Hamburg Tavuğu Özellikleri, Mizaç ve Kullanım

Hamburg tavuğu, kümes hayvanları listesindeki en güzel, en çabuk ve en uyanık cinslerden biridir. Hamburg tavuğu Hafif ama geniş hatlarıyla zarif, daha küçük boyutludur.

Hamburg tavuğu bir Alman adı taşır, ancak menşei biraz belirsizdir. Bazı uzmanlar, Akdeniz bölgesinde bir yerde, büyük olasılıkla Türkiye’den gelişen çok daha eski bir cins olduğuna inanıyor.

Diğerleri, türün ilk olarak 1840’larda Hollanda ve Hamburg’da yetiştirildiği konusunda hemfikirdir. Aslında hiç kimse Hamburg tavuğunun nereden geldiğinden tam olarak emin değil. Ama büyük ihtimalle İngiltere, Almanya ve Hollanda olabilir.

İngilizler ve Hollandalılar, bugün gördüğümüz Hamburg çeşitlerini güçlü bir şekilde geliştirdi. Hamburg tavuğu güçlü uçma yeteneklerine sahiptir ve bir zamanlar sülünler ile sıradan çiftlik tavukları arasındaki bir melezlemenin sonucu olduğu düşünülmüştür.

Hamburg tavuğu, bir zamanlar sülünlere benzediği için sülün veya sülün tavuğu olarak da anılırdı.

Cinsin on dördüncü yüzyıldan beri var olduğu bilinmektedir. 1874 yılında American Poultry Association’ın Mükemmellik Standardına kabul edildi.

Bu tavuk ırkının ufak tefek versiyonu mevcuttur. Hamburg tavuğu, American Livestock Breeds Conservancy’s Conservation Priority List’in Watch kategorisinde listelenmiştir.

Hamburg Tavuk Özellikleri

Hamburg tavukları, uzun, kompakt gövdeleri ve geniş düz omuzları olan zarif kuşlardır. İyi yuvarlak göğüsleri, uzun süpürme kuyrukları ve büyük kanatları düzgün bir şekilde kıvrılmıştır.

Hamburg tavuğu 10’dan fazla çeşitte karşımıza çıkıyor. Farklı renkler veya çeşitlere ve farklı boyutlara sahiptir. Bu çeşitler arasında Spangled form orta büyüklükte, Penciled formlar en küçük ve Kendinden renkli kuşlar en büyüğüdür.

Ancak tüm çeşitler Amerikan Kümes Hayvanları Derneği tarafından tanınmamaktadır. American Poultry Association, yalnızca altı Hamburg tavuk ırkı çeşidini tanır. Siyah, Altın Kalemli, Altın Pullu, Gümüş Kalemli, Gümüş Pullu ve Beyaz.

Hamburg tavuk ırkının tüm çeşitleri kırmızı renkli gül peteklerine ve standart tüylere sahiptir. Başa yakın beyaz kulak memeleri, kırmızı iyice yuvarlatılmış gerdanlar ve kırmızı ibikler Hamburg tavuklarının başlıca özellikleridir. Gül peteklerinin küçük uçları vardır ve petek yavaş yavaş uzun ince bir başak şeklinde incelir.

Wattles yuvarlak ve pürüzsüzdür ve horozlarda orta büyüklükte ve tavuklarda küçüktür. Ve kulak memeleri de pürüzsüz, yuvarlak ve düzdür. Bacakları tüysüzdür.

Bacakların rengi farklı çeşitlere bağlı olarak değişebilir. Siyah çeşidi hariç çoğu çeşitte bacakları grimsi mavi renktedir. Black çeşidinde bacaklar siyahtır.

Hamburg tavuğunun kısa ve kıvrık koyu boynuz gagası vardır ve boyunları tamamen tüylüdür. Ten renkleri beyazdır. Küçük veya orta boy bir tavuk cinsidir .

Standart Hamburg horozları yaklaşık 2-2,5 kg ve tavuklar yaklaşık 1,6-1,8 kg ağırlığındadır. Ve ufak tefek horozlar yaklaşık 0,68-0,79 kg ve tavuklar yaklaşık 0,62-0,74 kg ağırlığındadır.

Hamburg Tavuk Özellikleri, Mizaç ve Kullanım
Hamburg Tavuk Özellikleri, Mizaç ve Kullanım

Davranış/Mizaç

Hamburg tavukları, hem güzellik hem de fayda için kullanılan mükemmel küçük kuşlardır. Bunlar, küçük beyaz yumurtaların büyük katmanlarıdır ve ‘Günlük Katmanlar’ olarak da bilinirler. Özellikle ufak tefek versiyon, daha büyük cinsten daha fazla yumurta bırakır. Hamburg tavukları soğuğa çok dayanıklıdır ve soğuk havalarda son derece iyidir.

Çok aktif, uyanık ve iyi uçarlar. Hamburg tavuğu da harika bir toplayıcıdır, yiyecek aramalarının çoğunu alır ve aynı zamanda ekonomik bir cinstir. Ve cins, kafese alışık değildir. Otlatmak için iyi bir menzile ihtiyaç duyarlar. Serbest dolaşım ortamı ve büyük kümesler, Hamburg tavuğu tutmak için en iyisidir.

Bu tavuk kafeste tutulabilir ancak bu canlı tavuğu mutlu etmek için kafesin yeterli alana sahip olması gerekiyor. Kolayca sıkılabilirler ve hayal kırıklıklarına girebilir stres yaparak yaralanmalara sebep olabilir.

Bu nedenle, serbest dolaşım ortamı bu cins için iyidir. Uzun ağaçlar gibi daha yüksek yerlerde tünemeyi severler. Cins doğası gereği uçucu olduğundan, onları mülkünüzde tutmak için büyük bir muhafaza veya çit gereklidir.

Hamburg tavuğu insanlarla özellikle dost değildir, ancak diğer tavuğun arkadaşlığını tercih etme eğilimindedirler. Civcivler güçlüdür, çabuk tüylenir ve çabuk olgunlaşır. Yarkalar yaklaşık 4-5 aylıkken yumurtlamaya başlar.

Hamburg tavuğu et için iyi değildir, çünkü iştah açıcı olmayan grimsi bir kabuğa sahiptirler. Bununla birlikte, Hamburg tavukları, bahçenizi süsleyen şenlikli görünen neşeli, parçalayıcı küçük kuşlardır. Aşağıdaki Hamburg tavuğunun tam cins profilini inceleyin.

Irk Adı Hamburg
Diğer isimler İngilizce: Hollandalı Tavuğu

Almanca: Hamburger

İngiltere: Hamburg

Irk Amaç Yumurtalar, Süs
Cins Mizaç Vahşi, Uçarı, Huzursuz, Hapse Dayanamaz
Cins Büyüklüğü Büyük
kara kara düşünme Nadiren
Tarak Gül
İklim Toleransı Tüm İklimler/Soğuğa Dayanıklı
yumurta rengi Beyaz
Yumurta Büyüklüğü Küçük
Yumurta Verimliliği Orta (ufak tefek versiyon, büyük cinsten daha fazla yumurta bırakır)
tüylü bacaklar Numara
Nadirlik Yaygın
Çeşitler American Poultry Association tarafından tanınan altı çeşit; Siyah, Altın Kalemli, Altın Pullu, Gümüş Kalemli, Gümüş Pullu ve Beyaz.
Menşei ülke belirsiz. Muhtemelen Hollanda veya Birleşik Krallık
Yorum yapın