kullanılmışlardır. Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarında ABD Ordusu üyeleri arasında mesajlaşmak için kullanmışlardı. İnsanlar hala mesajlaşmak ve bu hayvanın ırkını taşımak için bugün posta güvercinleri yetiştirmeye devam ediyor.

Güvercinlere Nasıl Bakılır?
Güvercinlere Nasıl Bakılır?

Güvercin Seçimi Ve Bakımı

Ne kadar para harcamak istediğinize karar verin. Karşılayabileceğiniz en kaliteli güvercinleri almalısınız.Daha düşük kalitede fazla güvercin almaktansa, daha az ama kaliteli güvercin satın almanız mantıklı bir adım olur.  Aşağıdaki maddelerden alacağınız güvercin türlerinin özellikleri hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

 •  Eğer güvercinleri yarış amaçlı satın alıyorsanız, alım kararınızı performanstan başka herhangi bir şeyden önce temel alın. Bu, satın aldığınız spesifik güvercinlerin performansını, aile soyunun performansını (soyağacı), hatta cinsin performansını içerebilir.
 • Eğer güvercinleri göstermek amacıyla satın alıyorsanız veya sadece güvercinlerin gerçekten harika olmasını istiyorsanız, satın alma kararınızı konformasyona dayandırmak isteyeceksinizdir. Göstermek amacıyla alıcılar belirli fiziksel özellikler listesine dayalı güvercinler seçerler.
 • Güvercinlerin nakliye ücretini de ödemeniz gerektiğini unutmayın. Canlı hayvan alıyor veya gönderiyorsanız, nereden/nereye sipariş ettiğinize bağlı olarak nakliye oldukça pahalı olabilir.

 

Güvercinlere Nasıl Bakılır?
Güvercinlere Nasıl Bakılır?

Satın Aldığınız Güvercinler için Önce Onlara Bir Kümes İnşa Edin

Sipariş ettiğiniz güvercinler size ulaştığında yaşamak için bir kümese ihtiyaçları olacak, bu yüzden hazırlıklı olun ve onlara güzel bir kümes satın alın veya kendiniz inşa edin.Aynı zamanda tanıdığınız bir arkadaşınıza da yaptırabilir, veya yakınlarda bir marangoza yaptırabilirsiniz. Her güvercin çifti, çatı içinde yaklaşık 8-10 fit kübik alana sahip olmalıdır; bu nedenle, bir çatı için kullanabileceğiniz alan, sahip olabileceğiniz maksimum güvercin sayısını da belirleyebilir.

Bir güvercin kümesi hakkında hatırlanması gereken en önemli şeylerden bazıları şunlardır:

 • Güvercinlerinizi yırtıcılardan (mahalle kedisi dahil) korumak, Güvercinler için iç ve dış korunan alanlara sahip olmak, mükemmel havalandırma sistemine sahip olmak ve ek bir yem ve ekipman alanı oluşturmak.
 • Güvercinlerinizi yetiştiriyorsanız yalnızca onlar için bir alan değil, onların nihai yavruları için de bir alan ayırmanız gerekecektir.
 • Yarış güvercinlerinin kümesleri çok fazla vakit harcamamaları için tasarlanmalıdır. Bu, mümkünse kümesin çatısının düz olmaması yani sivri uçlara sahip olması gerekmektedir. Çünkü güvercinler konarken sivri uçlara ihtiyaç duyabilir.

Bir Damızlıkçı Veya Satıcı Bulun Ve Güvercinlerinizi Ismarlayın

Güvercin yetiştiricileri ve satıcıları ülkemizde bulunmaktadır. Güvercin gönderim bedelinden endişeleniyorsanız, mümkün olduğunca size yakın bir damızlıkçı seçmeye çalışın. Aksi takdirde güvercin performansı ve soyağacı için temelli bir daöızlıkçı seçmek isteyeceksiniz.

 • Çoğu üretici güvercinlerine gençken iyi bakandır, bu yüzden güvercini aldığınızda yapmanız gereken pek bir şey olmayacaktır.
 • Bir yetiştiricinin ünü konusunda emin değilseniz yerel bir güvercin kulübünden veya bu işi yapmış olan diğer müşterilerden tavsiyeler isteyin.
Güvercinlere Nasıl Bakılır?
Güvercinlere Nasıl Bakılır?

Güvercinlere Yeni Evlerini Tanıtın

Bunlar ilk güvercinleriniz ise, sorunsuz bir şekilde hemen kümesinize koyabilirsiniz. Ancak, koleksiyonunuza yeni güvercinler ekliyorsanız, mevcut güvercinlerinizden birkaç hafta ayırmanız gerekir.

Güvercinlere Nasıl Bakılır?
Güvercinlere Nasıl Bakılır?

Güvercinlerinize İyi Bakın

 Güvercinlerin her gün temiz suya ihtiyacı vardır.Onlara yiyeceklerini verdikten 15-20 dakika içinde tüketilmelidir.15-20 dakika sonra yemedikleri her şeyi çıkarın. Ayrıca, vitamin ve mineral elde etmelerine yardımcı olan ve sindirime yardımcı olan yutmak için kuma da ihtiyaç duyacaklardır. Güvercinlerinizi günde iki kez (15-20 dakikalık tekniği kullanarak) beslemeniz gerekecek.

 • Kümesinizi, özellikle zemini düzenli olarak temizlemeyi unutmayın.
 • Güvercin dünyasında yeniyseniz evinize yakın olan güvercin mağazalarında yaralanabilirsiniz. Bu, sizin için güzel bir deneyim olabilir.
 • Güvercinlerinizin hastalandığını veya bir rahatsızlığın olduğunu farkederseniz hemen harekete geçin. Ne yapacağınızı bilmiyorsanız herhangi bir veterinere danışabilirsiniz.
 • Aldığınız ürünlere dikkat edin. Emin olmadığınız kişilerle alışveriş yapmayın. Daha çok ünü yayılmış mağazaları tercih edin. Aksi takdirde bilmeden güvercinlerinize zarar verebilirsiniz.
 • Güvercinlerinize zaman ayırmalısınız. Gerektiğinde dışarı çıkarmalı ve havalandırılmalısınız.
 • Kümeste kapalı kalan güvercinlerin, belli zamanlarda özgür bırakılması önemlidir.
Yorum yapın