HALKALI SÜLÜN

Bu videomuz da göreceğiniz sülün halkalı sülün olarak biliniyor ülkemizde de yaygın bir potansiyele sahip sülünler daha çok süs için kümeslerde barındırılıyor.  Dünyanın çoğu bölgesinde av hayvanı olarak milli park bölgelerinde av hayvanı olarak biliniyordu 49 farklı türü olan sülünler ülkemizde daha çok kümes hayvanları başlığı altında bakılmaya çalışılıyor. Zamanla sülün neslinin tükenmeye başlaması ile şuan halkalı sülünler artırılmaya çalışılıyor. Umarız kısa sürede güzel çoğul bir hal ala bilir tabi hayvan severler ve kümes kurmak isteyen her kez için biraz tuzlu fakat bir o kadar kümes ortamı için uyum sağlayan yapısıyla tercih edile bilecek bir türdür.

Halkalı Sülünler; Kafes ortamında en kolay üreyen hayvanlar arasındadır yani kafes içerisinde baka bileceğiniz güzel bir ırk ola bilme unvanına sahipler. Bu hayvanlar 24-36 Arası yumurta yapa bilirler ve kuluçka süreleri de 22-23 gündür. İyi bir annedir. Şimdi diyeceksiniz ki bunlar ne zaman salarlar yumurta yaparlar. Kekliklere yakın bir yumurta dönemi vardır Nisan ayından Sonra başlarlar. Dediğimiz gibi 24-36 Yumurta salarak gurk olurlar olmazlarsa alıp makineye koya bilirsiniz.

Sülünlerin ötüşleri birazcıkta olsa tavukları anımsattığı söylenmektedir horoza yakın bir tavır ve öterken o sesi çıkarmak için zorlanışını da gözlemlememek mümkün değil harika hayvanlar. Halkalı Sülünüm üzün Diğer İsimleri ise halkalı Macar sülünü ve halkalı Kafkas sülünü dür.

Harikalar diyarında umarım ilerleyen zamanlarda sülünlere de yer vermeyi düşünüyorum. Şimdi sülünler hakkında azda olsa bilgiye sahipsiniz. İsteyiniz doğrultusunda İnternet üzerinden satış yapan arkadaşları bularak kuluçkalık yumurtada ala bilirsiniz gidip direk yetişkin sülünlerde ala bilirsiniz. Tabi nesli tükenen ve çok fazla olmayan halkalı sülün bulmanız belki biraz araştırmanıza bağlı daha çok farklı cinslerin satışları mevcut. Sülün fiyatları ise 150-300 Arası değişe bilmektedir.  Sülünler güzel hayvanlar. Bizimle Harikalar Diyarı ile paylaştığı videosu için ise Mehmet YAŞAR Kardeşimize teşekkür ediyoruz. O video Hemen Aşağıda….

YouTube video

BİR AŞAĞIDAKİ DE DOĞAL ÇİFTLİK ORTAMINDAKİ HALKALI SÜLÜN VİDEOSU DUR.

YouTube video

Yorum yapın